Greyfurt Sihirli Bir Meyve midir?

Greyfurt, turunçgiller ailesinden bir meyvedir; ve C vitamini bakımından da ne kadar zengin olduğunu bilmeyen yoktur. Turunçgil, o kadar değerli bir meyve olarak bilinmektedir ki, kendisinden, sihirli meyve olarak bahsettirmeyi de başarmıştır. Genel olarak greyfurtun faydalarına baktığımızda, içeriğindeki lif, enzim; ve C vitamini sayesinde, diş eti kanamalarından kansere, kolesterole kadar pek çok soruna; ve hatta cilt hastalıklarına dahi iyi geldiği biliniyor.

1 adet greyfurt ile, ne gibi faydalar elde edebileceğimize, kısaca bir göz atacak olursak: 80 mg C vitamini ile 50 kaloriyi başta görürüz. Kalorisi düşük; ve C vitamini bakımından çok kuvvetli olan greyfurtun içeriğinde liminoids ve lycopene bulundurmaktadır. Bu maddeler ise, son yıllarda yapılan araştırmalar ile, pek çok kanser türüne iyi gelen maddeler olarak görülmüştürler. Bu kanser türlerinin başında ise, prostat kanseri yer almaktadır. Aynı zamanda greyfurtta naringin ile birlikte yer alan flavonoitler de, ağız kanserinin oluşumunu önemli ölçüde azaltmaktadırlar.

Greygurtun koruyucu etkilerinin yanısıra, günlük hayatta gerçekleştirdiği faydalarına bakacak olursak: metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo vermeye yardımcı; ve yemeklerden önce yarım adet yenildiğinde ise, iştah kesici bir rol oynamaktadır. Bunun yanısıra, insülin direncini kıran greyfurt, günde 3 öğün yemekten önce yarımşar adet yenildiğinde, 12 haftada, yeme alışkanlıklarında hiç bir değişiklik yapmaksızın 3 ile 4 kilo arasında zayıflama sağlamaktadır. Bununla birlikte, antioksidan yapısı ile ciltteki akne oluşumunu önlemekte; ve var olan akneleri de geriletmektedir. Cilt tarafından emdirilen greyfurt, ciltte 72 saat gibi uzun bir süre koruma sağlaması ile bilinmektedir.
Günde bir adet greyfurt yiyen kişiler, kalp hastalıklardan ve kötü kolesterolden kurtulur. Greyfurt, yaraların iyileştirilmesinde daha hızlı bir süreç izlerken, içeriğindeki lif ile sindirim sistemini kolaylaştırır; ve kabızlığı giderir. Bunun yanında, nikotin ihtiyacını azaltır; var olan nikotinin atılması için ise, bir detoks etkisi gösterdiği söylenmektedir. Diş eti kanama sorunu ile karşı karşıya olan kişilerde, bu sorunun giderilmesinde etkin güç olarak bilinmektedir.

Tüm bu faydalarına karşın, greyfurt kullanımında dikkat edilmesi gereken bir nokta da bulunmaktadır ki bunun ne olduğu ise, aslında daha önceden de duyulmuş olabileceğini düşündüğümüz bir etkendir: ilaç kullanımı. Greyfurt, içeriğindeki etkin maddeler sayesinde, ilaçları metabolize etmeden atması nedeniyle, ilaçların bünyemizde etki göstermeden birikmesini; ve bu nedenle de biriken ilaçların zehir etkisi göstermesine neden olmaktadır. Bu nedenle, antidepresan, hipertansiyon, kolesterol, HIV tedavisi ilaçları gibi ilaçları kullananların, greyfurt tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Bir bardak greyfurt suyu dahi, 24 saatlik bir etkiye sahiptir; bunu unutmamak gerekir.

Greyfurtu kimler yiyemez, greyfurtu kimler yememeli

İlaçlar ile birlikte alınması zararlıdır. Ayrıca eklem enfeksiyonu, sedef hastalığı ve epilepsi hastaları ve bu hastalıkların tedavilerini gören kişiler greyfurtu kullanmamalıdır.

Greyfurtta her şeyde olduğu gibi ölçülü tüketilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir