Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır Ve Grip Aşısı Hakkında Bilgiler

Grip aşısı döneminin yaklaştığını belirten uzmanlar, grip aşısı ile ilgili gerekli bilgileri, ilgililer ile paylaşmaya başladılar. Grip aşısı tartışmaları, her sene olduğu gibi bu sene de gündemde kendisine önemli bir yer edinecek. Bizse sizleri bu tartışmalardan önce bilgilendirerek, grip aşısı hakkında sahip olmanız gereken bilgileri edinebilmeniz için araştırmamıza erken zamanda başladık…

Ne zaman grip aşısı yaptırılması gerektiği konusunda her zaman bir yanlış bilgi vardır: grip aşısı Eylül ayında yaptırılır; ya da en geç Ekim’de… Oysa ki grip aşısı yaptırılması için veriken süre Ağustos ayının son günleridir. Grip aşısı vurulduktan 10 – 15 gün sonra etkisini gösterebilmektedir. Bu nedenle de grip aşısı vurulduktan sonra kesinlikle grip olmayacaksınız diye bir durum söz konusu değil. Bundan dolayı uzmanlar, grip sezonu başlamadan grip aşısı vurulması gerektiğine dikkati çekiyor. Grip aşırı vurulmak için Ekim ayı sonlarına geldiğinizde karar verdiyseniz de, geç olmadığını unutmadan, aşınızı yine de gönül rahatlığı ile vurulabilirsiniz; çünkü grip sezonu, son 8 senede, Nisan ayına kadar uzamaktadır.

Grip aşısı seçiminde ise dikkat etmeniz gereken çok fazla nokta bulunmamakta. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü, grip aşısı hazırlamadan önce toplanarak, yeni sezonda, gribe en çok hangi virüslerin neden olacağına karar veriyor. Verilen bu karar ilaç firmalarına aktarılıyor. İlaç firmaları da Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen bilgiler ışığında grip aşısı üretiliyor. Ancak grip aşısının ne şekilde vurulacağı önemli. Grip aşısı seçerken, iğneden korkup korkmadığınıza göre aşı seçimi yapmanız, sizin için bir konfor niteliğinde.

Özellikle grip aşısı vurulması gereken bir risk grubu var ki bu risk grubundaki kişilerde, ücretsiz grip aşısı uygulaması söz konusu. Ücretsiz grip aşısı vurulabilecek grup: 65 yaş üstü, tansiyon, kalp, diyabet gibi hastalığı olan kişiler. Ancak bu kişilerin çoğu, böyle bir hakkı olduğundan haberdar değil. Bunun dışında, haberdar olanların da, doktorlar tarafından yanlış yönlendirilmesi söz konusu. Eğer sizin da 65 yaşın üzerinde, tansiyon, kalp, diyabet benzeri hastalıkları olan tanıdıklarınız var ise, grip aşısı vurulma hakkına ücretsiz sahip olduklarını onlara hatırlatmanız sizin için de bir ödev niteliğindedir.

Grip aşısının yan etkileri ise, bilinenler dahilinde çok fazla yoktur. Genellikle grip aşısının enjekte edildiği yerde, bir şişlik ya da kızarıklık görülebilir; ancak bu durum en fazla iki gün sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir