Evde Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Daha önceki yazılarımızda çörek otu tohumu ve çörek otu yağının faydalarından bahsetmiştik. Çörek otu tohumu her kesin çok kolay bulabileceği bir ürün fakat hakiki soğuk sıkık çörek otu yağı bazen bulunamayabiliyor. Eğer bulabiliyorsanız soğuk sıkım çörek otu yağını tercih ediniz. Biz bu yazımızda evde çörek otu yağı nasıl yapılır? Sorularına cevaben çörek otu yağının tarifini yazımızın devamında anlatacağız.

corek-otu-yagi

Evde Çörek Otu Yağı Yapımı

Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayalım. 2 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu tohumu ve 200 ml lik kahverengi şurup şişesi bu şişelerden yoksa genelde eczanelerde bulunabiliyor. Bu şekilde temin edebilirsiniz.

İçinin tamamen kuru olması gereken şişemize yeni öğütülmüş çörek otundan 2 yemek kaşığı dolusu içine boşaltıyoruz. Dolu dolu 2 yemek kaşığı olacak sonra üzerine şişenin ağzına kadar zeytinyağı ile doldurup kapağını kapatıyoruz. Bu şekilde 1 hafta günde bir kaç kez çalkalayarak bekletiyoruz. Sonrasında kullanıma hazır çörek otu yağımızı elde etmiş oluruz. Şişenizi kullanmadığınız zamanlarda da çalkalamaya devam edin. Fakat kullanmak istediğinizde, bir gün önce çalkalamayı bırakın ki tortusu dibe çöksün. Çünkü kullanırken tortu istemiyoruz.

Çörek otu tohumunu ise taze alıp kendiniz öğütünüz. Öğütülmüş çörek otu tohumu tercih etmeyiniz.  Çünkü öğütülmüş halde bekleyen çörek otu havayla temas ettiğinden etkilerini yitirir. Öğütme işini küçük bir robot ya da havan yardımı ile yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir