Fırında Yoğurt Nasıl Yapılır? Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Yoğurdunuzu fırında yoğurt makinesine gerek kalmadan pratik bir şekilde evde fırınınızda yapabilirsiniz. Fırında yoğurt nasıl yapılır diye soranlar için şunu söyleyebilirim fırında 2 ile 3 saat için de aynı gün tüketebileceğiniz bir ev yoğurdu yapabilirsiniz. Yoğurt makinesine ihtiyaç duymadan yoğurt nasıl mayalanır, fırında yoğurt mayalamanın püf noktası şimdi bu soruya yanıt verelim.

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Fırında Yoğurt Yapımı, Fırında Yoğurt Nasıl Yapılır, Fırında Yoğurt Nasıl Mayalanır, Evde Fırında Yoğurt Yapımı, Mini Fırında Yoğurt Yapımı, Mini Fırında Yoğurt Nasıl Yapılır, Kolay Yoğurt Yapımı, Evde Yoğurt Yapımı, Evde Yoğurt Nasıl Yapılır

Fırında Yoğurt Nasıl Yapılır?

İlk önce yoğurdu mayasını hazırlayarak başlayalım. Bunun için 1 litre süt ile yapacaksınız maya için 1 kaşık yoğurt kullanmak gereklidir. Eğer yoğurdunuz koyu kıvamda olsun istiyorsanız biraz fazla kaynatın ki sütün içindeki su buharlaşsın ki mayaladığınız da daha koyu kıvamda bir yoğurdunuz olsun. Mayalanmak için aldığınız 1 kaşık yoğurda çok az kaşığın ucu ile 1 çay kaşığı kadar bal ekleyin. Balla mayamızı güzelce karıştırıyoruz. Bal bulamayanlar gene çok az miktarda şeker ile mayalarlar.

Sütü kaynattıktan sonra 30-35 dakika kadar soğumaya bırakın. Yani sütün sıcaklığının serçe parmağınızı soktuğunuzda parmağınızın dayanabileceği sıcaklıkta olmalı. Süt mayalamak için uygun sıcaklığa geldiğinde hazırladığımız mayayı tencerenin bir ucundan tahta kaşık yardımı ile sütün içine koyup kaşığımız hafifçe çalkaladığımız da mayamız süte geçmiş olur. Yoğurt yapacağınız tencere fırına dayanıklı cam bir tencere de olabilir. Tencereyi fırında koyduktan sonra fırının derecesini fırınınızın ısıtma durumuna göre 50 ile 75 derece arasında bir değere getirin ve 2 saat kadar fırında bırakıyorsunuz sonra fırından çıkarıyorsunuz. Ilıklaşıp istenilen kıvama geldiğinde 2 saatte dolapta dinlendiriyor ve soğutuyorsunuz o süre içinde de komple kendini çekmiş oluyor. Şahane lezzetli aynı gün içinde tüketebileceğiniz ev yoğurdunuz hazır olmuş oluyor.

Taze süt bulamayanlar günlük şişe süt kullanabilir. Taze süt kullananlar ise sütü iyice kaynatmaları gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir