Havlıcan Nedir? Havlıcan Kökü Faydaları Nelerdir?

Bu yazı Havlıcan nedir? Havlıcanın faydaları nelerdir? Sorularının cevabı olarak havlıcan hakkında bilgiler içerir.

Havlıcan nedir?

Havlıcan, Anavatanı Hindistan, Güneydoğu Asya olan bir bitki olup, zencefilgiller familyası içerisinde yer almaktadır. İçeriğinde Alpinin ve Alpinol ye alan Havlıcanın Güneydoğu Asya’da bilinen diğer adı Çin Zencefilidir.

havlıcan nedir faydaları nelerdir

Görünüş olarak zencefili andırsa da bitkinin tadı ise zencefile pek benzemez. Tadı acımsıdır.

Yazımızın girişinde havlıcanın ne olduğu hakkında bazı bilgiler verdik. Şimdi ise havlıcanın nerelerde kullanıldığı ya da havlıcanın nasıl kullanıldığı hakkında bazı bilgiler okuyacaksınız.

Havlıcanın kullanılan kısmı toprak altında yer alan bölüm yani gövdesidir. Havlıcan kökü başta çay olmak üzere, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca yine havlıcan kökünün su ile damıtılması yoluyla havlıcan yağı elde edilmektedir.

Havlıcanın Günedoğu Asya ve Hindistan mutfağında önemli bir yeri vardır. Yemeklerde toz halde kullanılan havlıcan, yaş ya da kuru şekilde de tüketilebilmektedir.

Havlıcan çayı nasıl yapılır?

İnce olarak kıyılmış iki kahve kaşığı havlıcan kökü, üstüne 300 ml kaynar su döküldükten sonra 5 dakika kadar demlenerek tüketilmektedir. Demi süzmeyi unutmayın.

Havlıcanın, Havlıcan Kökünün Faydaları Nelerdir?

Zencefilgiller familyasında yer alan bitkimizin bazı önemli faydaları bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

İştah açmakta ve tükürük ifrazatını azaltmaktadır. Ayrıca göğsü yumuşattığı ve vücuda direnç kazandırarak güçlendirdiği bilinmektedir.

Mide ve bağırsak gazlarını önleyen havlıcan, midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında sık karşılaşılan grip ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur ve vücudu ısıtır.

İdrar söktürücü bir etkisi vardır. Ayrıca baş ağrıları ve baş dönmesine karşı iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır.

Havlıcan nedir? Ve havlıcan kökünün faydaları nelerdir? Bu yazı bu konuda aranan sorulara bilgi vermek amacı ile yazılmıştır. Hastalıkların teşhis ve tedavisinde mutlaka doktorunuza danışınız.

Bir önceki yazıda nanenin faydaları ve nane çayı nasıl hazırlandığı konusunda detaylı bilgi verilmektedir. Okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir