Hangi Ekmek Daha Sağlıklı, Faydalı, Hangi Ekmek Zayıflatır?

Hangi Ekmek Daha Sağlıklı?

Ekmek, geçmişte ve günümüzde vazgeçilemeyen gıda maddelerinden birisi haline gelmiştir. Çok iyi bir enerji kaynağı olması, birçok temel ihtiyacın ekmek üzerinden karşılanması nedeniyle ekmek günlük tüketimde önemli bir yere sahiptir.

Ülkemizde yıllık kişi başı ekmek tüketimi ortalama 150-200 kg arasında yer alır. Günlük tüketimde kalori ihtiyacının büyük kısmı hububat ve ürünlerinden sağlanmaktadır. Ancak ekmeğin besin değeri, üretim şekline göre değişiklik göstermektedir.

Hangi Ekmek Daha Faydalı, Hangi Ekmek Daha Sağlıklı, Hangi Ekmek Zayıflatır, Zayıflamak İçin Hangi Ekmeği Yemeli, Zayıflamak İçin Hangi Ekmeği Yenmeli, Ekmek Yiyerek Zayıflama, Ekmek Yiyerek Zayıflayın, Ekmek Yiyerek Zayıflanır Mı

Besleyici Değeri En Düşük Olan Ekmek Hangisidir. Hangi ekmek türleri yararlıdır?

Beyaz ekmeğin besleyici değeri diğer ekmek türlerine göre daha düşüktür. Bunun en temel sebebi üretim şekli ve teknolojisidir. Buğday öğütme sırasında dış tabaka ve endospermden ayrılmaktadır. Buda kepeğin buğdaydan ayrılması olarak açıklanmaktadır.

Ekmeğin kalitesi, iyi kızarması ve kabarması fırıncılık açısından önemli bir yere sahiptir. Geniş anlamıyla kozmetik açıdan ekmeğin güzel görünmesi daha kolay satılmasını sağlamaktadır. Ayrıca kepek vb maddeler, ekmeğin kalitesi üzerinde belirleyici etkiye sahiptir.

Kısaca buğdayın işlenme aşaması şu şekilde özetlenebilir.

Buğday, işlenirken yaklaşık olarak kalsiyum değeri %35 demir değeri ise %80 oranında azalmaktadır. Buğdaydan kepek ve rüşeym ayrıldığında ise B1 ve B2 vitaminleri %60, B6 ve nisainde %85 azalma olacaktır.

Hangi Ekmek Daha Faydalı?

Hangi ekmek türleri daha yararlıdır?Mısır Ekmeği: Mısır diğer adıyla darı ekmeği, çölyak hastalarının tüketebileceği tek ekmek türüdür. Hastalık etkisinde buğday, arpa ve çavdar ekmeği tüketimi yasaktır.

Kepek Ekmeği: Kepek ekmeği, beyaz ekmeğe göre daha besleyici özelliğe sahiptir. B1 vitamini bakımından zengindir.

Çavdar Ekmeği: Düşük tansiyon sorunu yaşayanlar, kalsiyum ihtiyacı duyanlara tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Diyabet hastaları ve sporcuların tüketmesi önerilir.

Esmer Ekmek: Genel olarak sık tüketilen ekmek türüdür. İçeriğinde bulunan lif ve değerli vitaminler nedeniyle tercih edilmelidir. Birçok hastalığı önleyici bir etkiye sahiptir. Ancak tüketim mutlaka dengeli olarak gerçekleştirilmelidir.

Ekmek Yiyerek Zayıflanır mı?

Hangi Ekmek Zayıflatır? Zayıflamak İçin Hangi Ekmeği Yemeli

Zayıflamak isteyenler hangi ekmeği tüketmelidir?

Tam buğday unuyla yapılmış ekmek, diyet yapanlar tarafından tercih edilmelidir. Ancak öğün içerisinde tüketmeniz gereken kalori değerine göre 1-3 dilim arası ekmek tüketilmelidir. Aşırı tüketim diyet ve kalori değerinizi değiştirebilir.

Diyet yapanlar tam buğday ekmeği dışında çavdar ekmeği,yulaf ekmeği gibi ekmeklerde tüketebilirler.

Share Button

2 Comments

  1. Ekmekci 31 Ekim 2012
  2. Banu Banu 31 Ekim 2012

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir