Hamsi Tava Nasıl Yapılır? Hamsi Tava Tarifi

Hamsi gerek besin değeri gerekse lezzet bakımından sevilerek tüketilen bir balık türüdür. Bazılarımız hamsi buğulama severken bazıları ise tavada hamsiyi tercih ediyor. Uzmanlar ise  besin değeri ve  omega 3 değerini yitirmemesi açısından hamsinin buğulama yöntemi ile pişirilmesini önermektedirler. Biz bu yazımızda hamsi tava nasıl yapılır, tavada hamsi kızartmanın püf noktaları nelerdir, hamsi tava tarifine yer vereceğiz.

Hamsi Tava Nasıl Yapılır? Hamsi Tava Tarifi;

Öncelikle hamsiler ayıklanarak hazır hale getirilir. Ayıklanan hamsinin üzerine bir miktar tuz serpiştirilir. İstenirse pul biber, eğer pul biber kullanmak istemezseniz toz pul biberde kullanabilirsiniz. Bunun dışında kekik de olabilir farklı bir lezzet katar. Kimyon ve biraz karabiberde eklenebilir. Tuzunu da ayarladıktan sonra kabın içerisinde karıştırılır. Daha sonra ayrı bir kabın içine mısır unu konarak mısır ununa bulanır. Mısır unun iyice balığa yapışmasını sağlarız. Böylelikle balığımız daha lezzetli olur. Malzemeler: Hamsi Mısır Unu Tuz Zeytinyağı Soğan Limon Taze Soğan Roka

Hamsileri mısır ununa buladıktan sonra tavaya yağ koyarız. ve yağ ısınmasını sağlarız. Hamsi tava yaparken yağın miktarı fazla olmamalıdır. Hamsi çok az eti olan ve çok çabuk pişen bir balıktır. Hamsiyi çevirmek için 2.bir tavaya ihtiyacımız var. Eğer çok fazla yağ olursa tavanın içinde çevirirken yanma olasılığı var. Aynı zamanda ne kadar az yağda kızartma yaparsak yemeğin ağırlığı da o kadar hafifleyecektir. Kızartma için yağımızı kızdırıyoruz. Daha sonra balıklarımızı düzgün bir şekilde güzelce sıkıştırdıktan sonra ocağın üzerine alarak kızgın yağda bir süre balıklarımız pişiyor. 2-3 dakika bilemediniz 4 dakika yeterli olacaktır. Kızaracaktır. Çünkü hamsinin çok fazla eti yoktur. Bu nedenle çok hızlı pişer. Çevirmek için ikinci bir tava gerekiyor. 2. tavayı ocaktaki tavanın üzerine kapatıyoruz. Ocak üzerine dökülmesini engellemek için uygun bir yerde seri bir hareketle tersine çeviriyoruz. Şimdi bu şekilde balığımızın diğer yüzünü de kızarttıktan sonra servise hazırdır. Bir spatula yardımı ile veya bir tabakta ters çevirerek de servis edebiliriz.

Hamsi tava nasıl yapılır bunu öğrendikten sonra hamsi tavanın nasıl servis edildiğini de öğrenelim. Hazırladığımız tabağa hamsileri dizdikten sonra yanına garnitürlerini yerleştiririz. Kırmızı soğan, taze soğan, dilim limonlarımız ve bir kaç parça roka yaprağı ile birlikte tabağımız servise hazır hale geliyor. Bu garnitürler hamsi tavanın yanına çok yakışıyor. Artık hamsiler yenmeye hazırdır. Afiyet Olsun.

Hamsi Tava Tarifi, Hamsi Tava Nasıl Yapılır, Hamsi Nasıl Ayıklanır, Hamsi Tava Tarifi, Hamsi Tava Oktay Usta, Hamsi Tavasında Hamsi Nasıl Pişirilir, Hamsi Tava Yapılışı

2 Comments on “Hamsi Tava Nasıl Yapılır? Hamsi Tava Tarifi”

  1. Haklısınız hamsi vazgeçilmez. Güzel bir tarif olmuş.emeğinize sağlık.

  2. Merhaba nefis görünüyor şöyle bol limon sıkıp yemek çok hoş olacak. Ellerinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir