Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilgiler

Korunmadan gerçekleşen cinsel birleşmeden sonra yada kullanılan doğum kontrol yöntemi hiçbir şekilde işe yaramadığının farkına varıldığı zaman tercih edilebilecek bir kontrol yöntemidir. Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir. Sadece korunmadan yapılan cinsel birliktelikten sonra kullanılabilir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

Ertesi gün hapı, etkisi doğum kontrol hapına benzeyen bir doğum kontrol yöntemidir. Korunmadan gerçekleşen cinsellikten sonra 72 saat içinde kullanılması gerekir. Bu haplar östrojen ve progesteron hormonu içerir. Cinsel beraberlikten sonra erkek sperminin yumurtaya gitmesini, döllenmeyi önler ve sperm yumurtayla birleştiyse bu birleşmenin rahmin içinde tutunmasına engel olur. Ertesi gün hapıyla alakalı yapılan araştırmalarda başarı oranı %98’dir. Ertesi gün hapı cinsel beraberliğin ardından ne kadar kısa sürede yapılırsa o kadar etkisi fazla olur.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapının çok yan etkisi yoktur. Fakat bazı bayanlarda bulantı, halsizlik, kusma, baş dönmesi, baş ve kasık ağrısı sorunlarına neden olabilir. İlaç alındığında 4-10 gün içinde az miktarda bir kanama oluşabilir. Sonraki adet zamanında düzenli adet görülmeye başlanır.

Ertesi Gün Hapı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyafram kayması, doğum kontrol hapını almayı unutma, prezervatifin yırtılması yada kullanılan doğum kontrol yönteminin başarısız olduğu durumlarda kullanılması gerekir ve hormonal acil konrasepsiyon adı verilen bu yöntem kullanılırken bazı durumlara dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken ilk durum hap korunmadan yapılan cinsel beraberlikten sonra alınmalıdır. Hapı alarak ilişkiye girerseniz hiçbir etkisini göremezsiniz.

Ertesi Gün Hapı Fiyatı

Ertesi gün haplarını eczanelerden 10-20 Tl gibi bir ücret ödeyerek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir