Evde Sucuk Nasıl Yapılır, Sucuk Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Evde sucuk nasıl yapılır bunu bilmiyor ve yeterince bilgi sahibi değilseniz, o zaman bu kolay sucuk tarifi ile güzel ve sağlıklı sucuklar yapabilirsiniz.

Bir çoğumuz evde sucuk yapmak yerine hazır sucuk alıyoruz, ancak hazır alınan sucuklar  yeterince lezzetli olmuyor ve koruyucu içeriyor. Bu katkı maddelerinden bazıları ise sağlığımızı olumsuz etkiliyor.  Eğer sucuğu çok seviyor iseniz evde sucuk yapımını bu yazı okuduktan sonra öğrenmiş olacaksınız.

Evde Sucuk Nasıl Yapılır, Sucuk Yapımı

Sucuk Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Feridun Kunak Show da verilen sağlıklı sucuk tarifi için gerekli malzemeleri ise şöyle

Malzemeler:

2 kilo dana kaburga, döş yerlerinden kıymalık et (isterseniz azıcık kuzu eti karıştırabilirsiniz)

200 gr iç yağı (iç yağı olmadan sucuk olmaz, yumuşaklık verir).

2 baş sarımsak

2 çorba kaşığı kaya tuzu

3 çorba kaşığı kimyon

1 çorba kaşığı yenibahar

1 çorba kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı kırmızı biber

1 tatlı kaşığı dağ kekiği

Arzuya göre orta boy soğanın yarısı ince ince bıçakla doğranıp konabilir. Bizim iyi dikkat edemediğimiz mikropları yok edici özelliği vardır. Fakat mutlaka ince ince doğranacak rondo da çekerseniz ve rendelerseniz sulanır olmaz. Normalde dışarıda satılan sucuklarda soğan olmaz. Güzel bir lezzet verir.

Sarımsak da rendelenmez, ezilmez sadece ince ince kıyılır, bu şekilde kıyılırsa sarımsak ve sucuk sulanmaz.

Tüm malzemeleri çiğ köfte yoğurur gibi yoğuruyoruz. Sucuğun dinlendirilmesi de çok önemli et baharatlar ile beraber kısmen pişecek, et daha lezzetli hale gelecek 1 kez güzelce yoğurduktan sonra üzeri temiz bir tülbentle örtülüp buzdolabında bekletilecek, 3-4 saat sonra tekrar yoğurup buzdolabına koyacaksınız, 3-4 saat sonra bir daha yoğuracaksınız 2 kere yoğurulursa sucuk güzel olur.

İyice yoğurduk ve 9-10 saat buzdolabında beklettikten sonra %100 pamuk sargı bezleri ile (medikal malzeme satan yerlerde bulunur). Sargı bezini hafif ıslattıktan sonra köftenizden rulo yapıp bunu sargı bezine sarıyorsunuz. Çok sıkı sarmayın hafif gevşek olsun. Sucuk şekline getiriyoruz. Hemen buzdolabına koyacağız hemen tüketmeyeceksek derin dondurucuda saklayacağız.

Evde Sucuk Nasıl Yapılır, Sucu Tarifi, Sucuk Yapımı, Evde Sucu Yapımı, Sucuk İçin Gerekli Malzemeler, Sucuk Baharat, Sucuk Yapımı Tarifi
Evde Sucuk Nasıl Yapılır, Sucu Tarifi, Sucuk Yapımı, Evde Sucu Yapımı, Sucuk İçin Gerekli Malzemeler, Sucuk Baharat, Sucuk Yapımı Tarifi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.