Evde Doğal Deterjan Nasıl Yapılır?

Evinizde bulaşık deterjanı çamaşır deterjanı ve yer temizliğinde kullanabileceğiniz zehirli kimyasallar içermeden daha sağlıklı ve doğal malzemelerden temizlik yapmak mümkün.

BULAŞIK DETERJANI NASIL YAPILIR?

1 SU BARDAĞI BORAKS
1 SU BARDAĞI KARBONAT
1 YEMEK KAŞIĞI KAYA TUZU
1 YEMEK KAŞIĞI LİMON TUZU

İşte size yemek yapmaktan daha kolay bir bulaşık deterjanı tarifi. Bulaşıklarınız pırıl pırıl parlasın istiyorsanız, sirke koyun diyor.  Bulaşıklarınızın temiz olup olmadığına siz karar verin. Ama sağlıklı olduğunda şüphe yok.

Aynı karışım yüzey temizleyici olarak da kullanılabiliyor.  Evinizde kendi yapacağınız temizlik maddesi ile daha az temizlik değil elbette çözüm olarak farklı ve doğal bir temizlik yöntemi.

http://media.samanyoluhaber.com/media/habervideo/2009/10/05/2.flv

Çamaşır sodası: Sodyum karbonat adlı bir mineraldir. Çok az miktarda yakıcı olup katı ve sıvı yağlar, kir ve pek çok petrol ürününün etkin temizleyicisidir. Aynı zamanda su yumuşatıcı ve sabun köpürtücü özellikleri de bulunur. Yakıcı özelliği nedeniyle, uygularken lastik eldiven kullanmak doğru olur. Zararlı kimyasal dumanlara neden olmaz. Klorsüz olanı tercih edin.

Boraks: Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen, antiseptik, antifungal, antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Boraks yutulursa zehirlidir. (Eczane,  tıbbi kimyasal malzeme satanlarda ve aktarlarda bulunabilir. Bulunduğu şehirde temin edemeyenler internette bunun satışını yapan firmalar var  tıp-kimsan gibi buralardan temin edebilirler. İstanbulda Fındıkzade de kimyasal mazleme satan yerlerdede bulunuyor.)

Sirke: Meyve ya da tahılların fermantasyonuyla elde edilen bir sıvıdır. Asitli içeriği mikropları öldürmesini, yağı parçalamasını ve mineral kalıntıları çözmesini sağlar.

Karbonat: Sodyum bikarbonat, hafif aşındırıcı bir temizlik sağlar, beyazlatıcı ve koku giderici özellikleri vardır.

Deterjanınızı doğal yağlar portakal yağı, limon yağı, defne yağı, lavanta yağı, menekeşe yağı gibi bitkisel yağlar ile güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Bir ölçüye 20-30 damla yağ koyabilrisiniz. Yağı ayrı bir kapta tuz ile önceden karıştıp erimesini sağlarsanız karışımınız topak topak olmaz. Veya deterjanımızı yağ koymadan hazırlayıp daha sonra kullanacağımız zaman 3-4 damla dökerek de uygulayabiliriz. Örneğin bulaşık makinesine kirlilik durumuna göre  1 tatlı kaşığı veya yemek kaşığı deterajınımızdan koyduk 3-4 damla da yağı ekleyebiliriz. Parlatıcı bölümünede elma sirkesi konulabilir. Elma sirkesinin kokusu çabuk uçuyor.

Kaynak Video : www.samanyoluhaber.com

2 Comments on “Evde Doğal Deterjan Nasıl Yapılır?”

  1. Nekadar güzel birşey şimdiye kadar boşuna soyulduk ve zehirlendik herkese tavsiye ederiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir