Prof.Dr. Kenan Demirkol; Kanser Neden Artıyor?

Prof.Dr. Kenan Demirkol Genel Cerrahi Uzmanı bugün Doktorum programında bizler için çok önemli bilgiler verdi. Programı izleyemeyenler için bu önemli bilgileri paylaşıyorum. Mutlaka okuyun bilgilenin ve elinizden geldiği kadar sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Kanser hastalığının bu kadar çok görülmesi ve daha bir çok hastalığın sağlıksız beslenme ile ilişkili olduğunu unutmayın. Bu konuda uzmanlar ellerinde geldikçe bizleri bilgilendirmeye çalışsa da gözlemlediğim kadarı ile sağlıklı beslenme konusunda daha çok bilgilenmemiz gerekiyor. Sizde öğrendikleriniz aktarırsanız tüketici olarak bilinçli bir toplum olmuş oluruz.

Kanserden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız

 

Prof.Dr. Kenan Demirkol; Hatalı Beslenme Kanser Yapıyor

Kanser Neden Artıyor, Kanser Ve Beslenme

Kanser bir çok faktöre bağlıdır. Gelişmiş ülkelerde ölümlerin büyük bölümü kronik hastalıklara bağlı kronik hastalık ne diye sorarsak diyabet, kalp hastalığı ve kanser yer alıyor. O halde kanserin oluşumunda da beslenme ağırlıklı olarak rol oynuyor.

Türkiye de her gün ortalama 5 milyon ekmek çöpe atılıyor.

İnsan vücudunun şeker almaya ihtiyacı yoktur. Çünkü beynimiz, omirilik, eritrosit enerji kaynağı olarak glikozu kullanır halbuki adelemiz ağırlıklı olarak enerji kaynağı olarak yağları kullanır. Ame beynimizin ihtiyaç duyduğu glikozu vücudumuz kendisi üretebiliyor yani asla dışarıdan şeker almak gerekli değil.

Siz hiç şeker yedi diye müthiş akıllı birini gördünüz mü o yüzden sınav öncesi çocuklara reçel bal yedirmeyin. Çünkü şeker yedirdiğiniz anda örneğin masaya şerbet dökülse yapış yapış olacak biz şeker yediğimiz de kanımız yapış yapış olmasın diye bol miktarda insülin salgılanıyor. Normal olan kan şekeri de düşüyor ve beyne daha az glikoz gidiyor.

1 TATLI KAŞIĞI BALDAN FAZLASI ZARARDIR.

ESMER ŞEKERDE BEYAZ ŞEKER GİBİ !!!

Şekeri nereden alırsan al şekerdir. Ayırım yapmayın.  Mesela bal da şekerdir. Balın içinde çok değerli antioksidanlar olduğu için 1 tatlı kaşığı kadar her gün yenilebilir. Çünkü şeker çok önemli bir oksidan madde yani paslandırıcı madde damar sertliğinin oluşumundaki ana maddelerden biri balı, reçeli ve meyveyi beyaz şekerden ayırt etmeyin meyvede yalnız şöyle bir üstünlük var içinde lif de olduğu için şekerin tümü emilmeyebilir. Ama şimdi kiraz mevsimi önünüze 1 kilo kiraz koyup akşam yemeğini kirazla geçiştirmek  ben çok sağlıklı beslendim yanılgısına lütfen kapılmayın. Bol sebze yiyin ama meyveyi şeker içeriğinden dolayı ölçülü yiyin, sebzeyi bolca yiyin. Nedir bu ölçülü yemek günde 30 gr kadar  şeker yediğimiz takdirde bu 8 kesme şekeri eder vücudumuz zarar görmez ama  bunun üstüne ister meyveden ister baldan ister beyaz şekerden olsun ister kahverengi şekerden olsun zarar vermiş olursunuz vücudunuza Günlük 30 gr şekeri meyvelerden alın. Bunun ölçüsü ise üzüm, incir, muz gibi çok tatlı meyvelerden 200 gr kadar yiyebilirsiniz.Yani bütün gün boyunca alacağınız şeker büyük boy bir muz kadar bunun taşıdığı şeker kadardır. 1 kutu meşrubatta 35 gr şeker var. 1 kutu meşrubat bile günlük şeker hakkınızın fazlası oluyor. Beyaz toz şeker, kesme şeker, esmer şeker hatta bal bile şeker bunların hepsi aynı kategori de

Türkiye de yetiştirilen mısırdan korkmayın. Türkiye de yetiştirilen mısırda GDO yoktur. Eskisi gibi haşlayıp çocuklarınıza yedirebilirsiniz.  Tabi ki çok yememek lazım içinde nişasta var. Ama mısır şurubu şerbeti zehirdir. Şeker oksidandır bunu unutmayınız.

Üretici firmaların iddasına göre glikoz ile fruktoz çünkü bizim toz şekerin içinde de iki farklı şeker var. Glikoz ve fruktoz bunda da aynı 2 şeker var üretici firmalar o yüzden bunun öbüründen farkı yok diyorlar farkı şuradan geliyor beyaz şekerde glikoz ve fruktoz birbirine kenetlenmiş durumda ve emilimi daha yavaş oluyor burada glikoz ayrı fruktoz ayrı bulunduğu için ince bağırsaktan çok hızlı emildiğinden aynı kalori miktarında bundan alırsanız %40 daha fazla yağlanıyorsunuz. Dolayısı ile Amerika da mısır şurubunun devreye girdiği 70 li yıllardan bu yana Amerikan istatistiklerine baktığınız zaman karın tipi şişmanlık, karaciğer yağlanması ve karaciğer yağlanmasına bağlı özel bir siroz tipi olan kriptojenik siroz ve karaçiğer vakaları 3 kat artmış durumda bu nedenle hazır gıdalar yerine kendiniz hazırlamalısınız. Bir çok hazır besinde ve meşrubatlar da mısır şurubu olabiliyor.

Biz neyi talep edersek üreticilerde onu bize sunacaktır.  Olabildiğince pazardan temel gıda maddelerinin alışverişi yapmayı yeniden alışkanlık haline getirmemiz gerek.

Etiket okuma alışkanlığı edininiz.

http://s2.tvarsivi.com/cachec/20120525_101100_11.flv

Sağlıklı beslenme için küçük çiftçiler desteklenmesi çok önemlidir.

Yağlar;

Trans yağ asidi kolestrolü oksitleyerek damar sertliği yapar. Kolestrol olmaz sa olmaz bir maddedir. Hiçbir zararı yoktur bütün hormonlarımızın ham maddesidir. Ama biz beslenme sonucu aldığımız bazı besin öğeleri ile onu oksitleyerek yani paslandırarak zararlı hale getiriyoruz. Bunu paslandıran kolestrolü oksi kolestrole çevirip damar sertliği yapan maddelerden biri trans yağ asidi margarinlerde eskiden vardı şimdi çıkartıldı ama margarini kahvaltılık olarak kullanırsanız çıkartıldı ısıttığınız anda margarin yemek yaptığınız anda yine trans yağ asidi oluşuyor aynı ay çiçek yağında olduğu gibi aynı mısır özü yağında olduğu gibi

Çünkü omega 6 yağların linoleic acid denen yağ asidi gerçekten bağışıklı sistemimiz için gerekli, cilt sağlığı için gerekli ama fazlası trans yağ asidine dönüştüğü için ve omega 3 yağ asidlerinin emilimini engellediği için zarar. Dünya sağlık örgütünün ne kadar omega 3 aldıysak ne kadar omega 6 alırız sorusunda verdiği yanıt 1 e 4 bugün ki modern beslenmede bu oran 1 e 20 ile 1 e 50 arası dolayısı ile biz balık bulduk ve yedik bunu ay çiçek yağı, mısır özü yağı ile kızarttığımızda o balıktan artık yarar elde edemiyoruz. O nedenle omega 3 ün emilimini engellediği ve trans yağ asidi oluşumuna neden olduğu için ayçiçek yağı ve mısır özü yağından uzak durmak gerekir.

İhtiyacımız olan linoleic acid bağışıklı için gerekli dedik ihtiyacımız olan linoleic acid miktarı zaten zeytin yağında da var. Sadece zeytin yağı yiyerek siz yağ asidi gereksinimini omega 3 hariç karşılamış olursunuz.

Tereyağı sağlıklı mı? Tereyağ dünyanın en iyi yağıdır. Ancak!!! hayvanın ne yediğine bağlıdır. Eğer hayvanı ahıra tıkıp ot ile beslenmesine engel olup, pancar küspesi, pirinç kırığı, patates cipsi fabrikasında kalan arta kalan kabukları yedirirseniz bütün inekleri şeker hastası yaparsınız. Elde edilen sütün yağ asid bileşimi bozuluyor. Merada beslenen %100 ot ile beslenen ineklerin tereyağı olmalı, eğer hayvanın merada beslenen bir hayvan dan elde edilen tereyağ ise onu tüketebilirsiniz.

Aslında insanın her gün besinler ile 1 gr omega 3 alması gerekiyor.

Ayçiçek yağı, Mısır özü yağı bu yağlar ise sağlığımız için sakıncalı yağlardır. Bu yağlar omega 6 içerir. Ayçiçek yağı pişirme sırasında maruz kaldığı ısıdan sonra birtakım yapay yağ asitlerine dönüşüyor. Biz bunlara trans yağ asitleri diyoruz. Bu yağ asitleri de yine kolesterolu oksitleyerek damar sertliği yapıyor. Diğer taraftan trans yağ asidi beyindeki sinir kılıflarına girerek beyindeki iletiyi bozuyor ve parkinsonalzheimer gibi hastalıklara sebep oluyor.

Zeytinyağı omega 9 yağdır. Tekli doymamış yağdır ve omega-3 ün emilimine hiçbir zararı yoktur.

Bağırsak kanseri, meme kanseri bu iki kanser de omega 6 ı çok alanlarda daha fazla rastlanıyor.

Zeytinyağının nasıl almalıyız.

Rafine zeytinyağına %5 oranında sızma zeytinyağı katarsanız riviera zeytinyağı olur. Bunun tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Zeytinyağından faydalanmak için tercih etmemiz gereken zeytinyağı erken hasat soğuk pres zeytinyağı tüketmemiz gerekir. Zeytinyağının yanma derecesi 240 derecedir. Yemeğinizi az yağla pişirin. Işık E vitaminin yok ediyor. Zeytinyağı koyu cam şişede olması gerekiyor. Tüketiciler koyu renkli cam tercih etmeli içini görmek isteyen tüketiciler için şeffaf cam da sunuluyor ama şeffaf cam da zeytinyağı ışık aldığından özelliğini yitiriyor.

Kırmızı eti tahıl ve bklagille yersenin protein elde edersiniz. mercimek ile bulgur yerseniz protein alırsınız. Sebzede de demir var. Ispanaktaki demiri vücudumuz ememebiliyor mu bitkilerden elde edilen demiri yeterince ememiyoruz en çok demir elde ettiğimiz yiyecek ettir. Çay bitkisel kökenli demirin emilimini bağlar.

Beyaz peynirde %20 yağ var. Kırmızı et, beyaz peynirden daha masum, yağsız et tüketilmeli

Fındık yağı ısıl işleme tabi olduğu için besin değeri gidiyor.

Kanserden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız? Kanserden Korunma Yolları

Meyve-sebzedeki zehir tarım ilaçları, meyveyi tarım ilacı kalıntısı yıkamakla geçmiyor. Ancak yıkayarak üzerindeki %40 yok edilebiliyor. Küçük çiftçilerden, semt pazarları ve organik pazarlardan alış veriş yapınız.

Maddi imkanınız varsa musluk suyunu arıtma cihazı kullanın. Ters osmoz olmayanı tercih edin. Ters osmoz yararlı olan maddeleride yok ediyor.

Plastik şişelerden altında yazar 5 numara olanı tercih ediniz. Plastik ürünlere sıcak yiyecek, içecek koymayınız. Damacanalarda tehlikeli, uzun süre ve sık kullanılması, taşınması sırasındaki ısınması sakıncalıdır. Streç folyo poli etilendir zararsızdır. Streç filmde sorun yok fırında kullanmayın sadece

Prof.Dr. Kenan Demirkol Genel Cerrahi Uzmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir