Hafıza Güçlendiren Yiyecekler

Hafıza Güçlendirici Yiyecekler Nelerdir?

Bazı gıdaların daha fazla tüketilmesiyle, daha güçlü algılama yeteneğine ve daha güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz. Uzmanlar, özellikle sınav döneminde bulunan öğrencilerin sık yaşadığı sorunlardan birisi olan unutkanlık sorununu bazı gıdaların tüketimini artırdıklarında yenebileceklerini söylüyor. Özellikle, kimyon, zencefil, havuç, ceviz, fındık, lahana ve karides gibi gıdaların tüketimi ile daha hızlı düşünme yeteneğine ve daha güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz.

Uzmanlar, vücutta küçük bir bölümü oluşturan beynin, tüketilen gıdaların sadece %20’lik kısmını enerji olarak kullandığını söylerken, araştırmalar sonucunda bazı yiyeceklerin daha fazla tüketimi sonrasında algılama yeteneğinin, dikkatin ve hafızanın daha fazla güçlendirilebileceğini söylemekte.

Daha fazla odaklanma ve daha fazla dikkat için ceviz, fındık tüketin!

Odaklanma ve dikkat sorunu yaşayan kişiler ceviz, fındık, fıstık gibi gıdaları daha fazla tüketmelidir. Ceviz, fındık ve fıstık gibi yiyecekler uzun süreli uygulanan eylemlerde dikkati ve hafızayı güçlendirirken, beynin daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Soğan gibi gıdaların tüketimi ise kanın sulanmasına yardımcı olarak daha dingin bir vücudu sağlamaktadır. Bunlar dışında omega-3 katkılı gıdaların tüketimi de dikkat ve karar sürecini daha verimli kılacaktır.

Hafıza Düşmanı Strese Karşı Lahana Tüketin

Stres ve sıkıntı, hafızanın en büyük düşmanlarından birisidir. Öğrenme konusunda sorun yaşayan kişilerin en büyük sıkıntısı ise strestir. Stres ve sıkıntı sorunlarına karşı lahana tüketimi, tiroit bezlerinin aktivitesini azalttığı için daha az stres yaşamanıza yardımcı olacaktır. Stres nedeniyle aşırı gıda ihtiyacı hissettiğinizde, çiğ olarak lahana tüketimi ile bu sorunu giderebilirsiniz.

Stres ve sıkıntıya karşı bir diğer önlem ise bol miktarda C vitamini içeren gıdalardan tüketmektedir. Limon ve portakal gibi gıdaların tüketimi ile algılama yeteneği artırılabilir. Ayrıca avokado gibi gıdaların tüketimi ile kısa süreli hafıza güçlendirilebilir.

Yaratıcılığınızı Geliştirmek İçin Zencefil Tüketin

Yoğun bir iş hayatına ya da stresli bir okul dönemine sahip olabilirsiniz. Bu dönem içerisinde sizden yeni fikirler, projeler ya da çözümler isteniyor olabilir. Ancak hafızanız tüm bu istekler için yeterli midir? Eğer bu sorunun cevabını hayır olarak veriyorsanız, zencefil gibi ürünlerin tüketimi ile sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Uzmanlar, zencefil tüketen kişilerde beyin aktivitelerinin daha fazla ve daha hızlı çalıştığını söylemekte.

One Comment on “Hafıza Güçlendiren Yiyecekler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir