Gereksiz Yağ Tüketiminden Uzak Durun

Günlük yaşantımızda sağlıklı bir insan olmak istiyorsak, mutlak surette dikkat etmemiz gereken bir takım hususlar olduğunu da unutmamamız gerekmektedir. Örneğin, aldığımız besinlerin %50 – %55 arasında protein, %15 – %20 arasında karbonhidrat; ve %25 – %30 oranları arasında da yağlardan oluşması gerekmektedir. Ancak günlük yaşam koşullarındaki yoğunluk sebebiyle, kadınların mutfakta daha az zaman geçirmeleri, hazıra daha fazla yöneliş, yoğun iş temposu arasında pratik yemeklere ağırlık verilmesi gibi sebeplerden ötürü, yağlı besin tüketimi, her geçen gün biraz daha artmaktadır. Ancak kalori cetvelinde en az yer verilmesi gereken besinlerdendir yağ ve yağlı besinler…

Yağı az kullandığımızı düşünsek dahi, tüketmekte olduğumuz süt ve süt ürünleri içerisinde yer alan peynir ve yoğurt ile dahi, yüksek miktarda yağları vücudumuza almaktayızdır. Peki yağ tüketiminde nelere dikkat etmeliyiz; ve sağlığımızı, yağlardan ve yağların olumsuz etkilerinden ne şekilde kurtarabiliriz. Öncelikle bu konuya odaklanmamız gerekmektedir:

İlk olarak, günlük tükettiğimiz yağ oranını azaltmalıyız. Örneğin: her gün, normalde tükettiğimizden 1 çorba kaşığı daha az yağ tüketmeyi denersek, bu durum yıllık 42.000 kaloriyi vücudumuza almayacağımız sonucunu ortaya çıkartmaktadır. Ve bu o kadar büyük bir rakamdır ki, hem 6 kilo yağınızın erimesi anlamına gelmektedir; hem de zayıflamanın yanında, kolesterol ve kolesterol gibi pek çok sağlık sorununun da giderileceği anlamını taşımaktadır.

Yeni geliştirilmiş olan sağlıklı ürünler ile, yağsız yemekler pişirilmesi de mümkün. Bu geliştirilen ürünler arasında ise, herşeyden önce, mısır unu ile pişirilen ürünler yer almakta. Mısır unu ile, istediğiniz yiyecekleri pişirebilir, kızartma yapmış gibi çıtır çıtır da yiyebilirsiniz. Bunun için, Gülhan Kara’nın vermiş olduğu yemek tariflerinden faydalanmanız, sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bu gibi uygulamalarla azaltabileceğiniz yağ tüketiminizin, sağlığınıza; ve istenmeyen fazla kilolarınıza, ne gibi etkileri olduğunu gördüğünüzde, buna siz bile inanamayacaksınız. Yağ tüketimini azaltmanızla birlikte, hayatınızdaki pek çok olumsuz sağlık sorunundan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Yağ diyip geçmemelisiniz; yağ, hem kalp ve damar sağlığı açısından; hem de kolesterol açısından oldukça sorunlu bir besindir. Bu nedenle, mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir. Yağ tüketimini biraz azaltarak, tüm bu sorunlarınızdan uzaklaşabilmeniz ise, yukarıda belirtildiği kadar kolay…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir