Hemoroide Bitkisel Çözüm

Hemoroid sorunu, genellikle utanılan ve tedavisi tıp içerisinde aksatılan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak hemoroid sorununda tedavi doğal ve bitkisel ürünler ile kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bugün internet üzerinde yüzlerce farklı tedavi şekli ve ürünü bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin ne kadar etkili olduğu ya da ne kadar doğal ve sağlıklı olduğu bilinmeyen bir muammadır. Bu ürünlerde ortaya çıkan bir başka sorun ise hemoroid dışında benzer rahatsızlıklarda da kullanılıyor olmalarıdır. Ancak her rahatsızlığın kendine özgü tedavi şekli bulunduğu için bilinen yöntemlerin aksine daha doğal ve bitkisel ürünlerin kullanılması yararlı olacaktır.

Hemoroid sorununda doğal tedavi şekilleri arasında şu maddeler örnek verilebilir.

Ilık su banyosu ve makat banyosu olarak da bilinen bu yöntem, bir kap içerisine ılık suyun konulması ile uygulanmaktadır. Ilık su konulan kapta 10-15dk lık oturma sonrasında makat bölgesinde rahatlama ve yine bu bölgede bulunan kaslarda gevşeme meydana gelecektir.

Halk arasında bilinen bir diğer yöntem ise sıcak tuğla üzerinde bir süre oturmaktır. Yine su örneğinde olduğu gibi bölgede rahatlama ve gevşeme sağlayacaktır.

Aşırı derecede ilerlemiş hemoroid durumlarında sülük kullanılan bir yöntemdir. Sülük bölgede bulunan pıhtılaşmayı ve şişliği azaltmada ve ağrıların azalmasında etkilidir. Ancak bu yöntem, uygulanışı açısından pekte tavsiye edilmemektedir.

Hemoroid sorununda bir diğer tedavi şekli ise doğal ve bitkisel ürünlerden elde edilen tedavidir. Kısaca bu bitkisel ürünleri incelemek gerekirse;

1-Patlıcanın yeşil sap kısmı kaynatılarak günde 2 defa tüketilmelidir.

2-Basura faydalı bir diğer bitkisel ürün ise acı badem ezmesidir. Acı badem ezmesi, yumuşatıcı krem yardımıyla bölgeye yayılır ve basur üzerinde bir süre rahatlama sağlanabilir.

3-Bölgede oluşan şişlik ve ağrılar içinse çemen yağı tavsiye edilmektedir. Çemen yağı basurun olduğu bölgeye sürülerek, şişlik ve ağrıların azaltılması sağlanır.

4-Ayva çekirdekleri, basurlu bölgede oluşan ağrıların azaltılamasın da etkilidir. Basur üzerine karışım haline getirilerek sürülen bu çekirdekler ağrı ve şikayetlerin azalmasında etkilidir.

5-Diğer bitkisel çözüm yolları ise dereotu, böğürtlen yaprağı, elma yaprağı gibi alternatif tedavi yöntemleridir. Yine bu yapraklar, kaynatılarak bölgeye uygulanır ve şikayetlerin azalması sağlanır.

Hemeroid basur problemi olanlar dereotundan öğünlerden önce 1 er tutam sabah, öğle ve akşam tüketirlerse bu yardımcı olabilir.

Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hastalıkların teşhis ve tedavisi için mutlaka doktorunuza danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir