Gülün Faydaları Ve Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Genellikle erkeklerin, kadınların gönlünü kazanmak amacı ile kullandıkları gül, aslında sadece kadınların kalplerini değil; ciltlerini ve sağlıklarını kazanmalarına da destek olmaktadır. Gül aslında, sadece bir çiçek olarak girmez hayatlarımıza… Gül yağı, gül suyu, gül reçeli… Ve daha pek çok gül bir şeyi’dir  hayatımızda kullandığımız şeyler. Ve kullanım şekli ile birlikte değişmektedir gülün faydaları…

Gülün Faydaları

Sağlıklı yaşamı benimseyen kişiler için, gülün faydalarından kısaca söz etmek istersek:

Gülün faydaları arasında, mideye kuvvet veren özelliğinden söz etmek gerekir. Gülün mideye olan yararlarından faydalanmak için ise, gül şarabı, gül reçeli; ya da gül balı tüketilebilir. Hem lezzeti ile damak tadınızı; hem de faydaları ile sağlığınızı tatmin edecek olan gülün faydaları arasında yer alan bir diğer etkisi ise, ishali önleyici etkisidir. Gülün faydalarından, ishali önlemesi adına yararlanmak isteyen kişiler, bir litre suyun içerisinde 20 gram gül kurusunu kaynatmalı; ve sonrasında, günde üç sefer olmak üzere içmelidirler.

Gülün faydaları arasında, sindirim sisteminde bulunan yaraların, romatizmal problemler ile eklem iltihaplarının da yer aldığını belirtmekte yarar görülmektedir. Gülün faydaları arasında yer alan bu etkilerden yararlanmak için: iki bardak toz şekerin içerisine, iki bardak taze gül yaprağı eklenmelidir. Üzerine bir bardak da su eklenen güllü şeker karışımının, kısık ateşte 1.5 saat kadar kaynatılması gerekmektedir. Karışımın ocaktan alınmadan hemen önce, yarım limonun suyu ile karıştırılarak tüketilmesi durumunda, gülün faydaları arasında belirtilen etkilerinden yararlanılabilir.

Gülün faydaları içerisinde cilt temizleyici etkisinden de söz edilmelidir. Gülün faydaları arasında yer alan cilt temizliğinden yararlanmak için: bir litre şarabın içerisine bir avuç gül yaprağı ekleyin; ve şarabın içerisinde gülün tam olarak özdeşleşmesi için ortalama yarım saat bekletin. Sonrasında ise, güllü şarap ile cildinizi temizleyin.

Gül yağının faydaları arasında da cilt üzerindeki etkisini görmekteyiz. Şöyle ki: gül yağı ile silinen ciltteki makyaj temizlenir, ciltte bulunan mikroplar ortadan kaybolur. Ciltteki doğum lekeleri gider. Aynı zamanda gül yağının faydaları arasında, cilde canlılık katılmasından da söz etmek gerekmektedir.

Gül yağının faydaları arasında, boğazdaki ve bademciklerdeki iltihapların temizlenmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Gül yağının faydaları arasında, cilt güzelliğinin sağlanmasından da söz etmek gerekmektedir. Ellerin ve cildin gül yağı ile güzelleştirilmesini sağlamak için, gül yağının badem yağı ile karıştırılması ve ellere ve cilde sürülmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir