Hamilelik Hakkında Edinilen Bilgiler

Ağız ve diş sağlığı her dönemde çok önemlidir. Ancak bazı dönemlerde, daha fazla önem kazanmaktadır. Ağız ve diş sağlığının hamilelik döneminde pek çok yanlışa gebe olduğunu biliyor muydunuz? Hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı ve ağız ve diş bakımı ile ilgili bilinen yanlışlar, hamilelik sonrasında farkettiğimiz; ve telafisi çok zor; hatta bazen imkansız olan durumlara sebebiyet verebilir… Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bildiğimiz yanlışlar; ve doğruları ile birlikteyiz:

Toplum olarak doğru bilinen yanlışlardan ilki şudur: her hamilelikte bir diş kaybı yaşanır. Bunun sebebi ise, hamilelik döneminde bebeğin gereksinim duyduğu kalsiyumu, annenin dişlerinden almasıdır… Ancak bu bilgi sadece halk arasında yayılan bir söylentidir, bilimsel hiç bir gerçekliği yoktur.

Hamilelik sırasında, her anne adayının, günlük 1200 – 1500 mb kalsiyum alması gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmeyen anne adayının bebeği için gereken kalsiyum ihtiyacı, annenin kemiklerinden karşılanacaktır. Bu bilgi doğrudur. Ancak anne adayı, ağız ve diş bakımına gereken önemi verirse, dişlerinde hamilelik sırasında, her zamankine nazaran farklı bir sağlık sorunu gelişmeyecektir.

Anne adaylarının hormonlarında meydana gleen diş eti kanaması, anne adaylarının, dişlerini daha az fırçalamaları gerektiği gerçeğini ortaya çıkartmaktasdır… Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Aksine, anne adayları, hamileyken dişlerine daha fazla özen göstermelidirler. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce, mutlaka dişlerin, anne adayı tarafından özenli bir şekilde fırçalanması gerekmektedir.

Planlı bir hamilelik dönemi geçirilecekse, hamilelik öncesinde ağız ve diş sağlığı açısından gerekli olan bir kontrol bulunmaktadır. Dişlerin rontgeni çekilmeli; ve herhangi bir tedavi durumunda, hamilelik öncesinde tedavi süreci gerçekleştirilmelidir. Çürük dişi olan anne adaylarının bebeklerinin, düşük kilolu doğması; veya erken doğum riski ile karşı karşıya kalması durumu söz konusudur.

Hamilelik sırasında, şekerli gıdaları bolca tüketen annelerin bebekleri kız; ekşi gıdaları tüketen anne adaylarının bebekleri ise erken doğar düşüncesi yanlıştır. Her anne adayı beslenmesine, bebeğinin sağlığı için önem vermelidir. Aynı zamanda, kuru meyve ve karamel gibi şekeri yapışkan gıdalardan kaçınması gereken anne adayları, yemek aralarında da şekerli gıda tüketimi gerçekleştirmemelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir