Havuzdan Bulaşan, Havuzdan ve Denizden Geçen Hastalıklar

Yaz aylarında insanların kaçış noktası olan havuzlar ve denizler, bu sıcak günlerde insanları rahatlatan tek eylem gibi görünüyor. Ancak havuz ve denizlerde, özellikle ortak kullanıma açık havuzlarda insanlar birçok sağlık sorunu ile karşılaşabilir. Bu yazımızda, havuzdan bulaşan hastalıklar, havuzdan bulaşan göz hastalıkları, havuzdan bulaşan cilt hastalıkları, havuz ve denizde bulaşan hastalıklar, havuzda mikrop kapma gibi konuları bulabilirsiniz.

Havuzdan Bulaşan Hastalıklar, Havuzdan Bulaşan Göz Hastalıkları, Havuzdan Bulaşan Cilt Hastalıkları, Denizden Bulaşan Hastalıklar, Havuz Ve Denizde Bulaşan Hastalıklar, Havuzdan Mikrop Kapma, Havuzdan Geçen Hastalıklar

Uzmanlar, daha sağlıklı ve güzel bir yaşam sürmek isteyenlere yüzmeyi sık, sık tavsiye etmekte. Yüzme için çeşitli deniz, göl, havuz gibi alanlar tercih edilse de iş hayatı içerisinde olanlar çoğunlukla yakın bir sahili ya da havuzu tercih etmektedir.

Havuzdan Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Yüzme havuzları, birçok kişinin ortak kullanımına sunulduğu için, denizlere göre daha fazla sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İnsanlar tarafından yayılan ve yeterli temizlik yapılmayan havuzlarda birçok hastalık etmeni yer alır. Havuzdan bulaşan hastalıklar arasında mide ve bağırsak enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, göz ve cilt hastalıkları ilk sıralarda yer alır.

Havuzdan bulaşan göz hastalıkları

Bulaşıcı Göz Nezlesi

Havuzlarda yer alan bakteri, virüs ve mantarlar bulaşıcı göz nezlesine neden olabilir. Göz nezlesinde hastalar, genellikle kızarıklık ve sulanma şikayetleri ile karşılaşırlar. Gözlerde şişlik, batma ve ışığa duyarlılık bilinen belirtiler arasındadır.

Gözlerde Uçuk

Gözlerde uçuk küçük şişkinlik ve beyaz noktalar şeklinde kendini gösterir. Ağrılara neden olmaktadır.

Alerjik Göz Nezlesi

Havuzların temizlenmesi amacıyla kullanılan klor, özellikle çocuklarda alerjik göz nezlesine neden olabilir. Gözlerde kaşınma, sulanma ve kanlanma belirtiler arasında yer alır.

Havuzdan bulaşan cilt hastalıkları

Havuzdan bulaşan cilt hastalıkları arasında mantar ve bakteri enfeksiyonları en sık karşılaşılan hastalıklardır. Ayrıca havuzlarda deri tüberkülozu da nadir de olsa bulaşabilmektedir.

Uzmanlar havuzlarda lekeli cilt hastalıklarının, ağrılı çıban sorunlarının ve klor sivilcelerinin sık görüldüğünü söylemekte.

Havuz ve Denizlerden bulaşan hastalıklar

Uzmanlar, havuz ve denizlerden bulaşan hastalıklar konusunda insanları uyarıyor. Havuz ve denizlerden alınan mikroplar, ishalden solunum yolları enfeksiyonuna, kulak, göz ve cilt hastalıklarından ölümcül toksinlere kadar birçok sağlık sorununa neden oluyor.

Ayrıca, Leptospira adı verilen yüksek potansiyele sahip mikroplar, ölümle sonuçlanan Weil hastalığına neden olmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir