Hafızayı Güçlendiren Besinler

Alzheimer ve bunama dediğimiz hastalıklar yaşlılıkta ortaya çıkıyor diye bilinse de evveli gençlikten gelen bir hastalık. Gençken koruduğumuz beyin hücreleri yaşlılıkta zorlanmamamızı sağlayacaktır. Özellikle elli yaşından sonra ortaya çıksa da, sinsice kendini gösterdiği yaşlar çok daha erken dönemler. Beslenmede beyni korumanın ilk adımı. Sağlıklı beslenme her hastalıkta olduğu gibi bu hastalık içinde koruyucu bir etkiye sahiptir.

Sebzeler; B ve folat açısından zengin besinler, vücudun ürettiği nöronlara zarar veren bir madde olan homosistein adlı maddeye karşı beyni korur. Ayrıca beyne oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerine yardımcı olur. Brokoli, ıspanak, kuşkonmaz bu sebzelerin başında gelir. Polifenol içeren kırmızılahana ve kırmızı soğanda bulunan fisetin uzun dönem hafızayı artırır. En önemlisi de beyindeki hücre hasarını önlüyor. K vitamini bakımından zengin, ıspanak, brokoli ve kuşkonmaz konsantrasyonu güçlendiriyor.

2

Balık; Omega-3 yağ asitti içeren balık bilişsel fonksiyon üzerinde olumlu etkiye sahip. Öyle ki bu hastalığın pençesinde kıvranan hastaların diyet menüsünde olmazsa olmaz bir besin.

Yumurta; A, B1, B12, D vitaminleri bakımından zengin alternatifi olmayan bir besin olan yumurta beynin hafıza kısmını güçlendiriyor.

Meyveler; Antioksidan bakımından zengin olan yaban mersini, çilek, böğürtlen hücre hasarına neden olan serbest radikallere karşı beyni koruyor. Bunlara dahil edilecek önemli meyveler içinde, kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elma da var. Bunlar beyni büyük ölçüde koruyor. Portakal dışında diğer meyveleri kabuğu ile tüketmemiz gerekiyor.

Yüksek kakao içeren çikolatalar; Yüksek kakao beyin reseptörlerini aktive eden endorfin salınımını artırır. Endorfin artıkça konsantrasyon artar ve ruhsal sağlığınız daha iyi olur.

Süt ve Süt Ürünleri; Doğal yoğurt, süt ve doğal yollarla elde edilen tereyağı odaklanma yeteneğini güçlendirir.

Kuruyemiş;Ceviz başta olmak üzere, fındık, yer fıstığı, kabak çekirdeği, ay çiçeğinde bulunan mineraller kavrama yeteneğine fayda sağlar ve hızlı düşünme ve kavrama sağlayarak net bir düşünce akışı sağlar.

Tahıllar; B1, B12 ve folik asit bakımından zengin esmer, pirinç, bulgur, yulaf kepeği ve kepekli ekmek beyin hücreleri için oldukça hayati bir öneme sahiptir. Beyin ve sinir sistemini anne karnında geliştirmeye başlayan folik asit beyin için oldukça önemlidir.

Bitkisel Çaylar; Yeşil çay, adaçayı, biberiye kolesterolü ve homosistein miktarını azaltarak beyin fonksiyonlarının korunmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir