Güncel Fidan ve Fide Fiyatları

Fide ve fidan alıp yetiştiricilik yapmak, hasat sonrası sağlıklı ürün alabilmek için öncelikle sertifikalı fide, fidan ve tohum tercih etmeniz gerekmektedir. Sertifikalı ürünlerin tercih edilmesi hem standart yetiştiricilikten farklı olarak daha sağlıklı ürünlerin elde edilmesi hem de hastalık ve zararlılara karşı daha dayanıklı türlerin yetiştirilmesini sağlayacaktır.

Günümüzde yetiştiricilerin sık karşılaştığı sorunlardan birisi olan hastalık ve zararlıların en önemli nedenlerinden birisi sertifikasız dayanıksız türlerin yetiştirilmesidir. Ayrıca yetiştiricilik sırasında sulama ve gübrelemede önemli bir yere sahiptir. Bilinçsizce yapılan uygulamalar sonrasında ürününüz verimsiz, sağlıksız ve ilaç kalıntılı olacaktır. Gıda, Tarım ve hayvancılık bakanlığının bu konuda yapmış olduğu çalışmalar ve ithalat nedeniyle uygulanan katı kurallar nedeniyle ticari anlamda yetiştiricilik yapacak kişiler dikkat etmelidir.

Fidancılık yapmak isteyen kişilerin uygulamakla yükümlü olduğu yetiştiricilik takvimi bulunmaktadır. Kısaca içinde bulunduğumuz mevsime göre bu takvimi özetlemek gerekirse;

Mart ayında, rakım bakımından yüksek bölgelerde fidan dikimi başlamaktadır. Bu dönemde toprak işleme çalışmaları sonlandırılır ve gübreleme işlemi tamamlanır. Ancak mevsimin getirdiği şartlar nedeniyle budama, hastalık ve zararlılara karşı gerekli mücadeleye devam edilir.

Nisan ayında, fidanlığın bulunduğu alanda ot çapalaması yapılmalıdır. Bu ay içerisinde kalem aşı tamamlanır (yabani meyve ağaçları) ve bahçelerde toprak işleme çalışmaları sonuçlandırılır.

Mayıs ayında, fidanlık yeni kurulmuş ise bahçeler sulanır ve ot çapalamasına devam edilir. Yeşil sürgün budaması gerçekleştirilir ve zirai mücadele yöntemlerine devam edilir.

Fidan yetiştirmek ya da temin etmek isteyenler için kısa, kısa güncel fide ve fidan fiyatları aşağıda belirtildiği gibidir.

1)      Yalova 3 Ceviz, Açık köklü fidan (100-150 cm) 15,99 TL

2)      Yalova 1 Ceviz, Açık köklü fidan (100-150 cm) 15,99 TL

3)      Amasya cinsi Elma Fidanı 12,99 TL

4)      Bursa, siyah incir fidanı (200cm) 24,99 TL

5)      Limon Fidanı (80-100 cm) 24,99 TL

6)      Zeytin Fidanı (200 cm) 24,99 TL (saksılı)

7)      Çavuş üzümü (asma) fidanı 10 TL

8)      Beyaz incir fidanı (60-80 cm) 12,99 TL

9)      Altın çilek fidesi ( 20-40 cm) 9,99 TL

10)  Şekerpare Açık köklü kayısı fidanı, 6,99 TL

Not: Fidan fiyatları değişebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir