Güneş Gözlüğü Alırken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Yaz mevsiminin vazgeçilmez araçlarından bir tanesidir güneş gözlükleri. Hatta kimilerimizde öyle bir alışkanlık halini alır ki, kullanımı için sadece güneşli havaların olması zorunluluğunu göz ardı eder; ve güneş gözlüğünü, bir kolye, bir küpe gibi süs eşyası olarak algılarız. Hal böyle olunca da, güneş gözlükleri, bizlerin birer parçası haline gelmeye başlar. O halde, iyi bir güneş gözlüğü almalı; ve kullanımın da sürekli olacağını düşünerek göz sağlığımızı koruyacak olmasına özen göstermeliyiz.

Hal böyle olunca da ortaya, güneş gözlüğü alırken dikkat etmemiz gereken bir takım hususlar çıkmaktadır. Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir; bu konuya kısaca değineceğiz bu yazımızda.

Güneş gözlüğü alırken, görüntüsünden önce işlevlerine bakmamız gerekmektedir. Satın alacağımız güneş gözlüğü, ultraviyole ışınlara karşı gözlerimizi korumalıdır. Hatta güneş gözlüğü alırken, sadece gözümüzü değil, yüzümüzün ne kadarını güneşten koruduğuna da dikkat etmemiz gerekmektedir.

Güneş gözlüğü alırken, özellikle geniş camlı güneş gözlüğü almaya özen göstermelisiniz. Geniş camlı güneş gözlüğü, hem gözü zararlı ışınlara karşı daha iyi koruyacak; hem de eğer güneş gözlüğünün kenarları siperli olursa, bu şekilde de, çevresel ışınlara karşı gözlerinizin koruma altına alındığını bilerek, kendinizi daha rahat ve güvende hissedersiniz.

Güneş gözlüğünü alırken, mutlaka denemelisiniz. Görüntü kalitesine bakmalısınız. Güneş gözlüğü, görmenizi bulanıklaştırmayacak şekilde olmalıdır. Bulanık bir görüntü ile görüyorsanız, o halde, güneş gözlüğünün camları kalitesiz demektir; ve sizin işinizi görebilecek bir güneş gözlüğü olmaktan oldukça uzaktır.

Güneş gözlüğünü almadan önce denerken, renk uyumuna da dikkat etmelisiniz. Görüntü her yerde aynı renk olmalıdır. Bir noktadan açık gördüğünüz renkleri başka bir noktada koyu renk olarak görüyorsanız, bu güneş gözlüğünü satın almamalısınız demektir. Ancak bunun yanında bir de, bir rengin farklı tonlarını yansıtan güneş gözlükleri vardır. Bu güneş gözlüklerini almayın demiyoruz; ancak, eğer tek bir rengin farklı tonlarını yansıtan güneş gözlüğü almayı düşünüyorsanız, o halde, güneş gözlüğünün üst kısmının koyu, alt kısmının ise açık renk olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Güneş gözlüğünün, ultraviyole ışınları engellediğine dair sertifikası olan bir güneş gözlüğü olmasına özen gösteriniz. Sağlık Bakanlığı tarafından da şart koşulmuş olan bu sertifikanın, her güneş gözlüğünde olması zorunludur. Güneş gözlüğü alırken, sertifikasının olmasına mutlaka özen göstermelisiniz.

Güneş gözlüğü alırken dikkat etmeniz gereken bir başka husus da, numaralı gözlük kullanıp kullanmadığınızdır. Numaralı gözlük kullanan kişiler, güneş gözlüğü alırken mutlaka doktorlarına başvurmalıdırlar.

Güneş gözlüğünü uygun fiyata almak için zaman zaman firmalar kampanyalar düzenliyor. Sezon indirimleri ve bu kampanyalar ile çok uygun fiyata güneş gözlüğü alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir