Ev Yapımı Cilt Toniği

Bugün Kanal D de yayınlanan Zahide Yetiş ve Op. Dr. Aytuğ Kolankaya’nın yaptıkları sağlık programı “Doktorum Programında” İstanbul Güzellik Uzmanları Odası Başkan Vekili Aylin Görgün Cilt Uzmanı Aylin Görgün verdiği ev yapımı cilt toniği tarifi;

Cildimizi temziledik yıkadık, cildimizi temizledikten sonra tonik kullanmak gerekiyor. Cildi asidik değerini normal değerinde olması için tonik yapmamız gerekiyor.

Sabah ve akşam temizliyoruz ve tonik yapıyoruz. Tonik cildi temizlemez. Yüzünde cildinde leke problemi olan bayan ve erkekler de bu tarifi alabilir.

Günlük bakımda cildimizi temizledikten sonra tonik kullanmak zorundayız. Çünkü temizlenmemiş bir cildin ph asit derecesi 14 derece ve olması gereken 5.50-6.75 dolayısı ile cildimizi temizledikten sonra  cildin asit değeri 7 sabit olmayan değerlere düşüyor. Cildi olması gereken değerde tutmak için tonik yapıyoruz.

Ev yapımı cilt toniği

5 yemek kaşık keten tohumu (lekeli ciltler için)

1 litre su  ile 5 yemek kaşığı keten tohumunu 5 dakika kaynatıyoruz süzüyoruz oda ısısına geldikten sonra buzdolabına koyuyoruz. Dışarıda bozulur.

Mutlak suretle lekenizin üzerinde yalnız ovarak o bölgede firiksiyon yaparak bunun suyunu uyguluyoruz cildimize sürüyoruz. Lekelerin açılması için iyidir. Tonik olarak da kullanıyoruz.

Keten  tohumunu masaj yaparak bir pamuk yardımı ile sürüyoruz

Yağlı ciltler ve karma ciltelerde kullanabilir.

Tonikle cilt temizlenmez.

Cilt toniği gözenekleri sıkılaştırır.

TONİK CİLT TEMİZLEYİCİ DEĞİLDİR

Ev yapımı cilt temizleyici ve cilt dezenfektanı

Hem cildimizin dezenfekte ediyoruz, hemde derinlemesine temizlemiş oluyoruz.

Yağlı ve karma ciltler için bu tarifi kullanabilir,  hassas cilde sahip olanlar ve kuru ciltler kullanmasın (UYARI)

Aspirini sulandırılıp kullanılıyor aşağıdan yukarıya doğru bunu mutlaka haftada 1 yapılması gerekir. 5 dakikalık bir uygulamadır. Akşam yapın ve güneşe çıkmayın. Suda eriyen aspirin ve bir bardak su ile yapılıyor.

Bir pamuklu ped  yardımı ile cildimizi temizliyoruz.

Sivilceli, akneli bir cildiniz varsa bu iyi gelebilir.

HER GÜN YAPILMAZ. HAFTADA 1 GÜN YAPILIR. YAPTIKTAN SONRA GÜNEŞE ÇIKILMAZ.

UYARI: Hassas ciltler ve cildinde açık yarası olanlar cilt için verilen tonik ve maskeleri kullanmasınlar. Alerjiniz olup olmadığını test edip kullanınız.

 

 

One Comment on “Ev Yapımı Cilt Toniği”

  1. hayır, tonik cildi temizler. kimyasallar temizlemez. sadece mikrobu öldürür ama cildi de öldürür. sirke, limon ya da diğer temizleyici doğal maddelerle sadece su ile yıkayıp ardından tonik kullanırsak cildin dengesi yerine gelir ve bunların alışkanlık olması gerekir. yağlı cilt tipine sahip birisi olarak söylüyorum. temizlik sadece mikrobun ölmesi değildir. temizlik, dengedir. no poo akımından selamlar ve güzel bilgileriniz için teşekkürler. \0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir