Hemoroid (Basur) İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hemoroidin Bitkisel Tedavisi

Günümüzde en sık karşılaşılan ancak en çok gizlenilen rahatsızlıklardan biriside hemoroittir. Hemoroit, muayene sırasında utanılan bir rahatsızlık olarak görüldüğü için genel olarak tedavisinde bitkisel yöntemlere başvurulan bir hastalıktır. Bugün internet üzerinde ve çevrenizde hemoroit tedavisinde birçok farklı öneri olduğunu görebilirsiniz. Ancak bunlardan hangisinin size uygun olup olmadığını bilemezsiniz.

Öncelikle hemoroit ile ilgili bir tedaviye başvurmadan önce mutlaka bir uzmana görünmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu utanılacak bir durumdan daha çok bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmelidir. İyi ya da kötü huylu bir hastalık olup olmadığı, hayati değer taşımaktadır. Kötü huylu bir hemoroitte hastalığın tedavisi ve erken teşhisi büyük önem taşır.

Yazımızda yer alan bitkisel çözüm önerileri yalnızca öneridir. Lütfen bu yöntemleri uygulamadan ya da bitkisel tedaviye başlamadan önce bir uzman hekime danışınız.

Hemoroid Bitkisel Tedavi

Hemoroit tedavi yolları nelerdir?

Hemoroitte bitkisel ve uygulamalı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Uygulamalı tedavide ılık su banyosu öne çıkmaktadır. Ilık su banyosu için,

Bir leğen içerisine konmuş ılık su üzerinde ortalama 5-10 dakika oturulması yeterlidir. Genel olarak bu makat bölgesinde bulunan kasların rahatlamasını sağladığı için şikayetlerin azalmasını sağlar.

Basur Hastalığına Hangi Bitki İyi Gelir

Hemoroitin bitkisel tedavisi mümkün müdür?

Birçok uzman hemoroitin tedavisinde farklı bitkisel çözüm önerleri sunmaktadır. Bizde sizler için bu önerilerden bazılarını bir başlık altında topladık. Burada yer alan uygulama yöntemlerinden size uygun olanını ancak deneyerek bulabilirsiniz. Yukarıda da söylediğimiz gibi lütfen öncelikle bir uzman hekime danışmayı unutmayın.

Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Patlıcan sapı, patlıcan sapını bir bardak suya denk gelecek şekilde kaynatın ve sabah, akşam birer bardak bu sudan için.

Acı badem ezmesi, havan içerisinde ezmiş olduğunuz acı bademi, sirke ile karıştırdıktan sonra krem haline getirip basur olan bölgeye sürmeniz yeterlidir.

Ayva çekirdeği, Ayva çekirdeklerini bir su bardağı içerisinde bekletip, süzün. Daha sonra bu çekirdekleri bal ile karıştırarak basurlu bölgeye sürün.

Civan perçemi otu, pelin otu ile karıştırılarak kaynatılır. Çay haline getirilen karışım, içilerek tüketildiği gibi basurlu bölgeye sürülerek de kullanılabilir.

Böğürtlen yapraklarından da basur şikayetleriniz için yararlanabilirsiniz. Böğürtlen yaprakları kaynatılarak bal ile karıştırılır ve günde bir bardak olacak şekilde tüketilir. Bu basur memelerinin küçülmesine yardımcı olur.

Ihlamur, keten tohumu, meyan kökü ve ceviz yaprağı karıştırıldıktan sonra öğütülür. Bu karışım bal ile karıştırılarak macun haline getirilir. Karışımı yemeklerden önce 1 er tatlı kaşığı şeklinde tüketebilirsiniz.

Burada yer alan önerilerin tamamı şikayetlerin azaltılmasına yönelik uygulamalardır. Hiç biri basur (hemoroit) tedavilerinde kesin çözüm sunmamaktadır.

Basur (Hemoroid) İçin Şifalı Bitkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir