Evde Et Suyu Tablet Hazırlama

Et suyu tabletlerini kendi evinizde doğal olarak hazırlamaya ne dersiniz. İşte tarifi

Malzemeleri :

* 1 kilogram et
* 2 adet patates
* 2 adet havuç
* Tuz
* Su

Et kuşbaşı doğranır, havuç ve patates soyulur, iki parçaya kesilir. Tencereye (ben düdüklü tencere kullanıyorum) et, havuç ,patates konur, tuz ve üzerini 3-4 parmak geçecek kadar su eklenip düdüklüde 15 dakika, normal tencerede etler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Piştikten sonra etler süzek kepçe yardımıyla içinden alınır. Patates ve havuç suyla birlikte blendırdan geçirilir. Sıcakken buz kalıplarına dökülür, ılıyınca buzluğa konur. Donduktan sonra yemeklerde gönül rahatlığıyla kullanılır, isteğe göre 1-2-3 tablet atabilirsiniz. Ev yapımı, sağlıklı ve hiçbir zararlı madde içermeyen et suyu tabletimiz hazır… Nice sağlıklı günlere… Afiyet olsun… Tablet yapımında kemik veya tavukları haşladığınız suyu da kullanabilirsiniz.

Oktay ustanın tarifi ile hazırlanışı. Ben içine sarımsak ve bazen de patates ekliyorum.Sonrada böyle pet bardaklara döküp buzluğa yerleştiriyorum.İşte tarifi:

KEMİK SUYU:
1dana kaval kemiği
1 havuç
1 soğan
3 defne yaprağı
1 tatlı k. tane karabiber
HAZIRLANIŞI:
Tenceremize ortadan ikiye kırılmış ilikli kaval kemiğini alıyoruz. üzerine su ilave edip kaynamaya bırakıyoruz. Kaynayınca çıkan siyah suyu döküp tekrar üzerine temiz su ilave ediyoruz. üzerine irice doğranmış havucu,soğanı,defne yapraklarını,karabiberi alıyoruz. ve yine kaynamaya bırakıyoruz. bu şekilde iki saat kaynayan kemiğimizin iliği de içine akıp karışıyor. daha sonra soğutup plastik bardaklara veya istediğiniz kaplara birer yemeklik bölüp buzluğa kaldırıyoruz.

Pratik Bilgi :

Bu yöntemi limonlarınız içinde kullanabilirsiniz. Limonların suyunu  sıktıktan sonra buz kalıplarında dondurun aniden limona lazım oldğunuda hemen buzluktan çıkarıp kullanabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir