Gerçek Balı Nasıl Anlarız?

Bal yenmesi güzel olduğu kadar, sağlık açısından’da çok faydalı bir besindir. Kuran’da bile bal’ın ne kadar değerli olduğu, ağrıyan yerlere bal sürülmesi tavsiye edilmiştir. Ancak günümüzde herşeyde olduğu gibi bal üzerinde’de birçok oynamalar yapılmış ve gerçek değeri değiştirilip, bal üzerinden bir rant sağlanmaya başlamıştır. Yüksek meblalarda satılan balın, gerçek bal olduğunu nasıl anlarız, renginin mat olması, içerisinde beyaz polenler bulunması, beklediğinde kristalleşmesi, içerisinde polifenol maddesi bulunması balın gerçek bal olduğunu anlamanıza yardımcıdır. Gerçek bal en doğal tatlandırıcıdır. İçeceklerimizde kullandığımız, beyaz şekerden uzak durmalı, yerine gerçek bal kullanarak tatlandırmalıyız. Gerçek balın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Marketlerde, oldukça sık gördüğümüz bal’ların fiyatları değişiktir, bunlar çok ucuz olup, içeriğinde bulundurdukları katkı maddeleri sayesinde hiçbir besin değeri olmayan gıdalardır.

Gerçek bal’ın kilo fiyatı en az 30 tl olup, güvenilir yerden temin edilmesi gerekmektedir. Gerçek balın nasıl olduğunu anlamak için, içerisinde bulunan parçalara bakmak gerekir, eski Yunanistan’da böyle yapıldığı bilinmektedir. Gerçek bal ve doğal balı anlayabilmek çok önemlidir. Böylesine sağlık açısından önemli bir besin olan balı alırken çok hassas ve dikkatli olmalıyız. Gerçek balı anlayabilmek için, kavanozun üzerinde ” organik ” yazısının olması da yeterli değildir.

Organik yazan ürünlerin ne derece doğru olduğunu bilemeyiz, gerçek bal olduğunu anlamak için, yukarda belirtmiş olduğumuz bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Balın rengine aldanıp parlak renkte olanını tercih etmeyin, tam tersine mat olanını alın. Gerçek balı anlayabilmek için, balın içinde bulunduğu kavanozun üzerinde beyaz polenlerin olmasına dikkat etmek gerektiğini de söylemiştik. Satılmakta olan her balın üzerinde polen bulunmamaktadır, ancak gerçek balda polen mutlaka bulunmalıdır. Bir kenarda uzun süre bekletilen balda kristalleşme olur, kavanozun dibinde bal tortu yapar. Bunu gördüğünüzde balın bozulmuş olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçek balda bunların olması gerekir.

Gerçek bal olduğunu anlamak için, kristalleşen balı, içine ılık su koyduğunuz bir kabın içinde onbeş dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Balınız tekrar çözülüp eski halini alacaktır. Bilindiği gibi arılar, çiçek çiçek gezerek nektar ve polen toplayarak bal yaparlar. Bundan dolayıda balların renkleri farklı olabilir. Açık renk ve koyu renk ballar bulunmaktadır. Gerçek balın antioksidan özelliğinin olması, renginin daha koyu olmasını sağlar.

One Comment on “Gerçek Balı Nasıl Anlarız?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir