Fırında Palamut Nasıl Yapılır? Fırında Palamut Tarifi

Palamut ne zaman çıkar?

Palamut göçmen bir balıktır. Karadeniz de sonbahar aylarında avlanmaya başlayan palamut lezzetli bir balıktır. Bu yazımızda fırında palamut nasıl yapılır merak edenler ve ilk defe yapacak olanlar için fırında palamut tarifini vereceğiz. Palamut kış döneminde iyi yağlanırlar. Özellikle karlı zamanlarda alınan palamut oldukça lezzetli olacaktır. Soğuk iklimlerde ve kar yağdığı dönemlerdeki yağlı palamut yemeğin daha lezzetli olmasını sağlar.

Fırında Palamut Oktay Usta, Fırında Palamut Tarifi, Fırında Palamut Nasıl Yapılır, Fırında Palamut, Fırında Palamut Nasıl Pişirilir, Fırında Palamut Nasıl Hazırlanır, Fırında Palamut Tarifleri

Fırında Palamut Nasıl Yapılır?

Fırın tepsisine halka halka doğradığımız domates ve soğanlarımızı yerleştiririz. Üstüne temizlenmiş palamut dilimlerini ilave ediyoruz. Palamut dilimlerini de yerleştirdikten sonra aralara da limon dilimleri ekliyoruz. Son olarak da kalan boşluklara biberlerimizi ekliyoruz. Üzerine ise tuz ve karabiber serpiyoruz. Çok az miktarda kekik ekliyoruz. Kekik balığın kokusunu almada yardımcı olur. Birazda toz tatlı biber ilave ederiz. Sıvı yağ ve sirkemizi de üzerinde gezdirerek ekliyoruz. Limon suyunu da ilave ediyoruz. Bir kaç maydanoz sapını da arzu ya göre ilave edebilirsiniz. Bütün malzemelerimiz tepsiye dizdikten sonra artık balıkları 180-200 derecelik fırına verip pişirebiliriz.

Balıkları pişip fırında aldıktan sonra balıkların üzerini maydanoz yaprakları ile süslüyoruz.

Fırında pişirme süresi 25-30 dakikadır.

Fırında palamut nasıl yapılır sorusunda cevap verdikten sonra  fırında palamut yapmanın püf noktaları nelerdir bu soruya da kısaca cevap verelim.

Fırında palamutun püf noktalarından bahsedeceksek eğer bunu çingene palamudu ile yapacaksak mutlaka fleto olarak kullanmamız gerekir. Çingene palamutu çok küçük olduğundan dolayı dilim palamuta çok uygun olmayacaktır. Bu nedenle fırında palamut çingene palamutu ile yapılıyorsa eğer iki ayrı fleto haline getirip başını alıp hazırlayacaktır. Eğer 1 kg ve üstü civarında palamut kullanılacaksa fırınlamak için dilimler halinde kestirilebilir. Dilimlemeyi evde de yapabilirsiniz ama bu iş zahmetli olduğundan balıkçıdan dilimlemesini rica etmeniz yeterlidir.

Fırında palamut tarifine eğer isterseniz patates dilimleri ve sarımsak da ekleyebilirsiniz. Bunun dışında sirke balığınızın daha lezzetli olmasını ve kötü kokusunu almasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir