Erkeklerin Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme konusunda yanlışı olanların; ve kilo alma, zayıflama gibi sorunlarla uğraşanların sadece kadınlar olduğu düşünülür; ancak bu kanı, oldukça yanlıştır. Beslenme konusunda yanlışı olan erkeklerin de var olduğunu; ve erkeklerin de diyet yapmaya gereksinimleri olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Erkekler ne gibi beslenme hataları yapıyor; bunu da Dilara Koçak’ın açıklamaları doğrultusunda öğreniyoruz:

Erkeklerin yemek yeme alışkanlıkları oldukça bozuktur. Örneğin, iş çıkış saatleri düzensiz ise, yemek yeme saatleri de düzensiz olabilir. Bunun dışında, grup arkadaşlarının yemek tekliflerine de hayır diyemez; ve karınları tok da olsa yemek yiyebilirler. Bunun sonucunda da beyin, ne zaman acıkıp ne zaman doyduğunu size söyleyemez hale gelir. Aynı zamanda bir de, metabolizmalarını olumsuz etkilemektedir düzensiz yemek yemek erkeklerin. Yaş ilerledikçe zaten yavaşlayan metabolizma, düzensiz yemek ile, daha yavaş hale gelebilir.

Büyük porsiyonlarla yemek yiyen erkeklere de sıkça rastladığımız oluyor. Erkekler, en çok yemeği kimin yiyebileceği; en hızlı kimin yiyebileceği gibi konularda sıklıkla yarış yapmaktadırlar. Ancak bir erkeğin, her ana öğünde, 700 – 750 kaloriden fazla yememesi de önerilmektedir. Bir bayanın da hiç bir şekilde, en fazla yemeği yeme yarışmasına katılmayacağını bildiğimize göre, bu davranışı, erkeklerin beslenme yanlışları arasında saymak çok daha doğrudur.

Erkekler, stresli dönemlerinde daha fazla yemek yemektedirler. Bu davranış da stresli olunan dönemlerde alınan kiloları beraberinde getirmektedir. Bundan dolayıdır ki, kredi ödeme dönemleri geldiğinde, ya da patronla yapılacak olan stresli toplantılar öncesinde, erkeklerin yemiş oldukları fazla yemekler, yanlış beslenme alışkanlığı olarak karşımıza çıkmaktadır.

İçeceklerden alınan kalorileri hesaba katmayan erkekler, bira içtiklerinde kilo alabileceklerini hiç düşünmüyorlar. Meyve suyu için de aynı durum geçerli elbette. Bununla birlikte, su içildiği zamanlarda alınan kalori çok daha az olacağından tercih konusu olmaktadır. Erkeklerin beslenme yanlışları arasında yer alan bilgisizlikleri, 1 gram yağda 9 kalori varken, 1 gram alkolde 7 kalori olduğunu bilmemeleri, bu bilgiler kendilerine verildiğinde şaşırmalarına neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir