Hangi Baharat Nerede Kullanılır?

Kırmızı pul biber, susam,keten tohumu, öğütülmüş çörek otu uzun süreli kapalı olarak kalmamalı, baharat alırken baharatın hangi yıla ait olduğunu öğrenmeliyiz.

Baharatlar ışık gördüğü zaman tazeliğini yitirir. Bahartaların tamamı ışık görmemeli, neme maruz kalmamalı baharat nem alırsa aflotoksin (küf) oluşur. Aflotoksin kansorejendir. Baharatlar cam kavanozlarda kapalı dolaplarda saklanacak. Pul biberin kapalı kapta kalmaması lazım. İçindeki yağ ile kendi kendine kızışarak gene okside oluyor. Pul biberin hafif hava alması lazım. Susam da aynı şekilde hava almalı.

Baharatı aktardan alınız. Baharatlar poşetin içinde kalmamalı kırmızı pul biber uzun müddet beklemişse pul biberle plasitk tepkimeye giriyor.

Kırmızı pul biber, susam, yağlı tohumlar, keten tohumu, tere tohumu, keten tohumu çok çabuk okside olabilir. Öğütülmüş çörek otuda aynı şekilde uçucu yağları olan bahartları içinden çıkan gazlar ile yumuşuyor. Plastik ve baharat reaksiyona giriyor.

Karabiberi tane alıp seramik bıçaklı bir öğütücü de öğütün.

hangi baharat nerede kullanılmalı

Biberiye

Bağlık buğulama, et yemekleri özellikle haşlama tavuk ve kırmızı ete çok yakışıyor.

Çam Fıstığı

İç pilav, zeytinyağlı dolma ve sarma, tatlılarda, aşurenin içine, keklere ve kurabiyelere konulan pahalı bir baharat.

Çemen

Taze yaprakları salatalarda kullanıldığında çok güzel bir lezzet katıyor. Hafif kavrulduğunda yemeklere çeşni vermek için uygun bir tercih. Sucuk yapımında kullanılan geleneksel bir lezzet.

Çörekotu

Her türlü ekmek, pide, kuru pasta yapımında kullanılır. Kısacası hamur işin lezzet kraliçesidir.

Defne Yaprağı

Balık için muazzam bir baharat. Defnenin kendine ait kokusu tüm balık ve et yemeklerinin ağır kokusunu alıp yemeğe müthiş bir hoş koku katar.

Fesleğen

Her türlü sosun vazgeçilmezi. Ayrıca omlet gibi basit yemeklere bile değişik bir tat katıyor.

Haşhaş

Ekmek, pasta gibi unlu mamuller için tercih edilen baharat.

Hindistan Cevizi

Kar beyaz görüntüsü ile iştah açan hindiztan cevizi en çok tatlılara yakışıyor. Revaniyi, pudingi, sufleyi, boraniyi, mozaik pastayı Hindistan Cevizi olmadan düşünemiyorum.

Kakule

Bizim çok alışık olmadığımız, yenilerde kullanılan Uzakdoğu ve Orta Amerika’da yetişen değişik bir baharat. Kahveye müthiş yakışıyor.

Karabiber

Yakışmadığı yemek, çorba yok bulgurun vazgeçilmezi. Öyle çok kullanıyoruz ki lokantalarımızda tuzun yanında yer alan bir baharat.

Kimyon

Sakatatlar da her türlü ette kullanılır. Kuru fasulye gibi gaz yapacak yemeklerde özellikle tercih edilir. Çünkü sindirime yardımcı oluyor.

Karanfil

Çok iddialı bir baharat iddiası ile Osmanlı mutfağını hatırlatıyor. Osmanlı mutfağından gelme kullanım alanları çok fazla. Meşrubatlara ve tatlılara kattığı lezzet ile çok meşhur bir baharat.

Kekik

Tüm ızgara etlere, kavurmalara on numara yakışan bir baharat. Sadece etlere değil spagetti soslarına, zeytinyağlı yiyeceklere harika bir lezzet katıyor. Kahvaltılarda zeytin üzerine ekmek geleneksel bir adet haline dönüşmüş durumda.

Kırmızı Biber

Tüketenin hayal gücüne bağlı özellikle acı sevenler için yakışmadığı yemek yok diyebiliriz.

Kişniş

Her türlü soğanlı yemeğe, özellikle et yemeklerine ve çorbalara çok yakışıyor. Birçok baharatın karışımı ile elde edilen bir baharat.

Köri

Anavatanı Hindistan olan baharatın çok farkı egzotik bir tadı var. Tüm et yemeklerine yakışmakla birlikte tavuk yerken tüketmek daha fazla tercih ediliyor.

Kuş Üzümü

İç pilav, dolma, kek, kurabiye, tatlı ve aşurenin vazgeçilmezi.

Mahlep

Keklerde, kuru pastalarda, sütlü tatlarda tercih edilen bir baharat özellikle hazır alınan hamur işlerinde çok kullanılıyor.

Limon Tozu

Reçel, Turşu gibi yiyeceklerin uzun süre dayanmasını sağlar, Haşlama yaparak içinde pişireceğimiz şeylerin parçalanmamasını sağlar.

Nane

Çorbanın yeşil süsü, cacık ve haydarinin olmazsa olmazı. Türk mutfağında naneyi tereyağında kavurup üzerine dökülen her çorba bir lezzet şölenine dönüşüyor.

Rezene

Balık yerken çok tercih ediliyor. Özel et yanında tüketilen mezelerde çok kullanılan şifalı bir baharat.

Tarçın

Tartlarda ve birçok benzer tatlı, pastalarda kullanılan kokusu ile mest eden müthiş bir baharat. Sütlacın kızıl sultanı.

Keten Tohumu

Sağlıklı beslenen, diyet yapan birçok insanın kullandığı bir baharat. Yeşil salata üzerine dökerek, yoğurda ve süte karıştırarak kullanılıyor.

Sumak

Salatların eşsiz lezzeti. Çiğ köftenin olmazsa olmazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir