Hibiskusun, Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir? Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

Hibiskus otu, çöl ikliminde yetişen ve oldukça hoş çiçeklere sahip olan bir bitkidir. Hibiskusun suyu tutması nedeniyle, özellikle çöllerdeki bedevi topluluklar tarafından su ihtiyacını gidermek için sıkça kullanıldığı bilinmektedir.

Halk tarafından yaprakları güle benzetildiği için Hibiskus bitkisine Mekke Gülü yada Nar Çiçeği de denmektedir.

Bu yazımızda hibiskus faydaları, hibiskus çayı nasıl yapılır, hibiskus çayının faydaları, hibiskus nasıl kullanılır, hibiskus çayı nasıl demlenir ve yan etkileri gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Hibiskus faydaları

Hibiskus bitkisinde yüksek oranda bulunan magnezyum ve malik asit nedeniyle, hibiskusun güçlü bir laksatif olduğu bilinmektedir. Şişkinlik ve bağırsaklarda oluşan gazın alınmasında önemli etkileri bulunmaktadır.

Hibiskusun faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse;

Hibiskusun kan şekeri üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca yüksek tansiyon sorunu yaşayanlara da hibiskus ve hibiskus çayı tavsiye edilmektedir.

Hibiskus bitki çayının bir başka özelliği de hem antiseptik hem de antibakteriyel olmasıdır. Soğuk algınlığında ve ateş düşürmek için yararlanılabilinir.

Bitkisel bir kür olarak da kullanılabilen hibiskus, kötü kolesterolün düşürülmesinde, grip, öksürük ve soğuk algınlığı gibi sorunların giderilmesine, boğaz ve solunum yolları rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde de kullanılmaktadır.

Hibiskus, böbrek iltihabına iyi gelmekte ve kireçlenmeyi önlemektedir. Ayrıca akciğer kanseri riski olanlarında hibiskus kullanımını ihmal etmemesi önerilmektedir.

Hibiskus ayrıca bir demir deposu olup yüksek oranda C vitamini içermektedir.

hibiskus-mekke-gulu-nar-cicegi

Hibiskus çayı nasıl demlenir? Hibiskus çayının faydaları nelerdir?

Hibiskus çayı ülkemizde Mekke çiçeği olarak da bilinmektedir. Aynı siyah çayın yapılışı gibi demlenip tüketilebilir. Ancak günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Hibiskus çayının faydaları

Hibiskus bitkisi gibi hibiskus çayı da tansiyon üzerinde önemli yararlar sağlamaktadır. Yüksek tansiyonu düşüren hibiskus çayı, diyabette yüksek kan basıncını dengelemek için de kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi olan hibiskus çayının, mide kanserine karşı korumayı sağladığı da bilinmektedir. Ayrıca kalp ve karaciğer hastalıklarında da tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Hibiskus bitkisi de güçlü bir antioksidan olma özelliği ile dikkati çeker.

Hibiskus ve hibiskus çayı yan etkileri

Anemi hastalığı tedavisi görenlerde hibiskus kürü kullanılmamalıdır. Demir emilimini engellediği için hastalığın tedavisini önleyebilir. Bu nedenle anemi tedavisi görüyorsanız hibiskus bitkisini kullanmayınız.

Hibiskus bitkisinin yapraklarında anthocyanin bulunduğu için guatr ve tiroid şikayeti olanların kullanmaması gerekir.  Anthocyanin’ler  guatra neden oluyor.

Ayrıca günde 2 bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilmektedir.

Hibiskus bitkisini güvendiğiniz bir aktardan satın alınız. Taze olup olmadığına dilinizle kontrol edip bakın eğer ekşi bir tat hissetmiyorsanız bu ürün son kullanma tarihini doldurmuş olabilir.

5 Comments on “Hibiskusun, Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir? Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?”

 1. Hibiskusun faydaları hakkında verdiğiniz bilgiler için sitenize teşekkür ederim.

 2. Susuzluk için hibiskus çayı demleyin. İçine 1 kabuk tarçın ve birkaç karanfil ekleyip sıcak günlerde soğuk olarak içilebilir. Tat vermesi için limon dilimi eklenebilir.

 3. DİKKAT
  Hibiskus bitkisi ağırlıklı olarak taç yapraklarından anthocyanin grubu etkin maddeleri bol miktarda içerdiği için guatr ve tiroid şikayeti olanların kullanmaması gerekir. Unutmayın, anthocyanin’ler goitrogenik özelliklidir. Goitrogenik, “guatra neden olan” demektir.
  Soğuk algınlığında veya ateş düşürücü olarak yardımcıdır. Bu durumlarda, hibiskus bitki çayının günde bir-iki defa hazırlayıp içmek faydalıdır. Hibiskus bitki çayı hem antiseptik hem de antibakteriyeldir.
  Damar sertliği (atherosklerozis) şikâyeti olanlar için mükemmel bir yardımcıdır. Zaman zaman uygulanacak hibiskus kürüyle, damar sertliğine karşı önleyici kür uygulanmış olur.

  DİKKAT
  Hibiskus bitkisinin en güçlü özelliklerinden biri de topraktaki metalleri depolama potansiyelidir. Ağır metal içeren topraklarda yetişmekte olan hibiskusların kullanılmaması ve hasat edilmemesi gerekir.

  Dikkat!
  Hekiminiz demire bağlı anemi tedavisi önermişse, hibiskus çayı veya kürü uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir