Havuç ve Suyunun Faydaları

Havuç maydanozgiller familyasından kökleri sebze olarak tüketilen bir bitkidir. B, C, D ve E vitaminleri yönünden zengin olan havuç çok faydalı bir besindir.

Bağırsakları çalıştırarak sindirime yardımcı olur.
İdrar ve gaz söktürücüdür.
Kabızlığı giderir, ishali keser.
Bağırsak iltihaplarını ve böbrek ağrılarını giderir.
Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.
Vücuda, kalbe ve gözlere kuvvet verir.
Cinsel gücü arttırır. Bitkinliğe ve Kansızlığa iyi gelir.
Midedeki ülserli kısımların iyileşmesini sağlar. Reflü ve ülser için bir çay bardağı taze sıkılmış havuç suyu aç karna yudum yudum içildiğinde iyileşme sağlanır.
Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır.
Kansere karşı koruyucudur.
Kandaki kolesterol oranını düşüren Havuç, kalp hastalıkları ve damar sertliğine faydalıdır. Kalp krizi ve felç riskini azaltır.
Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak kanı temizler. Cilde tazelik ve canlılık verir.
Cilt hastalıklarına karşı yararlıdır.
Sarılığa, ergenlik sivilcelerine, ses kısıklığına iyi gelir.
Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir.
Havuç süt miktarını ve sütün besleme değerini artırır.
Diş etlerini güçlendirir.

Unutkanlığa ve Alzheimere  karşı havuç kürü

Kür 1 : Üç ay boyunca her gün akşam yeğinden iki saat sonra taze sıkılmış bir bardak havuç suyu içilecektir. Üç ay tamamlandıktan sonra haftada en fazla 2-3 defa yine akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak havuç suyu içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Bundan sonra altı ayda bir, bir ay boyunca uygulanabilir. Havuç suyunu içtikten sonra üzerine başka bir şey tüketmemeye  özen gösterilmelidir. Her akşam taze olarak hazırlanması  ve fazla bekletilmeden tüketilmesi gerekir. Kesinlikle birkaç günlük hazırlayarak buzdolabında saklanmamalıdır.

Bu uygulama aynı zamanda akciğer ve deri kanserlerine ve kalp krizine karşı da bir önleyicidir. Kür 1 ile havucun bahsedilen ( alzheimere unutkanlığa karşı önleyici, durdurucu, kronik baş ağrısına karş, algılamayı güçlendirici ) gibi bütün  özelliklerinden istifade ediyorsunuz demektir. Piyasada satılan hazır havuç suları bu amaç için kullanıldığı takdirde başarı oranı hemen hemen %70 oranında azalabilmektedir. Bu nedenle havuç suyunu mutfağınızda kendiniz taze olarak hazırlarsınız çok daha  çabuk ve  başarılı sonuç alınır. (saracoglu.at )

Sigara ve alkol tüketenler için uyarı :

Bir grup Avusturyalı  bilim adamının yaptığı  klinik deneylerin sonucu oldukça şaşırtıcıdır. Alkol ve sigara içenler beta –karoten aldıkları takdirde bağırsak adenomlarında, bağırsak kanserinin ön basamak oluşumlarında en az iki misli artış gözlenmiştir. Alkol ve sigara kullanmayanlarda ise %44 azalma gözlenmiştir. Bu nedenle sigara ve alkol tüketenlerin zengin beta-karoten içeren besinlerde ölçülü olmaları önerilmiştir. Havuç, zengin bir beta-karaten kaynağıdır. Eğer, sigara ve alkol tüketiyorsanız, havuç kürü uygulamayınız. Şayet sigara ve alkol tüketmiyorsanız, bu takdirde uygulayacağınız havuç kürü veya zengin beta-karoten kaynaklı besinler tüketmeniz, aynı zamanda bağırsak kanserine karşı %44 daha az yakalanma riskine sahipsiniz anlamına gelmektedir.

Kısaca yapılan klinik  deneyler sonucunda beta-karoten içerikli besinler, sigara ve alkol kullananlarda bağırsak kanseri yakalanma riskini iki kat artırırken , sigara ve alkol kullanmayanlarda ise %44 oranında önleyebilmektedir. Bu nedenle eğer sigara ve alkol tüketiyorsanız havuç kürünü uygulamayınız.

Havucu rendelemek B ve C vitaminlerinin kaybolmasına yol açar. Havuçları en güzel tüketim yolu, soyulmadan yenmesidir. Sadece kabuğunu güzelce yıkamak yeterlidir. Yada Havucun vitamin kaybına uğramaması için bazı ev hanımlarının yaptığı gibi havucu adeta soyarak kazıyacağınıza fazladan alacağınız bir diş fırçasını sadece havuç fırçalamakta kullanın ve böylece hem havucu temizlemiş hem de vitamin kaybını önlemiş olursunuz.

Göğsünüzde Ağrı mı Var?

Mutlaka havuç tüketin. Havuç balgamı keser, göğüs ağrılarınıza, öksürüğe ve karaciğerinize tahmin edemeyeceğiniz kadar çok fayda verir. Enginar ile birlikte karaciğerin en iyi ilacıdır.

 Havucu rendenin en ince gözü ile rendeleyip uyumadan önce yüzünüze sürün, on beş dakika sonra ılık suyla yıkayıp uyuyun ve buna on beş gün devam edin. Cildi nemlendirir. Faydasını göreceksiniz.

Uyarı : Hekiminizin önerdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Bu bitkiye karşı alerjiniz olup olmadığını öğreniniz. Buradaki sitedeki kürler ancak ve ancak yetişkinler içindir. Burada okuduğunuz bilgilerin, yardımcı ve destekleyici olduğunu gözardı etmeyiniz. Hekiminize danışmadan buradaki bilgiler ile kendi kendinize teşhis koymayınız. ve uygulamayınız . Unutmayınız ki, hastalık yoktur, hasta vardır. Her hastalığın seyri insandan insana değişir. Teşhisi koyacak olan ancak,  bir hekimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir