Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Besinler Nelerdir?

Günümüzde normal yolla hamile kalabilme oranı gittikçe azalmakta. Anne baba olmak isteyen çiftlerin büyük bir oranı bir uzmandan yardım almadan bebek sahibi olamamakta. Bunların büyük bir kısmı da tedavi ile çocuk sahibi olabiliyor. Bu kadar güç çocuk sahibi olunmasının birçok nedeni bulunmakta. Telefon kullanımı, yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin doğallığı, stresli yaşam, genetik faktörler vb. bunlar birçok sebep içinde öncelikli sayılan nedenler.

Özellikle anne aday adayının A, C, B2, Çinko, Demir, folik asit, omega-3 gibi vitamin ve mineralleri yeteri kadar alabiliyor olması gerekli.

hamile kalma besinler

C vitaminin önemi oldukça fazla, yumurta ve sperm kalitesi ve rezervin bolluğu bu vitamine bağlı. Çünkü C vitamini sperm ve yumurtayı koruyor. Bu nedenle meyve tüketimi oldukça önemli bunlar içinde de turunçgillere özel yer verilmeli. Anne baba olmak isteyen çiftler günde en az 3 porsiyon meyve tüketmeli.

Çinko eksikliği yumurta oluşumunu azaltıyor bu nedenle çinko desteği oldukça önemli. Çinkonun bulunduğu besinler; kakaolu çikolata, yumurta, kabak çekirdeği, ıspanak, mantar, susam, yoğurt, muz, enginar, kaju, kuşkonmaz. Özellikle istiridye çinko bakımından oldukça zengin bir besin, düzenli balık tüketen kişilerin haftada bir yemesi oldukça faydalı olacaktır.

Folik asit bebek olmadan önce alımına dikkat etmemiz gereken önemli bir kaynak. Hamile kaldıktan sonrada fazlası ile önemli. Fakat öncesinde bebeğin rahme tutunmasını güçlendirdiği için, anne olmak isteyen adaylara doktorlar öncesinde hap olarak folik asit takviyesine başlayabiliyor. Yeşil yapraklı sebzeler, bulgur pilavı, mercimek, barbunya, brokoli gibi besinlerde oldukça fazla bulunuyor. Unutulmaması gereken vücuda aşırı miktarda alınan folik asit B12 eksikliğine neden olabilir.Bu nedenle ölçüm yaptırmak ve kontrollü almak gerekmekte.

Demir alımı da çok önemli çünkü yumurtaları uyarıp döllenmeye yardımcı olan bir kaynak. Kadınlarda da eksikliğine çok rastlanmakta. Adet dönemleri, öncesinde gebe kalınmış olması bu eksikliği tetikliyor. Yeşil yapraklı sebzelerde özellikle ıspanakta, kırmızı ette, kurutulmuş meyvelerde, kaliteli tahıllarda, narenciye bolca bulunmakta.

Protein de oldukça önemli bir kaynak. Özellikle etten değil tahıldan sağladığımız protein yumurtlama olasılığını daha da artırdığı için, mercimek, kuru fasulye, soya, yulaf kepeği, mısır unu tüketimi çok yerinde bir tercih olacaktır.

Omega-3 ihmal edilmemesi gereken bir kaynak. Vücudun kendisi üretemediği için dışardan alınması gerekiyor. Bu nedenle balık tüketimi çok önemli. Haftada en az 2 kere balık tüketilmeli. Özellikle somon yağlı ve omega-3 bakımından oldukça zengin bir balık türü. Balığı çiğ tüketmemeye dikkat etmekte fayda var.

Kalsiyum anne için hayati önem taşıyan önemli bir mineral kaynağı. Süt ürünlerinin hepsinde bolca bulunmakta. Süt, yoğurt, dondurma, peynir, kefir protein bakımından oldukça zengin besinler.

Yumurtalamayı hızlandırmak ve sperm kalitesini artırmak için yağlı besinler tercih edilmeli fakat bunları trans yağlardan yâda dışardan hazır almak yerine yağlı tohumlardan sağlanmalı. Fındık, fıstık, ceviz, keten tohumu gibi. Evde yemeklere kullandığımız yağı fındık yağı yada zeytin yağından tercih etmek isabetli bir karar olacaktır.

Beslenmemize dikkat ederken yediğimiz şeyler kadar uzak durmamız gereken besinlerde var. Trans yağlar, aşırı şeker tüketimi, abur cubur, katkı maddesi olacak doğal olmayan besinlerden uzak durmalıyız. Sigara ve alkolde sperm kalitesini düşürmekte, yumurtlama kabiliyetini azaltmakta.

Ayrıca hamile kalmaya engel olan şeylerin başında stres, gebe kalmaya karşı geliştirilmiş takıntı, kaybetme korkusu (itibar kaybetme), uykusuzluk, hareketsizlik gelmekte. Hiçbir sıkıntısı olmadığı halde bir türlü hamile kalamayan birçok kadın bulunmakta. Bunların birçoğu bu durumu takıntı haline getirdiği ve aşırı strese dönüştürdüğü için hamile kalamamakta. Spor yapmayı (yürüyüş gibi çünkü hamile kalma durumunda bebeğe zarar verebilecek ağır sporlardan uzak durmakta fayda var) ihmal etmemek gerekiyor. Çünkü spor hamile kalmamıza yardım eden hormonların vücutta salgılanmasını kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir