Hangi Bitki Hangi Kansere İyi Geliyor?

Uzmanlar, kanser vakalarına karşı her gün yeni bir çözüm önerisi ile gelse de henüz tıbbi anlamda bazı kanser türlerine karşı kesin ve net bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Ancak araştırmalar kanser türlerine karşı yeni tedavi yolları ve ilaçlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Kansere karşı geliştirilen ilaçlarda ise doğadan yardım alınarak birçok bitkisel ürün kullanılmaktadır.

Günümüzde kansere karşı kullanılan ilaçlarda ise yine birçok doğal ürünün yer aldığı söylenirken, ilaçların geliştirilme aşamasında bitkilerin kansere karşı etkinliklerine göre farklı alanlara ayrıştırıldığı bilinmektedir. Tıbbi açıdan doğrudan ya da dolaylı olarak şifalı bitkiler kullanarak kanseri yenmenin ya da önlemenin hiçbir bilimsel yolu ve açıklaması bulunmamaktadır. Tek başına bitkilerin yeterince etkili olması da pek mümkün görünmemektedir. Ancak araştırmalar bu bitkilerin kemoterapi, hormonal tedavi ve radyoterapi gibi kanser tedavileriyle birlikte kullanıldığında etkili olduğunu göstermektedir.

Hangi Bitki Hangi Kansere İyi Geliyor?

Kanser türlerine karşı etkili olan bitki türleri aşağıda yer almaktadır.

*Aloe vera özleri üzerinde yapılan çalışmalar, bağışıklık sisteminde etkili olan bir madde nedeniyle cilt kanserine karşı önleyici bir etkisi bulunduğunu göstermiştir.

*Arı ve arı ürünleri oldukça önemli şifa kaynaklarından biri olarak bilinmektedir. Arı poleni, akciğer, kalın bağırsak, lösemi, melanom, meme ve prostat kanseri üzerinde etkilidir.

*Biberiye bitkisi, akciğer, cilt, kalın bağırsak, lösemi ve meme kanserine karşı oldukça iyi koruyucu etkiye sahiptir.

*Karayılan otu, prostat kanseri tedavisinde yardımcı bir araç olarak kullanılmaktadır.

*Brokoli, idrar yolları, meme kanseri ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu ve önleyici bir etkiye sahiptir.

*Cezayir menekşesi, doktor gözetiminde kullanılması gereken, yan etkileri bulunan bir bitkidir. Çeşitli organ kanserleri ve lösemiye karşı koruyucudur.

*Çörekotu, akciğer kanseri, kalın bağırsak, karaciğer, lösemi, lenfoma ve meme kanserine karşı koruyucu ve tedavi edici bir etkiye sahiptir.

*Çin ve Japonların en sık kullandığı bitkilerden biriside duttur. Dut, birçok kanser türünde takviye gıda maddesi olarak kullanılmaktadır.

*Ekinezya, kalın bağırsak ve pankreas kanseri üzerinde etkilidir.

*Isırgan otu, prostat kanserine karşı sık kullanılan bitkilerden birisidir. Genelde çay olarak tüketilmektedir.

*Keten tohumu, yine doktor gözetiminde kullanılması gereken, kalın bağırsak, pankreas ve meme kanserine karşı etkili bir bitki türüdür.

*Nar, kalın bağırsak, meme kanseri, prostat kanserinde etkilidir.

*Sarımsak, meme kanserine karşı oldukça iyi etkilere sahiptir. Ayrıca, prostat, mide ve kalın bağırsak kanserine karşıda etkilidir.

*Buğday çimi, meme kanserine karşı koruyucudur.

*Üzüm, düzenleyici etkisi kadar birçok kanser türüne karşı koruyucu etkisi vardır.

*Devedikeni, akciğer, baş-boyun, idrar yolları ve idrar torbası, kalın bağırsak, prostat kanserine karşı etkili.

*Kudret narı, baş-boyun, cilt, idrar yolları ve idrar torbası, lenfoma, lösemi, malign melanom, meme ve prostat kanserlerinde etkili.

*Zerdeçal, baş-boyun, cilt, idrar olları ve torbası, kalın bağırsak, meme, mide, pankreas ve rahim ağzı kanserinde etkili. Yeni yapılan çalışmalar, zerdeçalın normal olmayan hücrelerin ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ortaya koydu. Zerdeçalın, özellikle kanser hücrelerinin yaşamasını sağlayan enzimin aktivitesini azalttığı belirlendi.

*Zencefil, akciğer, kalın bağırsak, karaciğer, lenfoma, lösemi, malign melanom, meme, mide, pankreas ve yumurtalık kanserinde etkili. Zencefilin kanser hücrelerine etkisiyle ilgili laboratuvar çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarda, zencefilin akciğer, kalın bağırsak, malign melanom, meme, mide, karaciğer, pankreas, yumurtalık kanseri ile lösemi ve lenfoma hücrelerini öldürdüğü saptandı.

*Kızılcık, akciğer, baş-boyun, kalınbağırsak, karaciğer, meme, prostat, yemek borusu ve yumuşak doku kanserlerinde etkili.

Uyarı: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Bitkilerinde ilaçların gibi yan etkiler bulunmaktadır. Bu nedenle  kanser tedavisi görenler, kemoterapi alanlar doktorlarının bilgisi dışında hiç bir bitkiyi KULLANMAMALIDIR.

Hastalıkların teşhisi ve tedavisinde mutlaka doktorunuza danışınız.

 

One Comment on “Hangi Bitki Hangi Kansere İyi Geliyor?”

  1. 2009 yılında hipofiz adenomurdan amaliyat oldum 2013 yılında kontrole gidiyimde tümorun 2 milim büyüdüyünü tespit ettiler çeşitli bitkiler kulanmama ragmen iyi sonuç alamadım şimdi propolis bal polen karıştırıp kulanıyorum acaba bunların faydası olurmu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir