Hayal Kırıklığına Uğramaktan Sıkılmadınız mı?

İnsanların pek çoğu günümüzde, hayal kırıklığı sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. Öyle ya, hayal kırıklığına uğramamız için de pek çok neden var… Peki bu sorunla nasıl baş edebiliriz, herhangi bir fikri olan var mı? Ya bu bir tuzaksa; ve bizi teslim alıyorsa? Öyleyse biz de, hayal kırıklığına uğramamak için çabalar; bir takım etkin yöntemler geliştiririz. Ne dersiniz, hoş olmaz mı? Hayal kırıklığının bize kurmuş olduğu tuzağa düşmemek için neler yapabiliriz? Bunun cevabını bulmaya çalışalım hep birlikte:

Hedefe ulaşmak için, mutlaka ki tek bir şeye yoğunlaşmalıyız; onun olması için çalışıp çabalamalı, uğraşmalıyız ama, ya olmazsa… Hayatımızı bunun üzüntüsü ile mi geçireceğiz? ”neden olmadı” diye sürekli ağlayacak mıyız? Bir sevgiliniz var, sizinle evlenmesini istiyorsunuz; çok da mutlusunuz ama her an bir sorun çıkacağı korkusu ile yaşıyorsunuz. Ya ayrılırsanız? Siz ondan başka kimseyi sevemez misiniz? Hayatınızda her zaman bir B planınız olursa, hayal kırıklıklarından daha çabuk kurtulursunuz. Aynı zamanda, istediğiniz şeylerde hayal kırıklığına uğramamak için, isteklerinizin gerçekçi; ve gerçekleşebilir olmasına özen göstermelisiniz; aksi takdirde hayal kırıklığına uğramanız zaten kaçınılmaz olacaktır.

Şu anda hayal kırıklığına uğramamış olabilirsiniz, hayal kırıklığınızın nedenini bilemiyor da olabilirsiniz; ancak, bu, hiç bir zaman hayal kırıklığına uğramayacağınız anlamına da gelmemektedir. O halde, hayal kırıklığına uğradığınız zamanlarda, gerçekleşen isteklerinizi görebilmeniz ve; kendinizi olumsuz sonuçlardan çekip çıkartabilmeniz için, kendinize bir başarı listesi oluşturun şimdi. Hayal kırıklığına uğradığınız zamanlarda, bu listeyi elinize alıp, bakın ona. Bu sizi, istediğiniz şeyleri gerçekleştirmek konusunda da daha motive edici olacaktır.

Hayal kırıklığına sizi uğratan konu, satın alamadığınız bir elbise olabilir. Belki de paranız yetmemiştir. Bunun sizi üzmesine izin vermeli misiniz? Kesinlikle hayır! Belki o elbiseyi alamadınız ama, siz evinize ekmek almaya giderken, markete, sağlık sorunlarından dolayı gidip de ekmek aldırabilmek için, birinin gelmesini bekleyen kişileri şöyle bir düşünün… Ya sizin de böyle bir sağlık sorununuz olsa ve o beğendiğiniz elbiseyi, gidip görebilecek durumda dahi olmasaydınız? Sağlığınız yerinde, bir işiniz var, karnınızı doyurabiliyorsunuz, bir eviniz var, üstünüze giyebileceğiniz giysiniz yok mu? Çok şükür ki var… O zaman neyin hayal kırıklığını yaşıyorsunuz? Paranızı biriktirir; ve o elbisenin daha güzelini alırsınız…

Hayal ettiğiniz, başarılı bir kariyer olabilir; bunu herkes ister, ancak: bu kariyerin, sizin aile hayatınızı tehdit edebileceği bir durum söz konusu mu? Eğer öyle ise, siz şu anda zaten çalışıyorsunuz; kariyerinizin ailenizi uçuruma sürüklemesine izin vermemelisiniz. Kariyere ulaşıp da hayal kırıklığına uğramazken; ailenizdeki sorunlar nedeni ile uğrayacağınız hayal kırıklığından, eşinizden ve çocuklarınızdan uzak kalmanızın çözümü, çok daha zor olabilir; bunu en ince ayrıntısına kadar düşünüp, hayalinize ondan sonra ulaşmaya çalışmalısınız.

Hayal kırıklığına uğramayacağınız işlerle uğraşın. Mesela, Kıvanç Tatlıtuğ’a aşık olduğunuz için, sinema dünyasına girmeyi; ve sonra onunla mutlu bir izdivaç kurmayı düşünüyorsanız; bu sizin biraz boşa kürek sallamanız anlamına gelmektedir… Bunu farkedin. Olmaz diye bir şey yok ama, imkansızı başarmak diye bir şey var. Olmaması ihtimali, olması ihtimalinden çok daha yüksek olan şeyler için, gereksiz çabalar sarfedip de hayal kırıklığına uğramaktan vazgeçin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir