Feromon Hormonu Nedir? Feromon Hormonu İçeren Parfümler;

Feromon, Türkçe karşılığı ile hormon taşıyan, davranışların kontrolünü sağlamaktadır. Diğer hormonlardan farklı olarak hücre dışında salgılanan bu salgı, insanlarda eşeysel davranışların kontrolünü sağlamaktadır. Son derece tesirli ve uçucu madde olduklarından dolayı salgılandıktan sonra diğer canlılar tarafından kolaylıkça hissedilir. Bu yazımızda feromon hormonu nedir, feromon hormonu içeren parfümler, feromon tuzağı, feromon nereden elde edilir gibi konulara yer ayıracağız.

Feromon Hormonu Nedir, Feromon Hormonu İçeren Parfümler, Feromon Parfüm Yorumları, Feromon Tuzağı, Feromon Parfüm Kullananlar, Feromon Nerede Satılır, Feromon Nereden Elde Edilir, Feromon İçeren Parfüm Markaları, Feromon İçeren Parfüm İsimleri

Feromon Hormonu Nedir?

Feromon, bir canlı tarafından salgılanan ve başka bir canlı tarafından fark edilen, hissedildikten sonra davranış değişikliklerine yol açan, haberleşmeyi sağlayan, kimyevi bir maddedir. Feromon, hayvanlar aleminde haberleşme ve karşı cinsin çekilmesi amacıyla salgılanan bir hormon olarak öne çıkar. Sözlüklerde 1955 yılından sonra yer alan bu hormon, dişiler tarafından erkeklere “yanıma gel” mesajını iletir.

Feromon hormonu, karıncalar tarafından harita çiziminde, ipek böcekleri ve güveler tarafından çiftleşmede kullanılmaktadır.

Son yıllarda, hayvanlardan ve bitkilerden elde edilen feromon hormonu, çeşitli koku ve parfümlerde kullanılmaya başlamıştır.

Feromon Hormonu İçeren Parfümler

Feromon hormonu son yıllarda parfümlerde kullanılmaya başladı demiştik yukarıda. Feromon hormonunun kullanıldığı çeşitli ürünler olsa da bazıları etkisiz ya da hızlı kaybolan bir yapıya sahip olduğu için istenilen sonucu sunmayabilir. Afrodizyak etkiye sahip olan bu kokunun kullanıldığı ürünlerden bazıları aşağıda yer almakta.

Feromon hormonu zor elde edilen bir maddedir. Feromon hormonu dünyada çok az ve gelişmiş laboratuvarlar tarafından elde edilmektedir. Piyasada çok bulunan bir madde değildir. Feromon içeren bir parfüm arıyorsanız biraz araştırıp almanızda fayda bulunmaktadır.

  • Miss Dior
  • Chanel Chance
  • 212 Sexy
  • Romance
  • Versace Crystal
  • Gucci Rush
  • Cacharel Gloria

Feromon Tuzağı

Genellikle zirai bir kavram olan feromon tuzakları, zararlı böceklerin yakalanabilmesi ve zarar etkisinin azaltılabilmesi için kullanılmaktadır. Karınca ve güveler tarafından da kullanılan bu tuzak zirai kavram içerisinde, çiftleşmeye hazır olunduğunun bildirisidir. Erkek böcek dişi tarafından bırakılan bu izi takip ederek dişiye ulaşmaktadır.

Zirai alanda ise koku çevreye dişi böcek kokusu yayılarak böceklerin hapsedilmesinde kullanılmaktadır.

Kitlesel tuzaklama, çiftleşmeyi engelleme, izleme gibi yollar ile de kullanılır.

Feromon Nereden Elde Edilir?

İnsan ve hayvanlarda bulunan kokusu olmayan bu salgılar çeşitli yollar aracılığıyla elde edilmektedir.

Böceklerden elde edilen feromon hormonu, taklit yöntemi ile kullanılmaktadır. Laboratuar ortamında sentez edilen hormon, böceklerin salgıladığı feromon hormonunun bir kopyasıdır. Feromonlar, dispenser adı verilen maddeler tarafından emdirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir