Gribe Ne İyi Gelir? Grip İçin Bitki Çayı

İçinde bulunduğumuz dönem ve kış ayları gribe karşı en yatkın olduğumuz zamandır. Bu dönem içerisinde hazırlıksız olarak yakalandığımız grip de belirtiler de tanıdıktır. Boğazda karıncalanma, hapşırma, burun akıntıları gribin bilinen habercileridir. Bu belirtilerden sonra baş, eklem ve boğazda görülen ağrılar, ateş ve öksürük krizleri etkisini gösterir.

Bu yazımızda gribe karşı neler yapmalı, gribe karşı ne iyi gelir, gribe karşı bitkisel çözüm, gribe hangi bitki çayı iyi gelir, gribe karşı hangi bitkiler tüketilmeli gibi soruları cevaplayacağız.

Gribe karşı neler yapmalı, gribe karşı ne iyi gelir?

Gribe karşı alınacak ilk önlem bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Bu bilinen ve en sık duyulan önlemdir. Ayrıca aşağıda yer alan uyarılara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gribe karşı kullanılabilecek en iyi bitkisel destekler arı polen, zencefil ve çörek otu dur. Bunlar hem yangı giderirler hemde bağışıklığı düzenlerler.  Zencefil üst solunum yolu enfeksiyonları ve gripte çay olarak ve pastil olarak kullanılırsa sistemik rahatlamanın yanında lokal rahatlama da sağlarlar. Taze zencefilin suyu sıkılarak limonataya ve çaylara da karıştırılabilir.

Arı polenin bağışıklığı güçlendirdiği için gribe karşı önemli bir destek sağlar.

Bitkisel desteklerden en önemli destek domuz gribinde de, mevsimsel gripte de meyan kökü dür. Ancak kişinin meyan kökü kullanabilmesi için tansiyon, şeker, kalp ve böbrek problemi olmaması gerekir. Eğer bu problemler yoksa grip geçiren bir kişi günde 3 fincan meyan çayı içerse hem bağışıklığı güçlendirmiş hem boğazdaki yangıyı dağıtmış olur hemde mikrop öldürücü özelliğinden faydalanılır. Çünkü doğal antibiyotikler içerir ve bu antibiyotiklerin içinde virüs öldürücü maddelerde vardır. Bildiğimiz antibiyotikler yalnızca bakterilere karşı etkilidirler virüsleri öldürmezler ama meyan kökünün içerisinde solunum sinsityal virüs dediğimiz üst yolunum enfeksiyonlarına çok sık sebep olan virüsleri öldürücü maddeler keşfedilmiştir. 5 gr kadar meyan kökünü 200 ml sıcak suda 15-30 dakika bekleterek hazırlayacağınız çayı günde 3 kere içebilirsiniz. (Dr.Elif Güveloğlu)

Bu bitkisel öneriler gribin tedavisinde yardımcı bir rol oynamaktadırlar.

*Çoğunlukla tam tersi önerilse de her sabah alınacak soğuk bir duş, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Ayrıca, virüslere karşı savunmayı güçlendirir.
*Ayaklara sırasıyla sıcak ve soğuk su banyosu yaptırın.
*Çeşitli egzersizler ile sinir sisteminin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede vücudu serbest radikallere karşıda koruyabilirsiniz.
*Beslenmenize dikkat etmelisiniz.
*Doğru giysiler tercih etmeli, havanın soğuk olması durumunda kat, kat giyinilmemeli.
*Bulunduğunuz ortamı sık, sık havalandırmayı unutmayın.

Gribe karşı ne iyi gelir?

Gribe karşı, süt, balık, narenciye, bitkisel yağlar, bakliyat, antioksidanlar, soğan ve sarımsak tüketimi artırılmalı. A, C ve E vitamini bakımından zengin besinler tüketilmeli.

Sıcak tavuk suyu çorba, hem sıvı hem de protein alımı için gayet faydalıdır. Çorbanın sıcaklığı burun ve boğaz şikayetlerini azaltır.

Gribe karşı bitkisel çözüm

Gribe karşı birçok bitkisel çözüm önerisi bulunmaktadır. Bunların başında ise ekinezya gelmektedir. Ekinezyayı şurup, kapsül ya da çay olarak tüketebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kadar ekinezya bir bardak sıcak su içerisinde 5 10 dakika kadar demlendikten sonra tüketilebilir.

Uyarı:

Kapsül halde günde 3 dozdan fazla alınmamalıdır.
Çay olarak tüketilmek istendiğinde maksimum 15 gün kullanılmalıdır.
Bağışıklık ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır.
Alerjik belirtilere neden olabilmektedir.
Hamilelerin kullanması önerilmemektedir.

Gribe hangi bitki çayı iyi gelir?

Grip ve soğuk algınlığına iyi gelen bitki çaylarından bazıları aşağıda yer almaktadır.

*Kuşburnu çayı
*Ada çayı,
*Böğürtlen çayı,
*Gül hatmi çayı,
*Melisa çayı,
*Rezene çayı,
*Zencefil çayı

Gribe karşı hangi bitkiler tüketilmeli?

Gribe karşı tüketilmesi tavsiye edilen bitkilerden bazıları aşağıda yer almaktadır.

*Zencefil

*Çörek otu,

*Ekinezya

*Meyan Kökü

Ve daha birçok bitkisel ürün tüketilebilir.

Sık el yıkama alışkanlığı edinin. Ellerine hapşıran hastaların dokunduğu eşyalarda virüsler saatlerce ve hatta günlerce canlı kalabilir.

Uyarılar: Burada adı geçen bitkileri doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Bitkilerinde ilaçlar gibi yan etkileri bulunmaktadır. Buradaki bilgilerin  teşhis ve tedavi gibi bir amacı yoktur. Hastalandığınız da size müdahale edecek, teşhis ve tedavi verecek kişilerin mutlaka tıp hekimi olması gerekir.

One Comment on “Gribe Ne İyi Gelir? Grip İçin Bitki Çayı”

 1. SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN ŞİFALI ÇAY

  Malzemeler

  Çiçekli ıhlamur

  Zencefil

  Havlican

  Kök tarçın

  Yapılışı: Tüm malzemeleri soğuk sudan geçirin.

  Demliğin içine zencefili, havlıcanı, tarçın ve karanfili koyup üzerine demliğin yarısını az geçecek kadar su ile doldurun ve 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Demliğin altını kapatın. Üzerine alıncaya kadar ıhlamur ekleyip en az 5 dakika ağzı kapalı şekilde demleyin.

  Su bittiğinde ikinci defa su çekilebilir tüm malzemelerle birlikte tekrar demlenir. İkinci defa içindeki su bittiğinde ıhlamur malzemeleriyle atılır.

  Ihlamur çayını içerken tercihen üstüne limon da damlatılabilir.

  Hamile bayanlar doktorlarına sormadan kesinlikle içmemelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir