Evde Tereyağı Nasıl Yapılır?

Evde Tereyağı Yapmak İçin Malzemeler:

Yaklaşık 5-6 litre sütün kaymağı

Tereyağı sütü kaynatmanızın ardından üstünde kalan yağın birikmesinden meydana gelmektedir. Tereyağı nasıl yapılır için öncelikle yoğurt yaparken üzerinde biriken kaymağı yağı güzelce toplamanız biriktirmeniz gerekmektedir. Daha fazla yağ için daha fazla süt kaynatılması gerekir.

Pastörize sütten pek fazla kaymak çıkmayacağından sağlıklı bir inekten elde edilen doğal çiğ süt ile yoğurt yaparken üzerindeki kaymağı alarak biriktirerek tereyağı yapabiliriz. Büyük şehirlerde yaşayanlar  günlük pastörize süt kullanabilirler.

Bu kaymağı mikser yardımı ile yaklaşık 4-5 dakika çırpıyoruz. Mikseriniz yoksa kapaklı bir kavanozda çalkalayarak da yapabilirsiniz, ancak 20-25 dakika kadar sürekli çalkalamanız gerektiğini unutmayın. Çırptığımız kremanın ( kaymağın ) içine elimizin dayanabileceği sıcaklıktaki bir çay bardağı suyu boşaltıyoruz. Tekrar çırpıyoruz. Yağımız üste toplanmaya başladığında üzerine 1 su bardağı çok soğuk su dökerek bunun birleşmesini sağlarız.

Daha sonra ayrı bir kaba alarak yağımızı 5 dakika kadar buzlukta bekletiyoruz. Bundan sonra yıkama aşmasına geçilir. Buzluktan çıkardıktan sonra dibine birikmiş olan kaymağın tortusunu kabımızın  kenarından bir kaşık yardımı ile süzeriz. Yağımız tekrardan çok soğuk su dökerek yıkarız. Bir yemek kaşığı yardımı bastıra bastıra karıştırarak kalmış olan sütün kalıntılarını suyu çıkarıyoruz. Çıkan su süt renginde olur. Bu su ne kadar berrak olursa o kadar iyi bu yağımızın dayanma süresini uzatır ve yağımıza lezzet verir. Bu nedenle çıkan suyun berrak olana kadar yıkanır.

Sütümüzün içinde bulunan kremadan (kaymaktan ) elde edilen yağa, tereyağı denir. Tereyağı bazı yerlerde sütten bazı yerlerde ise yoğurttan yapılır. Yoğurttan yapılan tereyağı lezzet bakımından üstünse de randımanlı olmayışından dolayı tereyağı endüstrisinde kullanılmaz.

Tereyağı inek sütü , manda sütü, koyun sütü ve keçi sütünden de üretilmektedir. Ayrıca tuzlu ve tuzsuz olmak üzere iki ayrılır. Tuzlu tereyağının rengi koyu olup koku verir. Tuzsuz olan daha beyazımsı bir renge sahiptir ve kokmaz.

Tereyağının faydaları:

Tereyağı iyi bir A vitamini kaynağıdır.
Damar sertliği ve kalp-damar hastalıklarına karşı vücudu koruyan, damar tıkanıklığı riskini azaltan lesitin maddesi bakımından zengindir.
Yüksek oranda antioksidan (A vitamini, E vitamini, selenyum) içerir.
İyi bir iyot kaynağıdır.
Diş çürükleri ve osteoporoz riskini azaltır.
Yüksek kolesterolü azaltır.
Bellek ve öğrenme kapasitesini artırır.
Çinko içeriği yüksektir.
Magnezyum içeriği yüksektir.
Zengin bir Omega-3 kaynağıdır.
A, D, K vitaminleri, demir, riboflavin ve niasin yönünden zengindir.

Bu kaymağı aldıktan sonra içerisine ılık süt katarak kaymağı yıkıyoruz daha sonrasında bir tülbendin üzerine koyarak iyice süzüyoruz daha sonrasında blendıra koyuyoruz ve üzerine tuz da ekledikten sonra çırpıyoruz ve tereyağımız hazır.

One Comment on “Evde Tereyağı Nasıl Yapılır?”

 1. Evde Peynir Yapımı

  Malzemeler:

  1 litre süt.
  1 çorba kaşığı sirke.
  2 çorba kaşığı limon suyu.
  Dereotu,maydonoz,tuz,susam,çörekotu,ceviz.

  Yapılışı: İsterseniz daha fazla yapmak isterseniz ölçüleri iki kat yapabilirisiniz. Eğer yağsız isterseniz sütün kaymağını alınız. Eğer çocuklarınıza da yedirmek isterseniz,kaymağını almayınız, içine de 1 çorba kaşığı tereyağ ilave ediniz.

  1 litre süt kaynatılır.İçine sirke ve limon suyu ilave edilirek kestiriniz. Ocağın altını kapatın ve 10 dk.bekletin. Daha sonra tekrar ocağa koyun ve yenidek kısık ateşte kaynatın. Tahta kaşık kullanınız..10 dakika daha kaynatılır. Sonra süzülür. Kaynatırken yada bekletirken sakın tencerenin kapağını kapatmayın. İsterseniz peynir soğuyunca içine yukarda veridiğimiz malzemeleri yada kendi istediğiniz malzemeleri ilave edebilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir