Güneşin Zararlı Işınlarından Korunma Yolları

Uzun süren kış aylarından sonra nihayet yaz mevsimi de gelmek üzere vücudumuz ve cildimizde buna göre bir değişime uğruyor. Yazın özellikle güneş ışıkları,  nem ve ter gibi durumlara maruz kalan cildimizin en az etkilenmesi için dikkat etmemiz gereken konuları Memorial Antalya Hastanesinden  Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Lütfiye Çoban anlattı.

Yazın Cildinizi Bakımı Ve Korunması İçin  Uyarılar

Yüzünde çilleri olanların yazın bu çillerinin daha da arttığını görülmektedir. Güneş ışınlarından bulunan ultraviyole radyasyonu   ciltte güneş yanıklarına, çeşitli güneş alerjisi olarak görülen bazı reaksiyonlara, çil, lekelenme ve deri kanseri gibi sağlık problemlerinde artışa yol açmaktadır. Peki güneş ışınlarının bu zararlı etkilerinden korunmak için neler yapabiliriz.

Güneşten Korunma Yolları

Yaz aylarında cildimizi zararlı ışınlardan korumak için dikkat etmemiz gerekenler güneşten korunma yolları ise şöyle;

Güneşin en dik geldiği öğle saatlerinde yani 11 .00 ile 15.oo bu saatler arasında güneşte kalmamaya özen gösterin.

Güneş gözlüğü, şapka kullanıp açık renkli giysiler giyerek güneşin zararlık ışınlarından korunun.

Eğer güneş alerjiniz varsa cilt uzmanının size önereceği güneşten koruyan kremleri güneşe çıkmadan 30 dakika önce temiz olan cildinize sürün. Güneş kremini kullandıktan sonra deniz, havuz ve havlu ile kurulanma neticesinde güneş kreminin etkisi azalacağından kreminizi yenileyin.

Deniz kenarında gölge bir alanda olmuş olsanız bile kum, taş ve deniz kenarından yansıyan ışık ta etkili olup bu nedenle burada da güneşten korunma yöntemlerine dikkat edin.

Deniz ve Havuza Girdikten Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Deniz ve havuz suyu cildimizin, saçımızı ve tırnaklarımızın kurumasına yol açar. Bunun dışında önemli bir husus da girilen suyun temizliğidir. Çünkü özellikle temiz olmayan havuzlardan viral, bakteriyel yada mantar enfeksiyonları bulaşabilir. Deride dış kulak yolunda ve gözde enfeksiyonlar meydana gelebilir. Ayrıca havuzların temizliğinde kullanılan dezenfektanlara karşı ekzema gelişebilir.

Bu uyarılardan sonra şunlara dikkat ediniz.

Havuzun uygun dezenfektanlar ile edilmiş olmasına ve temiz plajları tercih ediniz.

Bir çok kişi denizden çıkınca ıslak mayo ile oturur. Üzerinizde uzun süre kalan mayo vajinal mantarların, kasık mantarlarının oluşmasını kolaylaştırır. Bu nedenle çıktığınızda kuru bir mayo giymeye özen gösteriniz.

Havuz kenarlarına ıslak ayakla basmayın, başkasının terlik, havlu gibi kişisel eşyalarını kullanmayın.

Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra tatlı su ile saçlarınıza uygun şampuan ve sabunlar ile yıkanın.

Banyo sonrasında vücut losyonu ile vücudunuz,  nemlendirici kremler  ile de yüzünüzü nemlendirin.

Saçlarınız kuru, kıvırcık bir yapıya sahipse ve boyalı ise saç kremleri kullanabilirsiniz.

Tırnaklarınızı kısa olmasını dikkat edin. Çünkü çok sık ıslanıp kuruma  tırnaklarınızın çabucak kırılmasına yol açacaktır. Bunun dışında asteton ve oje kullanıyorsanız buda tırnakların kırılmasında etkiyi artırır. Tırnaklarınızı da nemlendirerek kırılmasını önleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir