Hatmi Çiçeğinin Faydaları, Hatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Hatmi çiçeği nedir? Nasıl kullanılmalı?

Hatmi çiçeği nedir, hem çiçeği hem de içeriği ile güzellik katan bir bitki türüdür. Bugün birçok önemli rahatsızlıkta hatmi çiçeğinden faydalanılmaktadır. Birçok kişinin bahçesinde yetişen bu çiçek, özellikle Akdeniz bölgesinde sıkça görülen bir türdür.

Genel olarak insanlar için ulaşamadığı şeyler daha değerlidir. Bugün hatmi çiçeği hakkında birçok kişi bilgi sahibi değildir. Oysa yol kenarlarında, bahçelerde ve benzeri birçok yerde bu çiçeğin zahmetsiz bir şekilde yetiştiği görülebilir. Hatmi çiçeği, soğuk algınlığı, cilt rahatsızlıkları üzerinde yararlı etkileri bulunan bir bitki türüdür. Cildin nem dengesini koruyan bu çiçek hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse,

Hatmi, Akdeniz bölgesinde sık görülen bir bitki türüdür. Temmuz, ağustos ayı sonunda açan, çiçekleri pembe-beyaz tonlarında olan bir çiçek türüdür. Ortalama yüksekliği 50-150 cm arası olup, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Genel olarak sulak arazilerde, dere kenarlarında yetişmektedir. Yaprakları saplı ve tüylüdür.

 hatmi_cicegi

Hatmi Çiçeği Kullanımı

Hatmi çiçeği nerelerde kullanılmaktadır?

Hatmi, çiçeği, yaprağı ve kökü kullanılan bir bitkidir. Yaprakları bitki çiçekliyken, çiçekler tamamen açmadan önce toplanmalı ve kurutulmalıdır. Ancak bu kurutma işleminin gölgede yapılması gerektiğini unutmayın.

Hatmi çiçeğinin kökleri ise sonbaharda alınmaktadır. Yine kökleri, kabukları soyulmak suretiyle gölgede kurutabilirsiniz. Bitki içerisinde yüksek miktarda müsilaj, nişasta, sakaroz, galaktoz, pektin, yağ ve tanen bulunmaktadır.

Hatmi çiçeğinin yaprakları, çiçekleri ve kökleri haricen göğüs bölgesinde yumuşatma amacıyla kullanılmaktadır. Çiçekleri çay şeklinde kurutulduktan sonra demlenerek boğazın yumuşatılması ve öksürüğün azaltılması için kullanılmaktadır. Ayrıca dövülmüş hatminin böcek ısırıklarını iyileştirmek için kullanıldığı bilinmektedir.

Hatmi çiçeği nasıl kullanılır?

Hatmi çiçeği çayı nasıl yapılır?

Hatmi çiçeği hangi şekillerde kullanılmaktadır?

Hatmi çiçeği çayı; 1 litre kaynatılmış su içerisine kurutulmuş olan hatmi yaprakları atılarak demlenir, süzülerek tüketilebilir.

Yiyecek olarak yemeklerde, kurutulmuş yapraklardan yararlanılabilir. Yapraklar genellikle çorbaların üzerine serpilmektedir.

Göz için, yapraklar kaynatıldıktan sonra ezilir ve göz bölgesinde bekletilir.

Cilt bakımı için, kaynatmış olduğunuz yaprak ve kökü, sıvıdan ayırarak süzün. Elde etmiş olduğunuz sıvıyı, cildinize uygulayın. Bu sayede güneşin zararlı etkilerinden korunabilir, cildin nem dengesini koruyabilir, doğal bir bakım sağlayabilirsiniz. Cilt bakımı dışında saçlarda da aynı uygulama ile parlaklık kazanabilirsiniz.

One Comment on “Hatmi Çiçeğinin Faydaları, Hatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır?”

  1. Hatmi Çiçeği, Hatmi Çiçeği Nasıl Kullanılır, Hatmi Çiçeği Kullanımı, Hatmi Çiçeği Faydaları, Hatmi Çiçeği Nasıl Demlenir,Hatmi Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır, Hatmi Çiçeği Nedir, Hatmi Çiçeği Nasıl İçilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir