Enginarlı Cilt Temizleyici, Kabartma Tozu İle Cilt Toniği, Üzümlü Cilt Temizleyici

Kanal D Doktorum programında 27 Eylül 2012 Perşembe günü Uzman Estetisyen Pervin Dinçer evde pratik cilt bakımı yapmak için “Enginarlı Cilt Temizleyici”, “Kabartma Tozu İle Cilt Toniği”, “Üzümlü Cilt Temizleyici” tarifleri verildi.

Bu tarifleri kimler yapabilir, kimler yapamaz. Genelde sivilce, siyah nokta ve yağlı olan ciltler uygulayabilir. Peeling cildi gençleştiren ve ölü hücrelerden cildi arındıran bir uygulama olduğu için bir çok cilt tipi uygulayabilir. Özellikle yazdan çıktık cildimiz oldukça yıprandı. O yüzden her cilt rahatlıkla üzüm peelingini uygulayabilir. Üzümün asidik özelliği de var. Cildi ölü hücreleri de arındırır.

Evde Pratik Cilt Bakımı

Öncelikle cilt tipimize uygun bir temizleyici ile cildi temizlememiz gerekiyor.

İlk sıralamada tonik sonrasında peeling ve maskedir. Özellikle bunu duştan sonra yaparsak çok daha sağlıklı olur. Gözenekler açılınca çok daha iyi nüfuz eder cilde. Göz çevresi için uygulamayınız. Göz  çevresi için uygun olan ürünleri kullanınız.

Makyaj yapmış olabilir veya olmayabilirsiniz mutlaka her akşam cildi toniklemek şart burada özellikle bunu hazırlamaya vaktim yok diyorsanız gül suyu da kullanılabilir akşamları çok pratik olur.

Enginarlı Cilt Temizleyici

Cilt toniğinizi kendiniz yapın. Her cilde üzüm peelingini uygulayabilirsiniz.

Cilt tipine göre uygun temizleyici ile cildi temizleyin.

Malzemeler:

Yarım Enginar,

3 Bradak Su,

Çeyrek Limon

3 su bardağı ile bir enginarı haşlıyoruz. Yarım limon sıkıyoruz.

Hazırladığımız bu toniği dilerseniz daha pratik olsun diye buz kalıpları şeklinde hazırlayıp her akşam yüzünüzde gezdirip ardından nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz her cilt tipi kullanabilir bunu

Sivilceli ciltlerde kür olarak  40 gün boyunca  kullanırsa o zaman sivilcelerin sakinleşmesi açısından da çok etkili olur. Yani içerek de tüketebilirsiniz bunu

Sivilceli cilt ve gözenek problemi olduğu için içerisine limon eklendi. Gözenek yağ butonu, sivilce problemi olmayanlar içerisine limon eklemeyerek direk tek başında kullanabilirler bunu

Bu enginar suyunu küçük kaplarda buzdolabında saklayabilirsiniz. Enginarı haşlayın diğer malzemeleride koyup buz kalıbına koyulabilir. Temizlik pedleriye cildimizi aşağıdan yukarıya doğru temizleyin.

Cildimize aşağıdan yukarıya doğru uygulamayınız. Tonik cildimizde kalacak, durulamaya gerek yok.

Siyah noktalar gözeneklerin içine yerleşen kirlerden dolayı oluşuyor. Her akşam düzenli olarak temizlendiğinde ciltte siyah nokta oluşumunun önüne geçmiş oluruz. Ama mevcut olan siyah noktalarımız için peeling uygulamamız gerekiyor.

Kabartma Tozu İle Cilt Toniği

4 çay kaşığı kabartma tozu 

yarım fincan portakal suyu

Sivilceler de kurutma etkisi yapar. Sadede yüzde değil vücutta da kullanılabilir.

Asidik olduğundan bileğinizde test edip ona göre uygulayın. Bu gözenekleri çok açık, aşırı yağlanmış ciltler, sebum salgısı fazla aşırı yağlanmış ciltler bunu uygulayabilirler.

Bunu 5-10 dakika sonra temizlemek gerekiyor.

Üzümlü Cilt Temizleyici (Üzümlü Peeling)

2-3 damla Jojoba yağı

4-5 adet üzüm (kırmızı veya beyaz üzüm)

Hazırlanışı: Kabuklarını soyuyoruz, çekirdekleri çıkartılmayabilir, soyduktan sonra eziyoruz. Bir 20 dakika bekler birbirlerine geçmesini sağlarsak çok daha iyi olur.

Gözeneklerimiz ne kadar temiz olursa sivilce oluşumunun da o kadar önüne geçeriz. Jojoba yağı da gözeneklerin içine arındırıyor.

Mevcutta yüzümüzde sivilce varsa da kullanılabilir. Cildi ölü hücrelerden arındırıp maskeye zemin hazırlıyoruz. Bir gazlı bezle yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Ancak granüllü peelingin sivilceli ciltler tarafından kullanılmaması gerekiyor.

Uyarı: Problemli, hassas  bir cilde sahipseniz cilt temizleyicileri kullanmaktan kaçınınız. Bu ürünlere karşı alerjiniz varsa gene kullanmayınız. Alerjiniz olup olmadığını test etmek için bileğinizde küçük miktarını bekletip test ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir