Güçlü Hafızaya Destek Olacak Bitkisel Ürünler

Hafıza teknikleri ve daha güçlü hafızaya sahip olmak isteyenler günümüzde bu alanda hizmet veren eğitim merkezlerini ve dershaneleri tercih etmekte. Ancak sadece bu gibi uygulamalar ile güçlü hafızaya sahip olmak sanıldığı kadar kolay bir durum değil. Öncelikle sağlıklı beslenme ile vücudun dengesini sağladıktan sonra bazı bitkisel takviyeler ile daha güçlü hafızaya sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu bitkisel ürünler ile unutkanlık gibi temel sağlık sorunlarına da çözüm bulabilirsiniz.

Öncelikle güçlü bir hafızaya sahip olabilmek için yeteri kadar B vitamini içeren ürünler tüketmeniz gerekmektedir. B vitaminin faydaları arasında,

  • Yoğun stres ve sıkıntıya karşı çözüm getirecektir.
  • Hafızayı güçlendirecek ve zihninizin daha aktif çalışmasını sağlayacaktır.
  • Özellikle çocuklarda gelişim çağında zeka problemlerini önlemek için yeteri kadar B vitamini alınmalıdır.
  • Beynin fizyolojik yapısı üzerinde düzenleyici bir etkisi vardır.

Hafızanızı güçlendirmek adına kullanabileceğiniz bazı takviye bitkisel ürünlerde bulunmaktadır. Bu ürünlerin etkilerini incelemek gerekirse,

  • Elma suyu, beyin sağlığı açısından olumlu bir etki yaratmaktadır. Güç içerisinde abartıya kaçmamak şartıyla düzenli olarak elma suyu tüketimi tavsiye edilmektedir.
  • Kızılcık bitkisi ile yapılan deneylerde sinir sistemi üzerinde koruyucu bir etkisi bulunduğu keşfedilmiştir. Yaşlandıkça yaşanan hafıza kayıplarına karşı kızılcık takviye bir ürün olarak kullanılabilir.
  • Omega 3 asitlerinin faydalarını yazılı ve görsel basında sıkça görebilirsiniz. Bu asitler, beyin fonksiyonları üzerinde yararlı etkiler yaratmakta ve beynin gelişiminde önemli bir rol oymaktadır. Araştırmalarda Alzheimer gibi ciddi sağlık sorunlarına ve hafıza kayıplarına karşı Omega 3 katkılı ürünlerin tedavi edici bir etki yarattığı görülmüştür.
  • Ginkgo Biloba çok bilinmeyen bir bitki türü olsa da kendi türü içerisinde tek örnektir. Herhangi bir alt türü ya da akrabası bulunmayan bu bitki son dönemde alternatif tıp içerisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel olarak etki alanı beyin damarları ve dolaşım sistemi üzerindedir.

Ginkgo Biloba Kimler Kullanmamalı Yan Etkileri:

Yüksek dozda kullanılmamalı. Gastroentestinal sorunlar, kanama, ishal ve mide bulantısı gibi yan etkiler meydana gelirse kullanımına son verilmelidir.

Romatizma ilaçları, idrar söktürücü ilaçlarla, MAO inhibitör antidepresanlarla birlikte alınmamalı.

Hamileler kullanmamalı

Kan pıhtılaşmasını önlediği için kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte kullanılmamalı

Ameliyat öncesi kullanılmamalı

Tansiyon ilaçları ile etkileşime girer.

Ayağında varis olanlar, ayak damarlarında problem olanlar bu bitkiyi kullanmamalı

Bu uyarılarımızı dikkate alarak doktorunuzun bilgisi dışında kullanmayınız.

One Comment on “Güçlü Hafızaya Destek Olacak Bitkisel Ürünler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir