Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde yapılan yoğurtlar daha az ısıtıldığından yoğurttaki su miktarı daha az, protein, mineral , laktoz ve yağ içeren katı maddesi daha fazla olur. Süt ne kadar su kaybederse katı maddesi o kadar artar. Yoğurt daha katı hale gelir. Yoğurdunuzu evde yaparak daha sağlıklı ve lezzetli bir yoğurt elde edebilirsiniz. Ev yoğurdu özellikle bebek ve çocukların sağlıklı gelişimi için gereklidir.

Yoğurt yapmak için gerekli malzemeler :

1 lt Çiğ süt
Tülbent yada süzgeç
1 Yemek Kaşığı Yoğurt
Orta veya büyük boy Çelik Tencere
Sıcaklığı ölçmek için termometre
Tencerenin etrafını kapatmak için sofra bezi veya  küçük bir battaniye

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurdun Yapılışı  (Evde Yoğurt Mayalama ) :

Çiğ sütünüzü önce tülbent veya bir süt süzgeci ile  süzün. Eğer yoğurdu çiğ sütten yapacaksanız brusella‘dan korunmak için 15 dk. kaynatmak gerekiyor. Günlük pastörize sütleri 1 taşım kaynatmak yeterlidir.

Kaynama sıcaklığına kadar ısıtın ( 10-15 dakika kadar kaynatılır. Bu işlemden sonra süt 15-20 dakika kadar bekletilerek el yakmayacak sıcaklığa gelinceye kadar soğutulur. Süt mayalanmadan önce ideal sıcaklık olan 45 dereceye kadar soğuması beklenmelidir. Termometreniz yok ise  bir kaşık yardımı ile parmağınızı bandırıp 7 ye kadar saydığınızda eliniz sıcaklığa dayanabiliyorsa tamam demektir. Yoğurdun mayalanmasında en önemli etken sütün sıcaklığıdır. Süt ne çok ılık  ne de sıcak olmalı eğer çok sıcak olursa yoğurt ekşi olur çok da soğuk olursa geç mayalanır.

Önemli bir konuda yoğurdunuzu yaparken kullanacağınız maya. Hazır olarak satılan endüstri tipi yoğurtlarla maya olmuyor. Bulabilirseniz ev yapımı yoğurt, bulamazsanız prebiyotik yoğurtlarla mayalayabilirsiniz. Mayanızı bir tabakta kuvvetlice karıştırın, pütürlükler kalmasın. Koyu bir ayran kıvamında olsun. Mayanız çok soğuksa bir kaşık su veya süt ile ılınmasını sağlayın. Bir kaseye bir kaşık yoğurt koyup, sütle sulandırın. Buradaki ölçü 1 kg süte 1 yemek kaşığı mayalık yoğurt olacak şekilde ayarlanabilir. Daha sonra süte yarı yarıya sulandırılmış mayalık olarak kullanılacak yoğurttan ilave edilir.

Mayalanan süt oda sıcaklığında üzeri kalın örtüler ile sarılarak  4-6 saat arası oda sıcaklığında bekletilir. Evin sıcak bir köşesinde oynatmadan bekletilir. Sıcak yerde bekletilmesinde fayda var. Yazın 3-3,5 saat kışın ise biraz daha uzun bekletebilirsiniz. Eğer sütün soğukluğundan veya odanın ısısından kaynaklanan bir sorun varsa mayalanma tam gerçekleşmemiş olabilir. Böyleyse, sarıp biraz daha bekletebilirsiniz.

Mayalanan yoğurdunuzu ağzı açık şekilde  sarsmadan  buzdolabına koyun o gün mümkünse kullanmayın çünkü yoğurt bekledikçe daha da sertleşecek ve istenilen kıvama gelecektir.

Hazırladığınız yoğurdu en fazla 10 gün içinde tüketmelisiniz.

Kaynatılan süte maya katıldıktan sonra, bu karışım küçük cam kavanozlara da doldurulabilir ve ağzı sıkıca kapatılarak aynı şekilde bekletilir.En güzel yoğurtlar çömleklerde yapılanlar oluyor. Eğer varsa bu tür bir çömlek kullanın. Yoksa da borcam veya yine cam olan başka kaplar en sağlıklısı.

Güveçte yoğurt mayalamak isterseniz bu yöntem klasik yoğurt mayalamakla aynı ancak unutmamanız gereken nokta güveç kabın ısısını klasik kaplara göre daha uzun süre muhafaza etmesi; bu nedenle güveçte yoğurt mayalayacaksanız üzerini biraz erken açmanızı tavsiye ederim. (uzun süre sıcak kalınca yoğurt ekşiyor) Oda ısısına gelene kadar yerinden kıpırdatmayın ve mayalandıktan sonra 1 gün yoğurdunuzu tüketmeyin(yoğurda kaşık değdirmeyin) , böylece kıvamı tam olarak tutacaktır.

Yoğurt mayalamak için güveç dışında kapaklı Borcam veya kapaklı Arcopal tencerede kullanabilirsiniz. Sütü ocaktan alıp, mayalamayı yapacağınız kaba aktarın.

Bir diğer konu da ev yapımı yoğurtlar lezzetli ancak hazır aldıklarımız gibi çok sert olmayan yoğurtlardır.

Bölündüklerinde daha hızlı sulanırlar. Mümkünse büyük bir kapta hepsini bir kerede yapmak yerine daha küçük birkaç kapta yaparak, birer öğünlük olarak, sulanmasına meydan vermeden tüketebilirsiniz.

Evde yoğurt yapmak için hazır sütler yerine açık süt kullanmanız daha iyi olur. Sağlıklı bir hayvandan sağılmış taze bir süt seçerseniz yoğurdunuz daha iyi mayalanır ve daha lezzetli olur.

Büyükşehirlerde her zaman çiğ süt bulmak kolay olmadığından sütü hazır almak durumunda olabilirsiniz. Sütün tam yağlı olmasına ve süt tozundan değil sütten imal edilmiş olmasına dikkat ediniz. Günlük sütleri tercih edebilirsiniz.

Hazır yoğurtların yapımında süt ev yapımı yoğurtlara göre daha az ısıtıldığından yoğurttaki su miktarı daha fazla buna karşılık protein, mineraller, laktoz ve yağ o kadar az olabilir.  Süt ne kadar su kaybetmezse, yoğurdun içindeki süt miktarı o kadar çok olur. Yoğurdun kıvamı tutmaz. Sulu olur.

Eski geleneksel yoğurdu üretmek için yoğurtçularımız ve ev kadınlarımız, sütü 100 derecenin üzerinde kaynattıktan sonra ılıtır, ılıyan sütü daha önce yapılmış yoğurtla mayalandırır, ılık bir ortamda saklayarak yoğurt haline getirirler. Süt 100 derecenin üzerinde kaynayınca içindeki su miktarı azalır, katı maddenin yoğunluğu artar. Katı maddenin içinde protein, mineraller, laktoz ve yağ vardır. Süt ne kadar su kaybederse katı maddesi o kadar artar. Yoğurt daha katı hale gelir.

Share Button

15 Comments

 1. Zeynep 21 Kasım 2010
 2. Kamuran 21 Kasım 2010
 3. Melek 25 Kasım 2010
 4. Zerrin 25 Kasım 2010
 5. Hülya 25 Kasım 2010
 6. ayşemut 02 Mart 2011
 7. ayşemut 02 Mart 2011
 8. gerçekçi 04 Nisan 2012
 9. Nalan 27 Nisan 2012
 10. Nalan 27 Nisan 2012
 11. admin 18 Şubat 2013
 12. ilkay sen 05 Mayıs 2013
 13. saglik 06 Mayıs 2013
 14. admin 06 Ekim 2013
 15. admin 06 Ekim 2013

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir