Evde Sıvı Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun kostik denilen bir madde ile yağın karıştırılması sonucu elde ediliyor. Ancak günümüzde bir çok üretici sabun üretirken tüketiciyi cezbeden değişik kokular, aromalar, değişik boyalar renkler katarak sabunu daha cazip hale getiriyorlar ama biz vücudumuza sürdüğümüz şeylerin cazip olmasından ziyade sağlıklı doğal olmasını tercih etmeliyiz.

Sabun yapılırken kullanılan yağı sabuna dönüştüren kostik malzemesi evlerimizde lavabo açıcı olarak kullanılan malzemedir. Tek başına asitli ve yakıcı bir maddedir. Yağla birleştiğinde soğuk yada sıcak sistem sabunlar oluşuyor. Bu madde yağı ile birleştiğinde kostiğin yapısı değişir. Artık o yakıcı, delici özelliğinden çıkar sabunlaşma olur. Sabunda ki sıkıntı kostik ten değil içerisine katılan parfümler, boyalar ve kimyasal maddelerden ileri gelir.

Evde Sıvı Sabun Nasıl Yapılır? Evde Doğal Şampuan Yapımı;

Evde Sabun Nasıl Yapılır, Evde Sabun Yapımı Tarifi, Sabun Yapım Tarifleri, Evde Sabun Yapımı Tarifi, Evde Sıvı Sabun Yapımı, Evde Sıvı El Sabunu Yapımı, Evde Şampuan Nasıl Yapılır, Evde Şampuan Yapımı, Evde Doğal Şampuan Yapımı

Evde doğal malzemeler ile nasıl sıvı sabun yapılır bunu anlatacağız.

Sıvı sabun daha kullanışlı olduğu için katı sabunu sıvı hale getireceğiz.

Malzemeler:

1 adet zeytinyağlı katı sabunun yarısı  (gerçek zeytin yağından yapılan sabun kirli beyaz, açık sarı renkte olur)

Isırgan Çayı

E vitamini (eczaneden alınacak)

Portakal Yağı

Badem Yağı

Bir kalıp sabunu rendenin ince gözünde rendeleyin.

Ortalama 1 su bardağı kadar sabun rendesi 2 litre kadar suda eritilecek ama bir süre sonra eritilmiş olan sabunlu su katılaşabilir bu normal bir şeydir. Üzerine sıcak su ekleyerek çoğaltabiliriz. Sıvı sabun yapılır ancak bir süre sonra bu katılaşacak bu normal bir durumdur. Blender ile ezebilir ve biraz da suyunu fazlalaştırırsak eski haline gelir.

Isırgan otu cilt sağlığı, insan sağlığı için çok faydalıdır.

Kaynamakta olan suyun içine ısırgan çayı atılır. ( bunun için poşetli sallama ısırgan çayını kullanabilirsiniz) Yaseminli yeşil çayımızı da içine atıyoruz. Sabunumuzun suyunu da zenginleştiriyoruz. E vitaminlerinin 4 tanesi delip içine damlatıyoruz. E vitamini cildi besleyecek yaptığımız sabunun yumuşak olmasını sağlamak için ise biraz da gliserin eklenir. Kokusunun güzel olması için az miktarda portakal yağı eklenebilir. Ayrıca badem yağı da katmak mümkündür.

Bu yaptığımız sıvı sabunu el temizliği, saç ve vücut temizliği için de kullanılabiliriz.

One Comment on “Evde Sıvı Sabun Nasıl Yapılır?”

  1. Ben artık saçlarıma hep doğal ürünler kullanıyorum şampuan, krem. maske hepsi doğal ve saçlarım da yağlanma kepek kaşıntı tarzı şeyler olmuyor doğal kullanmaya başladığımdan beri liquid keratin kullanmaya başladıktan sonra saçımla ilgili hiç sorun yaşamadım evde hazırlamaya uğraşma derdinden de kurtuldum sipariş veriyorum hemen geliyor ve saçlarım da sadece kepeği yağı gidermiyor aynı zamanda saçım daha sağlıklı ve dolgun görünüyor içeriğindeki doğal keratin sayesinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir