Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? Fıstık Ezmesi Tarifi

Evde fıstık ezmesi yapmak istermisiniz. Çocuklarınızın çok seveceği fıstık ezmesini katkısız evde kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Ben tuzsuz yer fıstığını severim arada kabuklu fıstık alarak tüketirim bugün evde  fıstık ezmesi yapmak aklıma geldi. Marketlerde satılanlar ise çok şekerli ve katkılı bu nedenle evde fıstık ezmesi tarifini alarak kendiniz yapmanız ve çocuklarınıza yedirmeniz isabetli olacaktır.

Fıstık yer fıstığı protein ve yağ oranı yüksek bir kuruyemişdir. Fıstığın faydalarına bakacak olursak vücuda enerji ve kuvvet verir. Cinsel gücün artması için önemli bir besindir. Zihinsel ve bedene faydası da büyüktür. Öğrenmeyi kolaylaştırdığı bilinir. Başta Meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de iyidir.

Fıstık Ezmesi Tarifi

Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Fıstık ezmesinin çeşitli yöntemler ile yapmanız mümkün haşlayarak, kavurarak veya sade ama ben en lezzetli olanın kavurarak olduğunu düşünüyorum.

Fıstık Ezmesi Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

500 gram tuzsuz kabuklu yer fıstığı

Yağ olarak 1 tatlı  kaşığı tereyağı veya iki kaşık sıvı yağ bu sizin tercihinize kalmış

2 yemek kaşığı ev yapımı pekmez yada bal tatlandırmak için

Fıstık Ezmesinin Hazırlanışı:

Fıstıkların kabuklarını soyup hazır hale getirin.

Teflon tava da yağsız olarak orta ateşte karıştırarak yakmadan kavuralım.

Fıstıklar soğuduktan sonra robot ile parçalayıp toz haline getiriyoruz. Toz haline gelen fıstığa yağımız ekliyoruz. Karıştırmaya devam ediyoruz. Fıstık ezmesi koyu kıvamlı bir hale geldiğin de pekmezi ekliyoruz ve düşük ayarda karıştırıyoruz.

Fıstık ezmesi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır. Fıstığa pekmezi azar azar ilave edin çünkü hepsi hemen ilave edildiğinde pekmez toparlayıcı olduğundan fıstık ezmesi sertleşir.

Ben fıstık ezmesi tarifine şeker eklemedim eğer şekerden vazgeçemiyorsanız bu tarife tercihe göre esmer şekerde ekleyebilir, pekmez yerine tatlandırmak için bal da kullanabilirsiniz.

Fıstık ezmesi tarifi sizin ve çocuklarınızın seveceğim bir enerji veren bir kahvaltılık afiyet olsun.

Fıstık ezmesi tarifi ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.