Helikobakter Nedir? Helikobakter Pilori Bulaşıcı Mı ve Nasıl Bulaşır?

Bu yazıda toplumda çok fazla görülen mide ülseri mikrobu helikobakter pilori (helicobacter pylori) nedir? helikobakter pilori bulaşıcı mı ve nasıl bulaşır? helikobakter pilori neden olur,  helikobakter’in nedenleri hakkında önemli bilgiler yer almaktadır.

Helikobakter Pilori (Helicobacter Pylori) Nedir?

Halk tarafından helikopter bakteri olarak ifade edilen helicobacter pylori basitçe mide mikrobu olarak tanımlayabiliriz. Bu mikroba neden helicobacter pylori deniyor derseniz midemizin pylor kanalı denilen bir bölgesi var bu bakteri midenin ilk o bölgesine yakın bir yerde bulunmuş bu nedenle mide ve ülser mikrobuna  helicobacter pylori denilmiştir. Helicobacter de bakterinin spiral görünümde olması helikal yapıda olması nedeniyle helikobakteri ismini koymuşlar.

Helikobakter Pilori Neden Olur, Helikobakter Pilori Bulaşıcı Mı, Helikobakter Nasıl Bulaşır, Helikobakter Nedir, Helicobacter Pylori Nedir, Helikobakter Neden Olur, Helikobakter, Helikobakter Mikrobu

Helikobakteri Bulaşıcı Mı? Helicobacter Pylori Nasıl Bulaşır?

Bu bakteri midemize nasıl giriyor? Helikobakteri ülser mikrobu bize nereden bulaşıyor? Bu sorunun yanıtını şöyle verebiliriz. Öncelikle şunu belirtelim bu bakteri 4 kişiden 3 ünde bulunuyor. İnanılmaz derece de yaygın olan helikobakteri yapılan araştırmalarda gelişmişlik düzeyi az olan ve yeni gelişmekte olan ülkelerde bu oranın daha yüksek olduğu görülmüş rakamsal olarak dünyanın nüfusunun yarısında var. Dünyanın nüfusu 7 milyar ve bunun 3,5 milyarın da olan bir mikroptan bahsediyoruz. Türkiye de bu oran %50 nin biraz daha üzerindedir. Türkiye’de bununla ilgili birçok çalışma yapıldı ve ortalama 40 ile 60 olan yaş gurubunu ele alırsak toplumumuzda %70-%75 oranında olan bir bakteridir. Yani her 10 kişiden 7 sinin midesinde bu helikobakteri var bu biliniyor. Bu oran gelişmiş ülkelere göre bizde daha yüksek. Örnek vermek gerekirse Amerika Birleşik Devletlerinde bu 40 ile 60 yaş arasında %40 pozitif iken bu Türkiye’de %70 ile %75 civarında mevcuttur. Biz de bu oranın fazla olmasının nedeni ise bu bizim gibi gelişmekte olan tüm ülkelerde helikobakterinin toplumda varlığı yüksektir. Hijyen ve beslenme koşulları iyi olan toplumlarda ülkelerde ve belli alanda belli sayıda insanın yaşamadığı kalabalık yaşamın olmadığı toplumlarda helicobacter pylori daha nadir. Örnek olarak 100 m2 2 kişi yaşayan bir toplumla m2 de ortalama 5 kişi olan toplum arasında helikobakteri sıklığı birbirinden çok farklıdır. Ne kadar aynı alanda çok kişi yaşıyorsa o toplumlara helikobakteri görülme oranı da o derece fazladır. Helikobakteri aynı evin içindeki bireylere de bulaşabiliyor. Örneğin aynı yatağın paylaşılması, bu bakteri en çok ağızdan ağıza öpüşme ile ya da karşılıklı otururken damlacık enfeksiyonu ile  bulaşıyor. Ağızdan ağıza bulaşma çok önemli bu en çok eşler arasında ve ev yaşamında çocuğu büyüten kişide helicobacter varsa çocuğa da geçiş kolaylaşıyor.  Helikobakterinin 2. bulaşma nedeni ise sulardan ve tuvalet, kanalizasyon atıklarının suları kontamine etmesi (temas etmesi) ile bu bakterinin geçebildiği düşünülüyor hatta kuyu sularında, yer altı sularında, musluk sularında bazı ülkelerde  sularda helikobakterinin varlığı detaylı çalışmalarda varlığı görülmüş dolayısı ile sulardan geçebiliyor.

Ülser Mikrobu Helikobakteri Su Yolu İle Geçebiliyor.

Aklımıza şu soru gelebilir. Mide hareketli ve içinde asit bir olan bir organ olduğu halde bu helikobakteri nasıl oluyor da mide de kalabiliyor. Midemizin içinde koruyucu mukus tabakası var. Mukus tabakası mide iç duvarını koruyor. Bunlar hem kaygan hemde sıvı geçiyor üzerinden o zaman nasıl bu hareketli ve kaygan ortamda mideden bağırsağa direk gitmiyor da midede kalıyor. Helicobakter flajelleri sayesinde hareket ediyor ve dolayısı ile mideden bağırsağa atılan atılma haraketlerinin zıttına bir hareket de bulunarak orada kalıyor. Mide asidinin olduğu bir ortamdan helikobakter zor yaşar. Mide asidine karşı ise üreaz denilen bir enzim salgılıyor. Bu üreaz oradaki asidi parçalıyor, asidi ortadan kaldırıyor ve rahatlıkla mide dokusuna yapışıp kalıyor.

Helikobakter Gastrit’in Ana Nedenidir.

Helikobakter hakkında bir miktar bilgi verdikten sonra bu bakterinin neler yaptığını gelirsek helikobakter pilori gastritin ana nedenidir. Mide ülseri dediğimiz genel adı peptik ülser bunu yapan en önemli faktör sigaradan, alkolden romatizmal ağrı kesicilerden de daha fazla ön planda olan bir sebep teşkil ediyor ülser için 3. ve en önemlisi ise mide kanserini tetikliyor. Mide kanserini yapan nedenler arasında yerini almış bir bakteridir.

5 Comments on “Helikobakter Nedir? Helikobakter Pilori Bulaşıcı Mı ve Nasıl Bulaşır?”

  1. Mide ülser ve gastirit için karnabahar kürü :Hafta 3 kez bir porsiyon çok az su ile az haşlanmış karnabahar yemeliyiz. Karnabaharı haşladığımız kalan suyunu da içerek tüketiniz. Bu kürü uygularken çok az miktarda (porsiyon başına en fazla bir tatlı kaşığı) sıvı yağ kullanabilirsiniz.Bu kürü rahatsızlığınız bitene kadar uygulayınız.mide mikrobu olanlarda bunu kullanmalıdır

  2. emre bey ben brokolin kürü kullnıyorrum..faydası olurmu

  3. Helicobacterden tek kurtulus ozon yagi sabahlari bi fincan suyun icine bi kac damla koyup icersen 10 gunde tamamen yok olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir