Hardalın Faydaları ve Siyah Hardal Tohumu

Hardal bitkisi 1,5 metreye kadar yükselebilen yıllık bir bitkidir. Tohumların şekli küreye benzer. Tohumların kokusu yoktur. Havanda ezildiğinde kendine özel bir kokusunu hissederseniz. Hardalın faydaları nelerdir sorusu için hardalın faydaları ve etkileri konusunda şunları sıralayabiliriz. Hardal kuvvet verici, gaz giderici, idrar artırıcı etkisi olan bir bitkidir. İştah açıcı özelliği de hardalın etkileri arasındadır. Hardalın faydaları arasında romatizma ağrılarında da kullanıldığı da bilinir.

HARDAL FAZLA YENİRSE NE OLUR?

Hardal fazla miktar da yenirse sindirim sistemine tahriş eder ve zehirlenmeye neden olur.

Hardal fazla miktarda kullanılırsa mide ve bağırsak mukoza kanaması, mide tahrişe neden olabilir. Uzun süre cilt üzerinde uygulandığında deride yanıklara neden olabilir.

Müzmin öksürük , göğüs ağrıları, bronşit ve mide gazlarını giderici olarak, havanda dövülerek toz haline getirilen 5 gr. hardal tohumu, yarım kilo balla karıştırılır.  Günde 3 defa birer çay kaşığı kadar yenebilir.

Romatizma ağrılarına karşı çörek otu yağı ile yarı yarıya karıştırılarak ağrıyan bölge ovulur. HARDALIN YAKICI OLDUĞUNU UNUTMAYINIZ. CİLT ÜZERİNDE 10 DAKİKA DAN FAZLA KALIRSA KIZARIKLAR MEYDANA GELİR VE YARALAR OLUŞUR.

Hardal tohumunun 3 çeşidi bulunuyor. Sarı Hardal Tohumu, Kahverengi Hardal Tohumu ve Siyah Hardal Tohumu, Bunlardan makbul olanı siyah dır. Bazı kişilerin elleri ve ayakları yazın bile üşür. Bu kişilerin kan değerlerine bakılır tüm değerler normalse ve bu üşümenin nedeni bulunamıyorsa eğer siyah hardal tohumu kullanılabilir. Siyah hardal tohumu 3 çay kaşığı ölçüsü bu fazlası zarar verir. Hardal tohumu tahriş edicidir. Hardal tohumundan hardal yapılır. Gün içinde 3 çay kaşığı alınacak 10-15 gün süre ile alıp bundan sonra ara vereceğiz şikayetler devam ediyorsa bir kaç defa daha 3 çay kaşığı kullanırız. ( Bu bilgiyi Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Tv de 16.11.2012 de canlı yayında vermişti.)

Siyah hardal tohumunun bağırsak florasını dengeleyici özelliği var.

Siyah hardal tohumunun faydaları arasında kan dolaşımını uyarıcı özelliği vardır.

UYARI: Hardal tohumu ile ilgili yaptığımız araştırmalar sonucu size bir takım bilgiler vermeye çalıştık. Buradaki bilgiler hastalıkların teşhisi ve tedavisi gibi bir amaç için yazılmamıştır. Bazı bitkilerin çok ciddi yan etkileri vardır. İstenmeyen sonuçlar ile karşılaşmamak için doktorunuzun bilgisi olmadan kesinlikle başka bir şey kullanmayınız.

 

3 Comments on “Hardalın Faydaları ve Siyah Hardal Tohumu”

  1. Göründüğü gibi hardalın faydalarından tutun nasıl tüketebileceğimize kadar herşey paylaşılmış yaşlı olan dedem için temin ettik inşallah faydalarını göreceğiz teşekkürler

  2. siyah hardal tohumunun Parkinson hastalığı ve huzursuz bacak sendromunada iyi geldiği söyleniyor günde 1 çay kaşığı içilmesi gerekiyormuş.

  3. Hergün bir çay kaşığı tepeleme siyah hardal tohumu bütün olarak bir bardak suyla yutulacak 15 gün 3 gün ara verilip bir 15 gün daha kullanıldığında , modern tıpta çaresi olmayan huzursuz bacak sendromuna şifa olacaktır,aynı zamanda bu rahatsızlığa etkisi,en ince kılcal damarların tıkanıklığını giderdiği içindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir