Hamilelikte neden mide bulantısı olur?

Hamilelik anne olacak insanı mutlu ettiği kadar birçok problemi de beraberinde getiren bir durumdur. Hamilelikte döneminde hormon artışıyla baş ağrısı, bulantı, sindirim problemleri ve lekeler gibi birçok problem oluşabiliyor. Anne olacak kadın bebek doğmadan kendine birçok soru sorar. Acaba bedenimde bozulma olacak mı ? bebeğin sağlıklı olacak mı gibi sorular sorulur. Sorulan bu sorular kadının psikolojisini bozacak derecede olabilir. Ancak bu soruların tamamı gereksizdir ve sadece zaman kaybına yol açmaktan başka bir işe yaramaz. Bu tarz sorular hamileliğin 3. ayına kadar sorulur. 3. Ay bittiği zaman annedeki kaygıların tamamı biter.

Hamilelik döneminde meydana gelen bulantı östrojen hormonu yüzünden olur. Vücutta kabızlık, bağırsak kasılmasını engeller. Gebelik nedeniyle salgılanan östrojen ve progesteron hormonları bağırsakların anestezik etki göstermesine neden olur. Anne adayı kadında sistematik bir bulantı oluşmaz. Bazı bayanlarda da günlük kusmaya sebep olabilecek kadar önemli değildir. Diğer yandan kadınlar yemek kokusundan nefret edebilir. Gebeliğin 3. ayına kadar bu belirtileri hepsi yok olur. Bu problemin genel sebebi plasentanın üretmiş olduğu aşırı miktarda olan östrojen hormonuna midenin yetersiz kalmasıdır.

Hamile olan kadın bulantısını azaltmak için yataktan yavaş bir şekilde kalkmalıdır. Bulantı olduğunda bir müddet uzanarak su içmesi bulantıyı geçirir. Su içtikten sonra ayağa kalkın.

2 Comments on “Hamilelikte neden mide bulantısı olur?”

  1. Hamilelik dönemi en hassas olduğumuz dönem dikkat etmek gerekli

  2. Arkadaşlar bende 5 haftalık hamileyim mide bulantısından çok rahatsızım ve midemde hiç birşey durmuyor ne yapmam gerekiyor çocuğumun vitaminsiz kalmasından korkuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir