Genç Kalmanın Doğal Yolu Böğürtlen

Böğürtlen hepinizin iyi bildiği ve hemen, hemen birçok alanda yetişen bir bitki türüdür. Doğal yayılışı kadar böğürtlenin yetiştiricilik içerisinde de önemli bir yeri vardır. Genel görünüşü bakımından bir çalıyı andıran böğürtlen, meyveleri ile tüketim ürünleri arasında da yer almaktadır.

Böğürtlenin bir diğer özelliği ise hemen her bölgeye çok kolay bir şekilde uyum sağlayabilmesidir. Bu nedenle ülkemizde birçok yerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Böğürtlen içeriğinde birçok vitamin, minerali barındırdığı gibi özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Böğürtlen yetiştiriciliğinde üretim oldukça kolaydır. Ekstra bir ilaç ve gübreleme tekniği uygulamaya gerek kalmadan düzenli bakım ve sulama ile istenilen oranlarda verim elde edilebilir. Böğürtlen ayrıca organik asit ve organik şekerleri de içinde barındırmaktadır.

Böğürtlen hangi vitaminleri barındırmaktadır?

Böğürtlen içerisinde bolca B vitamini bulunmaktadır. Özellikle gelişim çağında bulunan çocuklarda B vitamini eksikliğinde böğürtlen önemli bir katkı sağlayabilir.

Böğürtlen kanser önleyici bir etkiye sahiptir. İçinde bulunan ellagic asit adı verilen bir madde nedeniyle kansere karşı doğal bir koruma sağlamaktadır.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı yine böğürtlenin önleyici etkisinden faydalanılmaktadır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi böğürtlen C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Vücut direnci üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı önleyici bir etki yaratır.

Tıp alanında da birçok ilaç içerisinde yer alan böğürtlen alternatif tıbbın en önemli ürünlerinden birisidir. Bu nedenle halk arasında sıklıkla kullanılmakta ve dönemsel olarak bitkisel çay gibi yan ürünleri de bulunmaktadır.

Araştırmalarda uzmanlar, böğürtlenin cildin doğal yapısını koruyan bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmış ve özellikle ölü ciltler, çabuk yıpranan dokuların daha hızlı onarımını sağladığını belirtmiştir. Bugün birçok cilt bakım ürünü içinde de böğürtlen katkılı ürünlere rastlayabilirsiniz.

One Comment on “Genç Kalmanın Doğal Yolu Böğürtlen”

  1. Bögürtleni çok severim.Genç kalmaya yaradıgını ögrendigim iyi oldu.Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir