Hamilelik Süreci Nasıl Başlar ve Nasıl Geçer?

Bu yazımızda hamilelik süreci hakkında merak edilen sorulara cevap verdik. Hamilelik sürecinin nasıl başladığını, nasıl geçtiğini, beslenme şeklini, hamilelik sürecinde nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattık kısaca hamilelik sürecini baştan sona ele aldık.

Hamilelik süreci nasıl başlar ve nasıl devam eder?

Hamilelik sürecinde öncelikle hamile kaldığınızı öğrenmekle işe başlarsınız. Ancak hamile kaldığınızı öğrenmek için öncelikle yapmanız gereken ufak bir idrar testi ile hamile olup olmadığınızı öğrenmek olacaktır. . Eğer hamileliğinizin kesin anlaşılır olmasını ve net bilgiye sahip olmak istiyorsanız o halde bir sağlık kuruluşunda kan örneği vererek kan testi sonucunda progesteron hormonunuzun olması gereken den fazla çıkması ile birlikte hamile olduğunuzu kesin olarak ilan etmiş olursunuz.

Hamile kalındığında öncelikli olarak süreç sizin son adet tarihinizin ilk günü ile başlar. Son adet tarihinizin ilk günü her zaman sizin hamile kaldığınız ilk gün olarak kabul edilir. Ancak henüz bu dönemde hamile değilsinizdir. Sadece içeride hormonlarınız yükselmeye başlamış ve hamilelik hormonları iş başına geçmiştir. Henüz döllenme olmamıştır. Eğer son adet tarihinizin ilk günü 15 gün önce ise siz 2 haftalık hamilesiniz der doktorlar bu doğrudur. Hamile olduğunuzu sadece kan testi ile ultrason da bebeğinizin kalp atışlarını duyarak daha çok emin olursunuz. Uzmanlar ve doktorlar hamileliği her zaman haftalık olarak değerlendirirler. Hamileliğin haftalık olarak değerlendirilmesi çok doğrudur. Çünkü bebek 9 aylık süreçte hafta hafta gelişim gösterir ve hafta hafta büyüme sağlar. Öncelikle hamile kaldığınızda henüz ilk aylarda iseniz birinci trimester dönemi yani, hamileliğinizin ilk 3 ayında çok fazla bulantı ve kusma yaşarsınız buna baş ağrıları da eklenince hamileliğinizin ilk 3 ayı yani ilk trimester dönemi oldukça sıkıntı çekmiş olursunuz ancak bu hamileliğin gerektirdiği ve getirdiği bir durumdur. Bu durumun geçici olduğunu hamileliğiniz sağlıklı olarak ilerleyip bebeğinizi kucağınıza aldığınız an anlamış olacak ve bu eşsiz duyguyu tatmış olacaksınız. Hamilelik süreci oldukça keyifli ve zevkli bir yandan duygu çalkantıları yaşayabileceğiniz bir yanda stres yaşayabileceğiniz kaygı sevinç ve mutluluklarınızı bir anda yaşayabileceğiniz inanılmaz bir duygu patlaması yaşatır size. Ancak bu durum hormonlarınızın her zamankinden farklı çalışması ile alakalı bir durumdur. Hamilelikte hormon seviyeniz tavan yapar ve rahminiz hızla yukarıya doğru büyümeye başlar hatta o kadar ilerler ki 9. Ayınıza ulaştığınızda artık rahminizin boyu göbek deliğinizin bir kıl aşağısında olur. Bu normal bir süreçtir.

hamilelik süreci

Hamilelik sürecinde beslenme

Hamilelikte beslenmenizden hareketlerinize kadar birçok şeye özen ve itina göstermeniz gereken bir dönemdir. Hamilelikte beslenmede özellikle protein kalsiyum ağırlıklı beslenmek bebeğin gelişim sürecini en normal şekilde tamamlayabilmesi açısından oldukça önemlidir. Beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken durumlar her öğünde mutlaka süt ürünü tüketmeniz gerektiğidir. Her öğünde sabah peynir ve süt öğlen yoğurt akşam ayran veya yoğurt gibi süt ürünlerini bol bol ve sık olarak tüketmeniz bebeğinizin kalsiyum açığını tamamlamasına ve kemik gelişiminin normal olarak devam edebilmesi için çok önemlidir. Lifli gıdalar hamilelikte çok önemlidir. Muz patates mercimek gibi lifli ve proteinli gıdaları bol bol tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle bebeğinizin beyin gelişimi açısından çok önemli olan omega 3 kaynaklı besinleri tüketmeniz çok faydalı ve gereklidir. Bebeğinizin beyin gelişimi sürecini normal olarak tamamlayabilmesi için hamilelik döneminizde haftada en az 3 kez balık tüketmelisiniz. Balık içeriğindeki yağlar ve özellikle omega 3 bebeğin beyin ve sinir gelişimi açısından çok önemlidir. Hamilelikte gün içerisinde özellikle kuru yemiş tüketmelisiniz. İçeriğindeki vitamin ve bileşenler bebeğinizin gelişimi açısından çok önemli ve sağlıklıdır. Organ gelişimi beyin gelişimi omurilik ve kas gelişimi kemik gelişimi açısından gerekli besinler tüketmeye özen göstererek bir hamilelik dönemi geçirmeniz 9 ayın sonunda sağlıklı ve normal kilosunda doğan bebeğinizi kucağınıza almanızı sağlar. Kesinlikle kötü alışkanlıklarınızı hamileliğe karar vermeden öncesinde bırakmış olmanız gerekmektedir.

Hamileliğinizin 2. Trimester dönemi yani 3.6 aylar arası hamileliğin bal ayıdır. Hamileliğinizdeki dönemde en güzel anları 3.6 aylar arasında yaşarsınız. Çünkü mide bulantılarınız ve kusmalarınız hatta baş ağrılarınız artık bu dönemde olmayacaktır. Henüz şişkinlikleriniz olmayacaktır. Ağrılarınız bel ağrısı karın ağrısı kasık ağrısı gibi şikayetleriniz bu dönemde olmayacaktır. Karnınız belirginleşecek ve dışarıdan artık hamile olduğunuz belli olacaktır ve bu da size ayrı bir sevinç ve mutluluk katacak etrafınızdaki hamile kadınlar ile kendinizi kıyaslamaya başlayacağınız bir dönem olacaktır. 3. 6 aylar arasında yani hamileliğinizin 12. Ve 24. Haftaları arasında hamileliğinizde sıkıntılı durumlar yaşamayacağınız dönem olacaktır. Bebeğiniz ise bu döneme ulaşıncaya kadar kemik gelişimini beyin gelişimini ve omurilik gelişimini tamamlamaya devam ediyor ve büyümeye devam ediyor olacaktır. 6. Ayınıza ulaştığınız hamileliğinizde bebeğiniz artık 1,5 kg ulaşmış durumdadır. Size en doğru kilo ve boy tespitini doktorunuz söyleyecektir. 6. Aydan sonra yavaş yavaş kasılmalarınız başlayabilir bu durum sizi sıkıntıya sokmasın çünkü her hamile kadının yaşadığı ve yaşayacağı durumlardır. Karnınız artık iyice gerilmeye başlamakla birlikte bebeğiniz ise artık kafası rahminize uzanmış şekli alacak ve yavaş yavaş aşağıya inmeye başlayacaktır. Hamilelikte bebeğin gelişimi sürekli haftalık takiplerle değerlendirilmesinden dolayı doktorunuzun ağzından 6 aylık veya 8 aylık bebek gibi bir tanım duyamazsınız bunun yerine 24 haftalık hamilesiniz veya 32 haftalık hamilesiniz şeklinde ibareler duyarsınız bu sizi şaşırtmasın.

Hamileliğinizde bol su tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Günde en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Günde 2 litre su içmeniz vücudunuzdaki tüm toksinleri idrar yolu ile dışarıya atmanızı sağlar ve vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarıya atar. Hamilelikte suyun önemi oldukça büyük olmakla birlikte bebeğinizin de su dolu bir kese içinde yaşadığınız ve sizin içtiğiniz sudan oksijen ihtiyacını karşıladığını da unutmamanız gerekmektedir.

Hamilelikte cinsel yaşam

Hamilelikte beslenme hareketler yiyecekler içecekler olduğu kadar cinsel yaşam da da dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Sağlıklı bir hamilelik geçiriyorsanız 6. Aya kadar cinselliği yaşayabilirsiniz ancak özellikle kadının üstte olduğu pozisyonlarda cinsel yaşam sağlanmalıdır. Karına alınabilecek bir darbe çok büyük riskler taşıyacağından dolayı hareketler kontrol altına alınmalı ve eşler bu konuda eşlerine oldukça özverili ve anlayışlı hatta dikkatli davranmalıdırlar. Bu durumun geçici bir süreç olduğu bilinerek anlayış çerçevesinde cinsellik hamilelikte son aya kadar yaşanabilir. Ancak 6. Aydan sonra karın iyice büyüyeceğinden dolayı bu aydan sonra cinselliğe dur demek daha sağlıklıdır. Hamilelikte yapılacak olan testleri yapılması gereken haftalarda doktorunuzun belirttiği şekilde yaptırmalısınız. Bebeğinizin sağlıklı doğması ve genetik kalıtımsal her hangi bir risk taşıyıp taşımadığına ilişkin testler hamilelikte mutlaka yapılması gereken testlerdir. Bu konuda duyarlı olmanız ve sorumluluklarınızı yerine getirmeniz çok önemlidir. 9. Aya ulaştığınızda sezeryan ile doğum kararı alınmış ise 37 veya 38. Haftalarda doğum gerçekleşebilir normal doğum planlanmış ise 40. Haftada veya 39. Haftada kasılmaların artışına bağlı olarak normal doğum süreciniz başlar.

Bu yazı hamilelik süreci hakkında ansiklopedik bilgi arayanlara bilgi vermek amacı ile hazırlanmıştır. Hamilelik süreci hakkında size en iyi bilgiyi doktorunuz verecektir. Doktorunuzun dediklerine mutlaka dikkat ediniz.

Mehmet Güner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.