Erkan Topuz’dan Kanserden Koruyan Yiyecekler

Erkan Topuz, ailesinde kanser hastası kişilerin bulunduğu bireylerin, kanser hastalığı konusunda daha dikkatli, ve tedbirli olmaları gerektiğini belirterek, kanserden korunmanın çok da zor olmadığına değindi; ve düzenli bir hayat tarzı, ve dengeli ve dikkatli bir beslenme tarzı ile, kanserden korunmanın gerçekleştirilebileceğine dikkati çekti. Bu yazımızda sizlere, erkan Topuz, ve kanserden korunma bilgileri hakkında bir takım önerilerden bahsedeceğiz…

Erkan Topuz, kanserden koruyan yiyecekleri şu şekilde sıraladı:

Kanserden koruyan yiyecekler: Sarımsak, soğan, ananas, muz, çörekotu, keten tohumu, acı biber, şalgam suyu, semizotu, kıvırcık salata, maitake mantarı, karnabahar, kırmızı lahana; ve beyaz lahana, brokoli, siyah üzüm, kayısı, peynir, ev yoğurdu, domates, nar suyu, havuç suyu…

Erkan Topuz, ailesinde, kalın bağırsak kanseri, ve meme kanseri problemi olan gençlerin, kanserden korunma adına, yirmi yaşından önce önlem almaları gerektiğini belirtti. Bu gençler, risk faktörü altında olmalarına karşın, eğer yirmi yaşından önce, kanserden koruyan yiyecekler, vitamin; ve mineraller ile beslenirlerse, kanserden %33 – %53 oranında korunduklarını belirtti. Özellikle maitake mantarı, kanserden koruyan yiyecekler arasında ilk sıralarda kendisine yer buluyor.

Erkan Topuz, mide kanserinden korunma, ve kanserden korunma adına, kanserden koruyan yiyecekler arasında yer alan yiyecekleri sayıyor, ve bu yiyecekler ile, mide kanserinden korunma diyetini uygulayanların, %60 oranında, mide kanserinden korunabileceklerini belirtiyor. Peki mide kanserinden korunmak için kanserden koruyan yiyecekler, Erkan Topuz’a göre hangileri? domates, beyaz lahana, kabak, dandelion, shiitake mantarı, kıvırcık salata, karnabahar, brokoli… Kanserden koruyan yiyecekler ile, mide kanserinden korunma riskini %60 oranında azaltmaları için, kanserden koruyan yiyeceklerin, her gün tüketilmesi gerektiği önerisi, Erkan Topuz’dan geliyor.

Erkan Topuz, domates hakkında verdiği bilgilerde ise, domatesin içeriğinde bulunan selenyum; ve likopenin, pek çok kanser türüne karşı koruyucu etkisi olduğunu açıkladı. Domatesin, koruyuculuğunu gerçekleştirdiği kanser türlerini şu şekilde sıralayabiliriz: mide kanseri, kolon kanseri, göğüs kanseri, ve prostat kanseri… Domates hakkında açıklamalarına, hastalarına günde dört ya da beş tane domates yemelerini tavsiye ettiğini belirterek devam eden Erkan Topuz, domatesin içeriğinde bulunan, ve kanserden koruyucu etkisi ispatlanan likopenin, hap olarak da alınabildiğini belirtti.

Erkan Topuz, kanserin nedenlerinden bahsederken, şişmanlık için önemli açıklamalarda bulundu: Şişmanlık, özellikle kalın bağırsak kanserine; ve göğüs kanserine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle, kanserden koruyan yiyecekler arasında, beyaz yağların, soya, ve zeytinyağının tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir