Hafızayı Güçlendirmek için Neler Yapılmalı?

Modern çağın hastalığı unutkanlık. Her şeyi unutuyoruz, marketten alınacakları, aramamız gereken arkadaşı, hatta çok vahim durumda olup otobüste çocuk unutan bile oluyor. Hiç yapılmayacak bir şey gibi görünse de bu unutkanlıkları yapıyoruz. Eskiden sadece bunaklık göstergesi olan unutkanlık şimdilerde daha çok gençlerde ve orta yaş insanlarda görülüyor. Nedeni modern toplumun dayattığı akıllı telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar. Çünkü bu cihazlar bizim yerimize aklında tutuyor, bizim yerimize hesap yapıyor, bizim yerimize düşünüyor ve en kötüsü hayal kurma yetimizi elimden alıyor. Eski ev telefonları varken hani şu çevirmeli olanlar, yakın arkadaşların, akrabaların telefonunu ezbere bilirdik, oysa şimdi bu işi telefonlar yapıyor. Televizyondaki diziler kitap okuma arzumuza bent kuruyor böylelikle karakterleri hayal etmeden televizyonun sunduğu ile yetiniyoruz. Artık 2 ile 2 nerede ise hesap makinasıyla çarpıyoruz. Böylelikle beyin işlevini yavaşlattıkça daha da yavaşlatıyor, kabiliyetini git gide kaybediyor.

Hafızayı güçlendirmenin üç yolu var.

  1. Beslenme; Beyin için hayati önem taşıyan, B, E vitamini, demir, folik asit, Omega -3 bu vitamin ve mineralleri içeren yiyecekleri tüketmek çok önemli. Çünkü vücut ağırlığının sadece %2-3 oranını oluşturan beyin, gün boyu aldığımız kalori miktarının %30 nu harcıyor. Beslenme şeklindeki eksiklik öğrenme bozukluğuna, dikkat eksikliğine, odaklanamamaya neden oluyor. Beyni besleyen, hafızayı güçlendiren bazı yiyecekler var. Bunlar; ıspanak, balık, bitter çikolata, yaban mersini, kırmızı üzüm, elma, çilek, süt, yoğurt, peynir, yumurta, yer fıstığı, ceviz, fındık, muz, tam tahıllı ürünler ve su. Özellikle susuzluk beynin kortizol denen bir hormonu salgılayıp beynin depolama kısmını küçültüyor ve beynin fonksiyonlarını bozar.
  1. Düzenli uyku; dinlenmemiş beynin aktivitesi yavaşlayacak, beynin vücutla olan iletişimi sıkıntıya girecektir. Çok uyumaktan bahsetmiyorum en geç 24:00 uyunup en geç 08:00 uyanıldığı zaman,beyin dinlenebiliyor.
  1. Hafızayı güçlendirecek antrenmanlar; Önemli bir konu. İhmal edilmemesi gereken bir husus. Çünkü yazının başında da belirttiğim için yeni teknolojiler beyni daha az kullanmamıza neden oluyor. İnsanlar tam aksini düşünse de, yaptığınız şeyler çok akıl almaz modern şeyler olsa da parmaklarımızla yapıyoruz. Oysa beynin düşünmeye ve pratik yapmaya ihtiyacı var.

hafızayi ne güçlendiri

Günü tekrar gözden geçirmek çok mühim bir antrenman. Günlük yaptığınız işleri zaman sırasına göre tekrar hatırlamak çok önerilen bir antrenman. Evden çıktığınız anda yaptığınız her şeyi tek tek gözden geçirin bu hem yaşama olan farkındalığınızı da artıracaktır.

Sayı ve kelime oyunları çok bilindikantrenmanlar. Aklınızdan sürekli sayılar toplayıp çarpın ve bu sayıları aklınızda tutmaya çalışın. Aklınızdan kelime tutup sonra son hecesine uygun başka bir kelime uydurun, bunları ev halkı ile eğlenceli bir oyun haline getirerek yapabilirsiniz.

Çengel bulmaca, sayılar ve matematiksel bulmacalar, satranç, tavla vb. hafızaya faydası olan eğlenceli oyunlar.

One Comment on “Hafızayı Güçlendirmek için Neler Yapılmalı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir