Faranjit Nedir? Faranjitin Belirtileri Nelerdir?

Faranjit Nedir? Faranjitin Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ağız ve burun boşluğunun arka kısmında bulunan alana farinks adı verilmektedir. Bu kısmın iltihaplanması neticesinde faranjit adı verilen rahatsızlık meydana gelir. Faranjit genellikle kış aylarında insanları tehdit eden bir rahatsızlık olup, mikrop ve virüslerin boğaz kısmına yerleşmesiyle bulaşıcı bir hal alır. Ancak faranjit bazı kişilerde kronik bir rahatsızlık haline dönüşmüş olabilir. Bu gibi durumlarda hastalık etkisini sürdürse de herhangi bir belirti göstermez.

Vücudumuzun en hassas bölgelerinden birisi olan boğaz kısmı, özellikle toz ve mikroplara karşı oldukça savunmasızdır. Genellikle faranjit mikrop ve virüs nedeniyle ortaya çıksa da bazı özel durumlarda hastalık farklı etkiler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Faranjitte mikrop ve virüsler dışında, alkol ve sigara kullanımı, toz ve aşırı kuru hava da etkilidir.

Faranjitin Belirtileri Nelerdir?

Faranjitin belli başlı bazı belirtileri bulunmaktadır. Ancak bu belirtilerin bazıları kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir.

1)      Boğazda ani şekilde ortaya çıkan ağrı, yanma hissi.

2)      Yutkunurken ve herhangi bir şey tüketirken zorlanma.

3)      Ani ateşlenme, ses kısılması.

4)      Aniden ateşlenme.

5)      Halsizlik, yorgunluk ve ses kısılması

Kronik faranjitte ise yukarıda yer alan belirtiler ortaya çıkmayabilir. Kronik faranjitte ateşlenme ve halsizlik gibi durumlar görülmeyecektir. Ancak hastanın boğazında sürekli bir şey varmış gibi hissetmesi doğaldır. Bu gibi durumlarda boğazın temizlenmeye çalışması, daha çok tahriş olmasına ve daha sıkıntılı bir döneme neden olabilir.

Faranjite Karşı Kimler Risk Grubundadır?

Faranjit, kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir. Örneğin bazı kişilerde hastalık, sadece nefes alma ile ortaya çıkabileceği gibi, bazı kişilerde kronikleşen durum nedeniyle etki etmez. Ancak genellikle alerji, burun kemiğinde eğrilik ve doğuştan var olan bazı sorunlar nedeniyle faranjit kişilerde daha fazla etkili olmaktadır.

Hastalıkta Nelere Dikkat Edilmelidir?

1) Hastalık etkisinde uyku düzenine dikkat edilmeli ve uykusuz kalınmamalıdır.

2) Ağzın uyku öncesinde temizlenmesi, bakterilerin ve hastalık etmenlerinin etkisini azaltacaktır.

3) Sigara ve alkolden uzak durulmalı, kola, kahve asitli içecekler içilmemelidir.

4) Mümkün olduğunca tozlu alanlardan ve sigaradan uzak durulmalıdır.

5) Bu dönemde boğazda beliren yutkunma sorunu temizlenmeye çalışılmamalıdır.

Faranjitte Bitkisel Tedavi Yolları Nelerdir?

Öncelikle hastalığın tedavisinde doktor kontrolü büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle herhangi bir alternatif yönteme başvurmadan önce mutlaka doktor kontrolünde hareket edilmelidir. Ancak hastalığın etkisine göre farklı şekillerde bitkisel tedavide uygulanabilir.

Öncelikle hastalığın tedavisinde sıcak şifalı çay önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte yine kısa sürede hazırlanabilecek olan bir bitkisel karışım ile hastalığın etkisi kolaylıkla azaltılabilir.

5 gr kekik, kimyon ve 1 çay bardağı sirke karıştırılır, bu karışıma daha sonra 2 su bardağı su eklenir ve ortalama 5 dk kaynatılır. Daha sonra karışımın soğuması beklenir ve ılıdıktan sonra  boğazda gargara yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir